Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Nowelizacja Ksh - nowa procedura rejestracji na walne zgromadzenie

Szanowni Państwo,


przypominamy, iż wraz z wejściem w życie nowelizacji Kodeksu spółek handlowych od 3 sierpnia 2009 r. nie istnieje obowiązek blokady akcji pod walne zgromadzenie akcjonariuszy.


Zgodnie z nowelizacją Ksh akcjonariuszowi spółki publicznej przysługuje uprawnienie do imiennego zaświadczenia o prawie uczestnictwa w walnym zgromadzeniu. Prawo uczestnictwa w walnym zgromadzeniu spółki publicznej mają tylko osoby będące akcjonariuszami spółki na 16 dni przed datą walnego zgromadzenia (dzień rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu, tzw. record date). Wystawienie zaświadczenia nie wymaga blokady akcji na rachunku inwestycyjnym. W praktyce istnieje więc możliwość zbycia akcji jeszcze przed rozpoczęciem obrad walnego, tj. najszybciej na 15 dni przed rozpoczęciem obrad. Obowiązek uwzględnienia terminu rejestracji papierów w KDPW (systemu T+3) spoczywa na każdym akcjonariuszu indywidualnie.


Dyspozycję wystawienia imiennego zaświadczenia należy złożyć w domu maklerskim pomiędzy dniem publikacji ogłoszenia o zwołaniu walnego zgromadzenia (26 dni przed rozpoczęciem obrad) a kolejnym dniem roboczym przypadającym po record date (15 dni przed rozpoczęciem obrad). Stosowna informacja o prawie uczestnictwa w walnym zgromadzeniu zostanie przesłana przez dom maklerski do KDPW, a w dalszej kolejności bezpośrednio do spółki. Przepisy nie nakładają obowiązku odbioru z domu maklerskiego oryginału imiennego zaświadczenia i okazania go w dniu walnego, w praktyce posiadanie takiego oryginału może okazać się jednak pomocne w sytuacjach spornych. Odbiór oryginału zaświadczenia nie powinien wiązać się z żadnymi dodatkowymi kosztami.


Wprowadzenie imiennych zaświadczeń o prawie udziału w walnym zgromadzeniu, wbrew powszechnie panującej opinii, nie likwiduje całkowicie świadectw depozytowych. Wystawienie świadectwa depozytowego oraz związana z nim blokada akcji na rachunku inwestycyjnym są wciąż możliwe. Świadectwo depozytowe przestaje być jednak dokumentem uprawniającym do udziału w walnym zgromadzeniu i wymagane może być jedynie w przypadku wykonywania praw innych niż udział w walnym zgromadzeniu.


Zachęcamy do zapoznania się z krótkimi opisami pozostałych zmian wprowadzonych nowelizacją Ksh, opublikowanymi na łamach Akcjonariusza oraz Pulsu Biznesu. Zmiany te dotyczą m. in. sposobu zwoływania walnego zgromadzenia, obowiązków informacyjnych spółek, możliwości uczestnictwa w walnym za pośrednictwem internetu, głosowania korespondencyjnego, sposobu dystrybucji listy osób uprawnionych do udziału w walnym czy też zagadnień związanych z pełnomocnictwem.


W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt.


Osoba kontaktowa:

 

Paweł Wielgus
Specjalista ds. Interwencji i Analiz
e-mail:
pwielgus@sii.org.pl
tel:  (071) 332-95-66

 

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Logo SII
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie