Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Energa otrzymała 166 mln zł dofinansowania na zwiększenie efektywności

© Karin & Uwe Annas - Fotolia.com

Energa otrzymała 166 mln zł dofinansowania na przebudowę sieci do standardów Smart Grid. To najwyższe tego rodzaju wsparcie wśród krajowych firm energetycznych. Inwestycja wpisuje się w ramy Strategi Innowacji spółki.

 

Projekt obejmie instalowanie inteligentnego opomiarowania i automatyzację sieci oraz budowę systemów magazynowania energii. Spółka Energa-Operator uzyskała z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 maksymalne możliwe dofinansowanie w kwocie 166 mln zł.  Całkowity koszt projektu wynosi 240 mln zł i będzie on realizowany na całym obszarze działalności Energi.

 

Przebudowa sieci do standardów Smart Grid poprzez instalowanie inteligentnego systemu opomiarowania i automatyzację sieci poprawia efektywność jej użytkowania poprzez:

 

  • niższe zapotrzebowanie na energię konieczną na pokrycie strat,
  • dokładniejsze wyliczenia dotyczące zapotrzebowania na energię,
  • efektywniejsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury sieciowej.

 

Projekt będzie realizował inteligentne funkcjonalności, m.in. automatyczną identyfikację uszkodzonych odcinków sieci, przywrócenie zasilania odbiorcom w czasie poniżej 3 minut po wystąpieniu awarii oraz prognozowanie generacji dla źródeł wytwórczych z wyprzedzeniem co najmniej 24-godzinnym.

 

Projekt budowy inteligentnej sieci to kolejny krok w działaniach badawczo-rozwojowych prowadzonych w Grupie Energa. Termin Smart Grid obejmuje bowiem nie tylko sprawną, nowoczesną infrastrukturę energetyczną i sieciową, ale także dużo dalej idące innowacyjne rozwiązania i zastosowania, wykorzystujące na przykład Internet Rzeczy (Internet of Things).

 

Według raportu międzynarodowej firmy RAD najbliższa przyszłość sieci infrastrukturalnych to kilka nieuniknionych trendów, takich jak:

 

  • konieczność oferowania usług pakietowych,
  • dostosowanie do rozproszonej sieci z licznymi niewielkimi źródłami wytwarzającymi energię elektryczną – stwarzające wyzwanie w koordynacji sieci,
  • smart metering pozwalający na zdalny pomiar zużycia i stanu obciążenia sieci, mogący służyć optymalizacji i stanowiący komunikację między urządzeniami, czyli faktycznie Internet of Things,
  • dbanie o bezpieczeństwo cyfrowe sieci (cyber security) w świetle integrowania urządzeń z systemami IT i ich stałej komunikacji.

 

Wdrożenie inteligentnej sieci elektroenergetycznej w Enerdze jest największym projektem tego typu realizowanym przez Operatora Sieci Dystrybucyjnych w Polsce w ramach dofinansowania z UE. Niedawno podobne wsparcie z europejskich funduszy jednak na dużo mniejszą kwotę otrzymały Tauron oraz Enea (odpowiednio 19 i 11 mln zł). 

 

Zobacz także wywiad z Jackiem Kościelniakiem, Wiceprezesem Zarządu ds. Finansowych Energa S.A.: O OZE, nieważnych umowach i 3 mln klientów.

 

Energa – wykres kursu akcji
Energa - Analiza techniczna
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Źródło: Energa S.A.

Zobacz również:

17.10.2017, Aktualności

SII Poleca: Price Action Day, 21 października 2017 r.

17.10.2017, Aktualności

SII Poleca: Price Action Day, 21 października 2017 r.

Price Action Day to wydarzenie poświęcone metodzie analizy ceny Price Action na rynku walutowym, akcyjnym oraz kontraktów terminowych na indeksy i surowce, które już 21 października zagości w warszawskim hotelu Sofitel Victoria. Czterech ekspertów rynkowych przez cały dzień będzie prezentował inwestorom indywidualnym zagadnienia związane z popularną strategią Price Action bazującą na najpopularniejszych formacjach świecowych.

Zobacz więcej

18.10.2017, Newsroom

Energa zwiększyła w III kw. zysk EBITDA o 13,9% rdr

18.10.2017, Newsroom

Energa zwiększyła w III kw. zysk EBITDA o 13,9% rdr

Spółka opublikowała szacunkowe wyniki uzyskane w III kw. 2017 roku. Zysk EBITDA wyniósł 500 mln zł wobec 439 mln zł przed rokiem, co oznacza wzrost o 13,9%.

Zobacz więcej

Energa otrzymała 166 mln zł dofinansowania na zwiększenie efektywności