Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Energa otrzymała 166 mln zł dofinansowania na zwiększenie efektywności

© Karin & Uwe Annas - Fotolia.com

Energa otrzymała 166 mln zł dofinansowania na przebudowę sieci do standardów Smart Grid. To najwyższe tego rodzaju wsparcie wśród krajowych firm energetycznych. Inwestycja wpisuje się w ramy Strategi Innowacji spółki.

 

Projekt obejmie instalowanie inteligentnego opomiarowania i automatyzację sieci oraz budowę systemów magazynowania energii. Spółka Energa-Operator uzyskała z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 maksymalne możliwe dofinansowanie w kwocie 166 mln zł.  Całkowity koszt projektu wynosi 240 mln zł i będzie on realizowany na całym obszarze działalności Energi.

 

Przebudowa sieci do standardów Smart Grid poprzez instalowanie inteligentnego systemu opomiarowania i automatyzację sieci poprawia efektywność jej użytkowania poprzez:

 

  • niższe zapotrzebowanie na energię konieczną na pokrycie strat,
  • dokładniejsze wyliczenia dotyczące zapotrzebowania na energię,
  • efektywniejsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury sieciowej.

 

Projekt będzie realizował inteligentne funkcjonalności, m.in. automatyczną identyfikację uszkodzonych odcinków sieci, przywrócenie zasilania odbiorcom w czasie poniżej 3 minut po wystąpieniu awarii oraz prognozowanie generacji dla źródeł wytwórczych z wyprzedzeniem co najmniej 24-godzinnym.

 

Projekt budowy inteligentnej sieci to kolejny krok w działaniach badawczo-rozwojowych prowadzonych w Grupie Energa. Termin Smart Grid obejmuje bowiem nie tylko sprawną, nowoczesną infrastrukturę energetyczną i sieciową, ale także dużo dalej idące innowacyjne rozwiązania i zastosowania, wykorzystujące na przykład Internet Rzeczy (Internet of Things).

 

Według raportu międzynarodowej firmy RAD najbliższa przyszłość sieci infrastrukturalnych to kilka nieuniknionych trendów, takich jak:

 

  • konieczność oferowania usług pakietowych,
  • dostosowanie do rozproszonej sieci z licznymi niewielkimi źródłami wytwarzającymi energię elektryczną – stwarzające wyzwanie w koordynacji sieci,
  • smart metering pozwalający na zdalny pomiar zużycia i stanu obciążenia sieci, mogący służyć optymalizacji i stanowiący komunikację między urządzeniami, czyli faktycznie Internet of Things,
  • dbanie o bezpieczeństwo cyfrowe sieci (cyber security) w świetle integrowania urządzeń z systemami IT i ich stałej komunikacji.

 

Wdrożenie inteligentnej sieci elektroenergetycznej w Enerdze jest największym projektem tego typu realizowanym przez Operatora Sieci Dystrybucyjnych w Polsce w ramach dofinansowania z UE. Niedawno podobne wsparcie z europejskich funduszy jednak na dużo mniejszą kwotę otrzymały Tauron oraz Enea (odpowiednio 19 i 11 mln zł). 

 

Zobacz także wywiad z Jackiem Kościelniakiem, Wiceprezesem Zarządu ds. Finansowych Energa S.A.: O OZE, nieważnych umowach i 3 mln klientów.

 

Energa – wykres kursu akcji
Energa - Analiza techniczna
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Źródło: Energa S.A.

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

12.12.2017, Ze spółek

Poznaj Mintos i skorzystaj ze specjalnej oferty powitalnej dla członków SII

12.12.2017, Ze spółek

Poznaj Mintos i skorzystaj ze specjalnej oferty powitalnej dla członków SII

Słyszeliście już o Mintos? Jest to internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Mintos to platforma online, która oferuje inwestorom indywidualnym łatwe i przejrzyste formy inwestowania w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe. Zwrot z inwestycji może wynieść nawet około 12% netto w skali roku.

Zobacz więcej

Energa otrzymała 166 mln zł dofinansowania na zwiększenie efektywności