Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Giełdowy debiut Play blisko zera

© pixelrain – fotolia.com

Pierwszego dnia notowań na warszawskim parkiecie kurs akcji operatora sieci komórkowej kształtuje się na poziomie zbliżonym do ceny ustalonej w ofercie publicznej.

 

Oferta publiczna Play Communications – drugiego największego operatora sieci komórkowej w Polsce pod względem zarejestrowanej liczby klientów – obejmowała 121.572.621 akcji sprzedawanych po cenie 36 zł za jeden walor, co oznacza, że jej wartość wyniosła aż 4,4 mld zł. Tym samym było to największe IPO na warszawskiej giełdzie w tym roku, a także jedna z największych ofert pierwotnych w całej historii polskiego rynku kapitałowego.

 

Jak informowano wcześniej, popyt ze strony inwestorów indywidualnych i uprawnionych pracowników wyniósł około 18 mln akcji i trzykrotnie przewyższył liczbę przydzielonych walorów (do tej grupy inwestorów miało trafić około 5% oferowanych akcji). Średnia stopa alokacji zapisów złożonych w pierwszym okresie przyjmowania zapisów (4-7 lipca 2017 r.) od inwestorów indywidualnych wyniosła ok. 36,8%, co przełożyło się na około 63,2% średnią stopę redukcji. Z kolei średnia stopa alokacji zapisów złożonych w drugim okresie przyjmowania zapisów (8-12 lipca 2017 r.) od inwestorów indywidualnych wyniosła ok. 18,4%, co oznacza ok. 81,6% średnią stopę redukcji.

 

Kto zapisał się na akcje Play, licząc na szybką zyskowną sprzedaż w dniu debiutu, mógł sie przeliczyć. W czwartek (27 lipca), pierwszego dnia notowań na warszawskim parkiecie walorów Play, od rana ich kurs kształtował się w pobliżu ceny ustalonej w ofercie publicznej, tj. 36 zł. Z każdą chwilą strona podażowa zyskuje jednak coraz bardziej na sile. Około godz. 11 inwestorzy są skłonni płacić za jedną akcję Play około 34 zł, co oznacza ponad 5-procentowy spadek w stosunku do kursu odniesienia. Jednocześnie na uwagę zwraca wysoka jak na polską giełdę wartość wolumenu obrotu tymi walorami, która po niecałych dwóch godzinach handlu przekracza 600 mln zł.

 

Play – wykres kursu akcji w dniu debiutu
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

21.06.2018, Newsroom

Ropa naftowa tanieje na rynkach przed posiedzeniem OPEC

21.06.2018, Newsroom

Ropa naftowa tanieje na rynkach przed posiedzeniem OPEC

Ceny ropy naftowej na światowych rynkach zaczęły mocno spadać.

Zobacz więcej

Giełdowy debiut Play blisko zera
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie