Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Udany początek roku dla ABC Daty

© Korta – fotolia.com

ABC Data opublikowała raport bieżący zawierający informację o szacunkowych skonsolidowanych przychodach ze sprzedaży w styczniu 2018 roku. Ujawnione dane mogą napawać optymizmem.

 

Jak podała spółka, w styczniu 2018 roku przychody ze sprzedaży Grupy ABC Data wyniosły 374 mln zł. W analogicznym okresie rok wcześniej było to 365 mln zł, co oznacza poprawę rok do roku o około 2,5%.

 

Powyższa dynamika nie wydaje się zbyt wysoka, jednak warto przy tym zwrócić uwagę na jeden dość istotny szczegół. Mianowicie, spółka zapowiadała wcześniej, że zamierza koncentrować się na poprawie rentowności poprzez rezygnację z niskomarżowych kontraktów, co miało mieć wpływ na obniżenie poziomu przychodów. Jeśli zatem rzeczywiście strategia polegająca na koncentracji na kontraktach o wyższej marży jest nadal realizowana, mogłoby to mieć przełożenie na wyraźniejszą poprawę notowanych wyników operacyjnych i netto. 

 

Styczeń to także drugi miesiąc z rzędu, kiedy przychody Grupy ABC Data zwiększyły się w ujęciu rok do roku, choć w grudniu 2017 roku poprawa była bardziej zauważalna – w tym okresie przychody ze sprzedaży wyniosły 593 mln zł i były wyższe w porównaniu do grudnia 2016 roku o 10,8%. Warto też zwrócić uwagę, że udana końcówka ubiegłego roku najprawdopodobniej pozwoliła Grupie ABC Data przekroczyć opublikowaną kilka miesięcy wcześniej prognozę przychodów ze sprzedaży na 2017 rok – jak wynika z szacunków, Grupa ABC Data wypracowała w tym okresie 4,6 mld zł wobec prognozy zakładającej osiągnięcie przychodów ze sprzedaży na poziomie 4,47 mld zł.

 

W czwartek, na pierwszej giełdowej sesji po ujawnieniu danych sprzedażowych za styczeń, notowania akcji ABC Data nieznacznie spadają. Około godziny 11 giełdowy kurs tych walorów wynosił 2,05 zł wobec ceny zamknięcia z dnia poprzedniego ustalonej na poziomie 2,06 zł.

 

 ABC Data – wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Grupa ABC Data to dystrybutor sprzętu IT i elektroniki użytkowej na terenie Polski oraz kilku innych państw Europy Środkowej i Wschodniej.

 

Od października 2017 roku akcje spółki znajdują się na rachunku Fundamentalnego Portfela SII.

 

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Udany początek roku dla ABC Daty