Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Giełdowy debiut Play blisko zera

© pixelrain – fotolia.com

Pierwszego dnia notowań na warszawskim parkiecie kurs akcji operatora sieci komórkowej kształtuje się na poziomie zbliżonym do ceny ustalonej w ofercie publicznej.

 

Oferta publiczna Play Communications – drugiego największego operatora sieci komórkowej w Polsce pod względem zarejestrowanej liczby klientów – obejmowała 121.572.621 akcji sprzedawanych po cenie 36 zł za jeden walor, co oznacza, że jej wartość wyniosła aż 4,4 mld zł. Tym samym było to największe IPO na warszawskiej giełdzie w tym roku, a także jedna z największych ofert pierwotnych w całej historii polskiego rynku kapitałowego.

 

Jak informowano wcześniej, popyt ze strony inwestorów indywidualnych i uprawnionych pracowników wyniósł około 18 mln akcji i trzykrotnie przewyższył liczbę przydzielonych walorów (do tej grupy inwestorów miało trafić około 5% oferowanych akcji). Średnia stopa alokacji zapisów złożonych w pierwszym okresie przyjmowania zapisów (4-7 lipca 2017 r.) od inwestorów indywidualnych wyniosła ok. 36,8%, co przełożyło się na około 63,2% średnią stopę redukcji. Z kolei średnia stopa alokacji zapisów złożonych w drugim okresie przyjmowania zapisów (8-12 lipca 2017 r.) od inwestorów indywidualnych wyniosła ok. 18,4%, co oznacza ok. 81,6% średnią stopę redukcji.

 

Kto zapisał się na akcje Play, licząc na szybką zyskowną sprzedaż w dniu debiutu, mógł sie przeliczyć. W czwartek (27 lipca), pierwszego dnia notowań na warszawskim parkiecie walorów Play, od rana ich kurs kształtował się w pobliżu ceny ustalonej w ofercie publicznej, tj. 36 zł. Z każdą chwilą strona podażowa zyskuje jednak coraz bardziej na sile. Około godz. 11 inwestorzy są skłonni płacić za jedną akcję Play około 34 zł, co oznacza ponad 5-procentowy spadek w stosunku do kursu odniesienia. Jednocześnie na uwagę zwraca wysoka jak na polską giełdę wartość wolumenu obrotu tymi walorami, która po niecałych dwóch godzinach handlu przekracza 600 mln zł.

 

Play – wykres kursu akcji w dniu debiutu
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Giełdowy debiut Play blisko zera