Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Struktura inwestorów GPW

 

GPW

 

Na konferencji prasowej przedstawiciele Giełdy Papierów Wartościowych przedstawili statystyki dotyczące "Udziału inwestorów w obrotach w II połowie 2010 roku"

 

1) Struktura inwestorów na Rynku Głównym GPW w II połowie 2010 r.

  • udział inwestorów zagranicznych w obrotach na rynku akcji pozostaje na wysokim poziomie (46 proc., wobec 47 proc. w pierwszej połowie 2010 r.). Najwięcej zleceń pochodzi nadal z Wielkiej Brytanii (84 proc.). Aktywni są również inwestorzy z Belgii, Węgier i Austrii.
  • krajowi inwestorzy indywidualni wygenerowali 19 proc. obrotów akcjami na GPW, o 1 punkt proc. mniej niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku.
  • Polscy inwestorzy instytucjonalni wygenerowali w badanym okresie 35 proc. obrotów akcjami na GPW, o 2 punkty proc. więcej niż w I połowie 2010 r. Prym wśród inwestorów instytucjonalnych nadal wiodą Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (37 proc.). Na drugiej pozycji ex aequo są animatorzy oraz Otwarte Fundusze Emerytalne (22 proc.). OFE generują ok. 6 proc. handlu na rynku akcji ogółem.

 

„Mamy silną krajową reprezentację inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych, która jest godnym kontrpartnerem dla inwestorów zagranicznych, których mamy coraz więcej. Przyszłość warszawskiej giełdy przede wszystkim, choć nie wyłącznie, zależy od coraz szerszego rozprzestrzeniania się naszej oferty na rynki zagraniczne” – podkreślił Prezes Sobolewski na konferencji prasowej poświęconej strukturze inwestorów na GPW.

2) Rynek NewConnect w 2010 r.:

  • dynamiczny rozwój - 86 debiutów, wartość ofert 237 mln zł oraz trzykrotne większa wartość obrotów sesyjnych (1,8 mld zł)
  • rośnie zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych alternatywnym rynkiem akcji GPW. W drugim półroczu 2010 r. byli oni odpowiedzialni za 13 proc. obrotów na NewConnect, aż 6 punktów proc. więcej niż w pierwszym półroczu
  • struktura obrotów na alternatywnym rynku akcji GPW pozostaje zdominowana przez inwestorów indywidualnych - 84 proc. w II poł. 2010 r.

 

3) Rynek derywatów

  • handel cieszy się rosnącym zainteresowaniem inwestorów zagranicznych. O 4 punkty proc. wzrósł ich udział w kontraktach terminowych (16 proc. w II poł. 2010 r.) oraz na rynku opcji (14 proc. w II poł. 2010 r.) w stosunku do pierwszych sześciu miesięcy zeszłego roku.
  • inwestorzy indywidualni odpowiadali za blisko połowę handlu kontraktami (47 proc.) i 63 proc. obrotu opcjami w II poł. 2010 r.
  • aktywność krajowych inwestorów instytucjonalnych wzrosła o 1 pkt. proc. na rynku kontraktów (do 37 proc. w II poł. 2010 r.) natomiast na rynku opcji spadła o 9 pkt. proc. do 23 proc. Wśród brokerów zagranicznych na rynku opcji podobnie jak na rynku kontraktów dominują instytucje z Wielkiej Brytanii i Austrii.

 

 

Rekordowe oferty Skarbu Państwa przyciągnęły na GPW nowych inwestorów. W 2010 r. liczba rachunków inwestycyjnych wzrosła o ponad 30 proc. z 1,099 mln do 1,44 mln, zaś liczba aktywnych rachunków wzrosła z 255 tys. do 380 tys. Niemalże podwoiła się liczba rachunków internetowych prowadzonych przez biura maklerskie z 420 tys. do 773 tys. pod koniec 2010 r.

Uczestnikami badania było 28 krajowych członków GPW, który wypełnili przygotowane przez GPW ankiety; uczestnicy podawali dokładne wartości. Działalność animatora oraz zarządzanie portfelem klienta została potraktowana jako działalność krajowego inwestora instytucjonalnego. W badaniach uwzględniono obroty sesyjne realizowane na GPW.

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Struktura inwestorów GPW