Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Wyniki operacyjne Energi zgodne z oczekiwaniami w I kw. 2017 roku

© zhu difeng -Fotolia.com

W I kw. 2017 roku Grupa Energa wygenerowała mniejszy zysk EBITDA niż przed rokiem o 6,8%, jednak EBITDA Segmentu Dystrybucja wykazała tendencję wzrostową. Na poziomie zysku netto zaważyły zdarzenia nadzwyczajne, przez co okazał się on istotnie przewyższać oczekiwania analityków.

 

Wyniki operacyjne Energi były zgodne z konsensusem publikowanym przez PAP. W I kw. 2017 roku przychody spółki wyniosły 2 710 mln zł, co było wynikiem o 1,1% większym od oczekiwań. W takim samym stopniu konsensus przewyższył zysk EBITDA, który wyniósł 601 mln zł. Zysk operacyjny wyniósł 355 mln zł, czyli o 1,4% więcej od oczekiwań. Największa rozbieżność pojawiła się na poziomie zysku netto, który wyniósł 310 mln zł wobec oczekiwań na poziomie 253,8 mln zł – różnica 22,1%.

 

Wybrane dane finansowe (mln zł)

I kw. 2017 roku

I kw. 2016 roku

Przychody ze sprzedaży

2 710

2 621

EBITDA

601

645

EBIT

355

106

Wynik brutto

381

44

Wynik netto

310

8

Źródło: Energa S.A.

 

W I kw. 2017 roku Energa osiągnęła 2,71 mld zł przychodów, co było wynikiem o 3,4% lepszym niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Do wzrostu przychodów przyczynił się głównie Segment Dystrybucji dzięki wyższej o 5% rok do roku średniej stawki sprzedaży usług dystrybucyjnych oraz korzystniejszej struktury sprzedaży. Jednak zysk EBITDA spółki spadł o 6,8% rdr (Energa podaje wynik EBITDA bez uwzględniania odpisów na niefinansowych aktywach trwałych). Największą kontrybucję na poziomie EBITDA niezmiennie miał Segment Dystrybucji (88% całego wyniku spółki), który jako jedyny poprawił wyniki. EBITDA segmentu wyniosła 530 mln zł (+6,2% rdr), a do wzrostu przyczyniła się głównie poprawa marży na sprzedaży usług dystrybucyjnych.

 

Energa - EBITDA Dystrybucji
Źródło: Energa S.A.

 

Do spadku EBITDA całej Grupy przyczyniły się Segmenty Sprzedaży i Wytwarzania. Wynik EBITDA tego pierwszego był ujemny i wyniósł 10 mln zł wobec zysku 28 mln zł przed rokiem. Było to spowodowane pogorszeniem rentowności na sprzedaży energii elektrycznej i gazu. Z kolei Segment Wytwarzanie zanotował zysk EBITDA na poziomie 104 mln zł wobec 133 mln zł przed rokiem. Pogorszenie wyników było efektem spadających cen zielonych certyfikatów oraz wzrostu podatku od nieruchomości dla farm wiatrowych.

 

Na poziomie wyniku operacyjnego oraz netto wyniki są ze sobą nieporównywalne ze względu na odpisy aktualizacyjne w I kw. 2016 roku, które obniżyły zyski o 305 mln zł (w Segmencie Wytwarzanie). Ponadto, zysk netto w I kw. 2017 roku został wsparty na poziomie działalności finansowej – bilans był dodatni i wyniósł 16 mln zł wobec ujemnego rok temu na poziomie 62 mln zł. Pozytywnie na wyniki Energi wpłynęło ujęcie wyceny opcji na akcje spółki Polimex-Mostostal w wysokości 53 mln zł, a także udział w zysku Polskiej Grupy Górniczej w wysokości 10 mln zł (rok temu spółka nie posiadała udziałów w tym podmiocie).

 

Akcje Energi zasiliły Portfel SII na początku maja. Internauci po raz drugi wybrali spółkę w comiesięcznej sondzie (za pierwszym razem kurs akcji spółki zbyt silnie zwyżkował i po zakończeniu sondy za bardzo odbiegał od wstępnych założeń zakupu). Z argumentami, na które wskazywaliśmy przy wyborze Energi, można zapoznać się w tym miejscu.

 

Po publikacji raportu wynikowego kurs akcji Energi otworzył się 1,6% luką wzrostową, a do południa zwyżkował nawet o 4%. Do godziny 12:30 skala wzrostów zmniejszyła się do 2,5%. Dzisiejsze zachowanie kursu akcji pozwoliło na wybicie górą z ponad miesięcznego kanału korekcyjnego, a zarazem na powrót powyżej 10 zł, co jest pozytywnym sygnałem klasycznej analizy technicznej.

 

Energa - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

 

Źródło: Energa S.A.

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

Skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży wzrosły rok do roku o 24,6%, a wynik operacyjny o 45,9%.

Zobacz więcej

Wyniki operacyjne Energi zgodne z oczekiwaniami w I kw. 2017 roku