Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Kolejne pogorszenie nastrojów inwestorów. INI nadal ujemny

Indeks Nastrojów Inwestorów zanotował kolejny spadek notowań. Sentyment graczy z polskiego rynku kapitałowego jest podobny do tego, który obserwowaliśmy na początku marca. Mimo tego, względem danych z poprzedniego tygodnia, odsetek niedźwiedzi zmalał, a udział inwestorów spodziewających się trendu bocznego na giełdzie zwiększył się.

 

Publikowany przez Stowarzyszenie Inwestorów indywidualnych wskaźnik osiągnął wartość -25,8 pkt. To o jeden punkt mniej w stosunku do danych z poprzedniego tygodnia. Podobne wartości Indeks Nastrojów Inwestorów (INI) osiągał na początku marca tego roku. Wskaźnik miał poziom -22,8 pkt. po przeprowadzeniu badania w dniach 1-8.03.2018 roku.

 

Respondenci odpowiadali na pytanie dotyczące trendu, jaki będzie miał miejsce na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy. Inwestorów którzy twierdzą, że na rynku będzie dominować trend spadkowy było 53,5 procent, a zatem nadal mają oni liczebną przewagę nad frakcją odpowiadającą za trendem bocznym oraz wzrostowym. Odsetek niedźwiedzi był jednak o 3 punkty procentowe mniejszy w stosunku do danych z poprzedniego tygodnia. Spadała również liczebność byków, których odsetek wyniósł 27,8 procent (-4 punkty procentowe tydzień do tygodnia). Więcej natomiast było zwolenników trendu bocznego. Było ich 18,7 procent, o 6,9 punktu procentowego więcej niż tydzień wcześniej.

 

ini_wykres_04_05_2018

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

 

Ostatni tydzień na GPW był nieco senny, głównie za sprawą długiego weekendu. Wprawdzie tylko we wtorek i w czwartek handel na warszawskim parkiecie się nie odbywał, jednakże duża część inwestorów postanowiła zrobić sobie wolny cały tydzień. Spośród ciekawszych informacji, warto wymienić wyższą prognozę Komisji Europejskiej dotyczącą tegorocznego wzrostu gospodarczego dla Polski. Tamtejsi eksperci spodziewają się wzrostu na poziomie 4,3 procent.

Nastroje amerykańskich inwestorów również w dół

Słabsze wyniki w stosunku do danych z poprzedniego tygodnia uzyskał również amerykański wskaźnik badający nastroje inwestorów. Według AII Investor Statement, odsetek graczy spodziewających się spadków na giełdzie zwiększył się o 4,7 punktu procentowego. Mocny spadek dotknął natomiast frakcję byków, których liczebność spadła o 8,5 punktu procentowego. Zmiany te spowodowały, że ilość inwestorów spodziewających się zarówno wzrostów jak i spadków na giełdzie jest obecnie podobna. Szczegółowe dane dotyczące wskaźnika AII oraz INI zamieszczono na wykresie poniżej.

 

ini_aii_indeks_03_05_2018

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 26.04-03.05.2018
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AII 

 

Na rynek akcji w Stanach Zjednoczonych negatywnie wpływał umacniający się dolar. Drożejąca waluta sprawia, że w gorszej sytuacji są amerykańscy eksporterzy. W ubiegły piątek inwestorzy poznali również wstępny wskaźnik wzrostu amerykańskiego PKB za pierwszy kwartał. Opublikowana wartość to 2,3 procent, względem prognozowanego wzrostu o 2 procent.

 

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Kolejne pogorszenie nastrojów inwestorów. INI nadal ujemny
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie