Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Energa otrzymała 166 mln zł dofinansowania na zwiększenie efektywności

© Karin & Uwe Annas - Fotolia.com

Energa otrzymała 166 mln zł dofinansowania na przebudowę sieci do standardów Smart Grid. To najwyższe tego rodzaju wsparcie wśród krajowych firm energetycznych. Inwestycja wpisuje się w ramy Strategi Innowacji spółki.

 

Projekt obejmie instalowanie inteligentnego opomiarowania i automatyzację sieci oraz budowę systemów magazynowania energii. Spółka Energa-Operator uzyskała z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 maksymalne możliwe dofinansowanie w kwocie 166 mln zł.  Całkowity koszt projektu wynosi 240 mln zł i będzie on realizowany na całym obszarze działalności Energi.

 

Przebudowa sieci do standardów Smart Grid poprzez instalowanie inteligentnego systemu opomiarowania i automatyzację sieci poprawia efektywność jej użytkowania poprzez:

 

  • niższe zapotrzebowanie na energię konieczną na pokrycie strat,
  • dokładniejsze wyliczenia dotyczące zapotrzebowania na energię,
  • efektywniejsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury sieciowej.

 

Projekt będzie realizował inteligentne funkcjonalności, m.in. automatyczną identyfikację uszkodzonych odcinków sieci, przywrócenie zasilania odbiorcom w czasie poniżej 3 minut po wystąpieniu awarii oraz prognozowanie generacji dla źródeł wytwórczych z wyprzedzeniem co najmniej 24-godzinnym.

 

Projekt budowy inteligentnej sieci to kolejny krok w działaniach badawczo-rozwojowych prowadzonych w Grupie Energa. Termin Smart Grid obejmuje bowiem nie tylko sprawną, nowoczesną infrastrukturę energetyczną i sieciową, ale także dużo dalej idące innowacyjne rozwiązania i zastosowania, wykorzystujące na przykład Internet Rzeczy (Internet of Things).

 

Według raportu międzynarodowej firmy RAD najbliższa przyszłość sieci infrastrukturalnych to kilka nieuniknionych trendów, takich jak:

 

  • konieczność oferowania usług pakietowych,
  • dostosowanie do rozproszonej sieci z licznymi niewielkimi źródłami wytwarzającymi energię elektryczną – stwarzające wyzwanie w koordynacji sieci,
  • smart metering pozwalający na zdalny pomiar zużycia i stanu obciążenia sieci, mogący służyć optymalizacji i stanowiący komunikację między urządzeniami, czyli faktycznie Internet of Things,
  • dbanie o bezpieczeństwo cyfrowe sieci (cyber security) w świetle integrowania urządzeń z systemami IT i ich stałej komunikacji.

 

Wdrożenie inteligentnej sieci elektroenergetycznej w Enerdze jest największym projektem tego typu realizowanym przez Operatora Sieci Dystrybucyjnych w Polsce w ramach dofinansowania z UE. Niedawno podobne wsparcie z europejskich funduszy jednak na dużo mniejszą kwotę otrzymały Tauron oraz Enea (odpowiednio 19 i 11 mln zł). 

 

Zobacz także wywiad z Jackiem Kościelniakiem, Wiceprezesem Zarządu ds. Finansowych Energa S.A.: O OZE, nieważnych umowach i 3 mln klientów.

 

Energa – wykres kursu akcji
Energa - Analiza techniczna
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Źródło: Energa S.A.

Zobacz również:

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

Zadaniem nowego podmiotu – Domu Analiz SII – będzie dostarczanie pokrycia analitycznego emitentów, którzy do tej pory nie cieszyli się dużym zainteresowaniem instytucji finansowych.

Zobacz więcej

Energa otrzymała 166 mln zł dofinansowania na zwiększenie efektywności
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie