Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Kroki notowań od 3 stycznia 2018 roku bez tajemnic

© Sergey Nivens - Fotolia.com

Od 3 stycznia zaczęła obowiązywać dyrektywa MIFID 2. Jednym z odczuwalnych dla inwestorów skutków jest zmiana dotycząca minimalnego kroku notowań dla kursów akcji. Od teraz jest tak, że każdy z walorów w zależności od kursu, od płynności i od wielkości całej spółki ma... inny krok notowań. Aby uniknąć zamieszania i składania zleceń „na próbę”, warto zapoznać się z zasadami wyznaczania minimalnego kroku notowań dla interesujących nas walorów.

 

Jest na stronie Giełdy Papierów Wartościowych taka tabela: Tabela_krokow_notowań.pdf

 

Otrzymaliśmy od Giełdy także taki plik Excela, gdzie każda spółka otrzymała odpowiednie zaszeregowanie: kroki_notowan_2018.xls

 

Jak należy czytać te dokumenty? Aktualny krok notowania dla poszczególnych akcji jest podany w pliku Excela (kolumna H).

 

 

Warto jednak wiedzieć jak ten krok notowań będzie się zmieniał w zależności od zmiany kursu akcji. Weźmy pierwszą spółkę od góry z pliku Excela, czyli Alior. To co nas interesuje, to wartość z kolumny G, czyli „Tabela kroku notowania”. 

 

 

W przypadku Aliora jest to wartość 11. Następnie odszukujemy wiersz nr 11 w pliku PDF ze strony GPW, czyli z pliku Tabela kroków notowań:

 

 

Wiemy, że aktualny kurs akcji Aliora wynosi około 78 zł, czyli jest zawarty w przedziale od 50 do 100 zł. Zatem krok notowań dla akcji Aliora wynosi 0,05 zł. Jeżeli ten kurs wzrośnie powyżej 100 zł (ale nie więcej niż 200 zł), krok notowań zmieni się na 0,1 zł. Jeżeli, dla odmiany, cena akcji spadłaby poniżej 50 zł (ale nie mniej niż 20 zł), to krok notowań zmieni się na 0,02 zł. 

 

Drobnym problemem jest póki co to, że biura maklerskie nie podają tych informacji, co powoduje, że w momencie składania zlecenia giełdowego możemy natrafić na taki przykładowy komunikat:

 

 

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

Opinia biegłego rewidenta na temat raportu rocznego spółki to jeden z dokumentów, na który warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Zobacz więcej

Kroki notowań od 3 stycznia 2018 roku bez tajemnic
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie