Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Kroki notowań od 3 stycznia 2018 roku bez tajemnic

© Sergey Nivens - Fotolia.com

Od 3 stycznia zaczęła obowiązywać dyrektywa MIFID 2. Jednym z odczuwalnych dla inwestorów skutków jest zmiana dotycząca minimalnego kroku notowań dla kursów akcji. Od teraz jest tak, że każdy z walorów w zależności od kursu, od płynności i od wielkości całej spółki ma... inny krok notowań. Aby uniknąć zamieszania i składania zleceń „na próbę”, warto zapoznać się z zasadami wyznaczania minimalnego kroku notowań dla interesujących nas walorów.

 

Jest na stronie Giełdy Papierów Wartościowych taka tabela: Tabela_krokow_notowań.pdf

 

Otrzymaliśmy od Giełdy także taki plik Excela, gdzie każda spółka otrzymała odpowiednie zaszeregowanie: kroki_notowan_2018.xls

 

Jak należy czytać te dokumenty? Aktualny krok notowania dla poszczególnych akcji jest podany w pliku Excela (kolumna H).

 

 

Warto jednak wiedzieć jak ten krok notowań będzie się zmieniał w zależności od zmiany kursu akcji. Weźmy pierwszą spółkę od góry z pliku Excela, czyli Alior. To co nas interesuje, to wartość z kolumny G, czyli „Tabela kroku notowania”. 

 

 

W przypadku Aliora jest to wartość 11. Następnie odszukujemy wiersz nr 11 w pliku PDF ze strony GPW, czyli z pliku Tabela kroków notowań:

 

 

Wiemy, że aktualny kurs akcji Aliora wynosi około 78 zł, czyli jest zawarty w przedziale od 50 do 100 zł. Zatem krok notowań dla akcji Aliora wynosi 0,05 zł. Jeżeli ten kurs wzrośnie powyżej 100 zł (ale nie więcej niż 200 zł), krok notowań zmieni się na 0,1 zł. Jeżeli, dla odmiany, cena akcji spadłaby poniżej 50 zł (ale nie mniej niż 20 zł), to krok notowań zmieni się na 0,02 zł. 

 

Drobnym problemem jest póki co to, że biura maklerskie nie podają tych informacji, co powoduje, że w momencie składania zlecenia giełdowego możemy natrafić na taki przykładowy komunikat:

 

 

Zobacz również:

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

IV edycja Zimowych Igrzysk Rynku Kapitałowego odbędzie się w dniach 9-11 marca 2018 r. na terenie jednej z najnowocześniejszych stacji narciarskich w Czarnej Górze w Kotlinie Kłodzkiej.

Zobacz więcej

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

W dniu 1 grudnia 2017 r. Bricks Acquisitions Limited, podmiot pośrednio należący do Goldman Sachs Group, ogłosił wezwanie na wszystkie akcje Robyg SA („Robyg”), jednego z czołowych deweloperów mieszkaniowych w Polsce.

Zobacz więcej

Kroki notowań od 3 stycznia 2018 roku bez tajemnic