Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Inwestorzy panicznie wyprzedają akcje Ursusa po informacji o emisji akcji

© duskojovic - Fotolia.com

Wczoraj po sesji (16.05.2017) Ursus poinformował komunikatem bieżącym o wyemitowaniu 5 mln akcji w drodze emisji prywatnej. Cena emisyjna wyniosła 2,50 zł, czyli o ponad 50% mniej niż kurs z dnia zamknięcia sesji w dniu publikacji komunikatu.

 

Zarząd Ursusa w dniu 16 maja 2017 roku wykorzystał uchwały NWZA z 2015 roku, które umożliwiły podwyższenie kapitału zakładowego. Dzięki temu zdecydował się zaoferować objęcie 5 mln nowych akcji serii R o wartości nominalnej 1 zł oraz cenie emisyjnej 2,50 zł w drodze oferty prywatnej. Akcje objęły dwa podmioty i dzięki temu spółka pozyskała 12,5 mln zł bez uwzględnienia kosztów emisji. Decyzja zarządu skutkowała między innymi wyłączeniem w całości przysługującym dotychczasowym akcjonariuszom spółki prawo poboru. Nastąpiło to za zgodą Rady Nadzorczej.

 

Dziwić może fakt, że zarząd Ursusa ustalił cenę emisyjną na poziomie 2,50 zł, w momencie kiedy rynkowy kurs przekraczał 5 zł. Dodatkowo dzienny wolumen obrotu nierzadko przekraczał poziom 2 mln akcji. Niestety w komunikacie zarząd spółki nie odniósł się do wyznaczonego poziomu ceny emisyjnej.

 

W uzupełnieniu do raportu Ursus poinformował, że podmiotami, które objęły nowe akcje są spółkami z grupy POL-MOT Holding S.A, czyli głównego akcjonariusza Ursusa. W komunikacie napisano:

 

„Zarząd zdecydował o zaoferowaniu akcji serii R wyżej wymienionym spółkom między innymi mając na uwadze fakt, iż są one zainteresowane długoterminową obecnością w akcjonariacie Ursus S.A. i dają stabilizację właścicielską gwarantującą dynamiczny rozwój Spółki i realizację przyjętej strategii.”

 

Po zarejestrowaniu podwyższenia kapitału zakładowego, grupa POL-MOT Holding będzie posiadała 50,07% akcji Ursusa.

Spółka nie podała na co zostaną przeznaczone nowo pozyskane środki. Można się domyślać, że mogą zostać spożytkowane między innymi do finansowania kontraktu dostaw maszyn do Zambii (wartość 100 mln usd), bieżące inwestycje lub zwiększenie udziału do 100% w Ursus BUS.

 

W reakcji na komunikat o emisji akcji, kurs akcji Ursusa spada dziś o ponad 20%. W ciągu ostatnich 3 dni akcje potaniały z okolic 6 zł do poniżej 4,5 zł. Technicznie została przełamana krótkoterminowa linia trendu wzrostowego. Wsparciem jest obecnie okrągły poziom 4 zł.

 

Ursus - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

 

Źródło: Ursus S.A.

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

24.11.2017, Newsroom

Oferta IPO CwMedia S.A. (właściciel serwisu CDA.pl) – piguła informacyjna

24.11.2017, Newsroom

Oferta IPO CwMedia S.A. (właściciel serwisu CDA.pl) – piguła informacyjna

Ruszyły zapisy na akcje właściciela popularnego serwisu internetowego CDA.pl. Inwestorzy indywidualni będą mogli zapisywać się na akcje do 5 grudnia 2017 roku.

Zobacz więcej

Inwestorzy panicznie wyprzedają akcje Ursusa po informacji o emisji akcji