Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Byki dalej dominują, ich udział to wciąż aż 61,6%

Hossa trwa w najlepsze, indeksy giełdowe wyznaczają nowe szczyty, WIG powoli przymierza się do szczytu hossy z 2007 roku. Do tego poziomu pozostało jeszcze około 13% do zrobienia. Czy jest to możliwe bez żadnej przerwy?

 

Z punktu widzenia badania INI nie ma takiej możliwości. Od początku roku inwestorzy są w bardzo dobrych nastrojach, a w minionym tygodniu indeks INI sięgnął 47,5 pkt., co było najwyższym odczytem od listopada 2013 roku. Najnowszy odczyt wskazuje natomiast wartość INI na poziomie 38,7 pkt., czyli wciąż bardzo wysoko i na granicy umownego przegrzania. Po tak wysokich odczytach na giełdzie w perspektywie kilku tygodni pojawiała się korekta. A przypomnijmy, że pierwszy odczyt powyżej 40 pkt. odnotowaliśmy na początku lutego. Wracając do szczytów hossy z 2007 roku, z prostej projekcji wynika, że w scenariuszu podtrzymania obecnego tempa zwyżek na giełdzie, powinny one zostać osiągnięte dopiero na przełomie kwietnia i maja. Niezależnie od tego, czy tak się stanie, w maju pewnie będziemy często słyszeć stare, giełdowe powiedzenie: „sell in may and go away”. Z tej perspektywy można zatem stwierdzić, że to ostatnia szansa, aby chociaż „zahaczyć” w najbliższej perspektywie o wierzchołek z 2007 roku.

 

Z innych ciekawostek, od początku roku (osiem odczytów) udział byków wśród inwestorów przekracza 50%. WIG zwyżkował w tyk okresie o 12,8%. Najdłuższa dotąd seria, podczas której byki stanowiły ponad połowę wśród inwestorów, miała miejsce na początku 2015 roku i trwała 18 tygodni (29.01-28.05). W tym okresie WIG zwyżkował „zaledwie” o 6,8%. Co ciekawe, skrajna wartość indeksu INI powyżej 40 pkt. pojawiła się dopiero pod koniec tej dominacji byków – 30 kwietnia 2015 roku (INI 45,4 pkt.).

 

INI wyniki

 

Udział byków spadł o 4,2 pkt. proc., do poziomu 61,6%. Największym beneficjentem zostały niedźwiedzie, zwiększając swój udział wśród inwestorów o 3,8 pkt. proc. Duża zmiana nastąpiła w obozie amerykańskich byków, które zwiększyły swój udział o 5,4 pkt. proc., do 38,5%, jednak wynikało to tylko ze spadku udziału inwestorów opowiadających się za trendem bocznym.

 

INI indeks

 

Wartość indeksu INI spadła o 7,9 pkt., do poziomu 38,7 pkt. Im dłużej indeks pozostaje na tak wysokich poziomach, tym większe staje się niebezpieczeństwo głębszej korekty. Trzecie z kolei przekroczenie poziomu 40 pkt. będzie bardzo silnym sygnałem takiego scenariusza.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

23.03.2018, Newsroom

Getback z listem intencyjnym przed decyzją w sprawie emisji akcji

23.03.2018, Newsroom

Getback z listem intencyjnym przed decyzją w sprawie emisji akcji

Zarząd Getback zwrócił się do akcjonariuszy z wnioskiem o podwyższenie kapitału spółki w dwóch transzach.

Zobacz więcej

Byki dalej dominują, ich udział to wciąż aż 61,6%
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie