Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

W końcu są, huraoptymistyczne nastroje! Najwyższy czas przygotować się na korektę

Zgodnie z przewidywaniami nastroje inwestorów w minionym tygodniu wzniosły się na dawno niewidziane poziomy. Udział byków wyniósł 64,1%, a indeks INI przybrał wartość 42,6 pkt. Obydwa odczyty są najwyższe od kwietnia 2015 roku.

 

 

Od początku roku nastroje inwestorów biją rekordy z 2016 roku. Przypomnijmy, że najbardziej optymistyczne odczyty z minionego roku to udział byków na poziomie 57,8%, a wartość indeksu INI 29,8 pkt. Odpowiednio dla 2015 roku było to 64,1% (udział byków taki sam jak w minionym tygodniu) i 45,4 pkt. (indeks INI znajduje się jeszcze poniżej szczytu z kwietnia 2015 roku). Z kolei wszystkie odczyty z 2017 roku (na moment obecny pięć odczytów) wskazują na udział byków powyżej 50%. Pozostaje pytanie, jak długo ta sielanka może jeszcze trwać.

 

Silne zwyżki na giełdzie, trwające do dzisiaj, rozpoczęły się w połowie listopada ubiegłego roku. Od tego momentu WIG urósł o 17,9%, WIG20 o 19,7%, mWIG40 o 17,5%, a sWIG80 o 9,4%. Można powiedzieć, że te zwyżki odbyły się bez żadnej korekty (jedynie chwilowe zatrzymanie w styczniu). Pomimo, że ostatni tydzień stycznia również okazał się płaski, nastroje inwestorów okazały się huraoptymistyczne. Z punktu widzenia badania INI rysuje to tylko jeden scenariusz na najbliższe tygodnie – korektę.

 

INI wyniki

 

Udział byków w minionym tygodniu wzrósł aż o 10,8 pkt. proc., do 64,1%. Z kolei udział niedźwiedzi spadł o 6,2 pkt. proc, a udział inwestorów opowiadających się za trendem bocznym o 4,6 pkt. proc. W Stanach Zjednoczonych panuje niemal idealna równowaga, udziały poszczególnych grup inwestorów oscylują wokół 33%, z nieznaczną przewagą niedźwiedzi.

 

INI indeks

 

Wartość indeksu INI wywindowała ponad poziom 40 pkt. proc. Historycznie takie wartości indeksu zapowiadały rychłą korektę na giełdzie. Zważając na silne zwyżki indeksów giełdowych, taki scenariusz wydaje się bardzo prawdopodobny. Kolejnym argumentem jest fakt, że niektórzy widzą już oczyma wyobraźni przebicie przez WIG szczytów hossy z 2007 roku. Z tego względu kontrariańskie podejście jest tu jak najbardziej na miejscu , a dodatkowo jest ono potwierdzone przez huraoptymistyczne nastroje inwestorów.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

IV edycja Zimowych Igrzysk Rynku Kapitałowego odbędzie się w dniach 9-11 marca 2018 r. na terenie jednej z najnowocześniejszych stacji narciarskich w Czarnej Górze w Kotlinie Kłodzkiej.

Zobacz więcej

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

W dniu 1 grudnia 2017 r. Bricks Acquisitions Limited, podmiot pośrednio należący do Goldman Sachs Group, ogłosił wezwanie na wszystkie akcje Robyg SA („Robyg”), jednego z czołowych deweloperów mieszkaniowych w Polsce.

Zobacz więcej

W końcu są, huraoptymistyczne nastroje! Najwyższy czas przygotować się na korektę