Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

W końcu są, huraoptymistyczne nastroje! Najwyższy czas przygotować się na korektę

Zgodnie z przewidywaniami nastroje inwestorów w minionym tygodniu wzniosły się na dawno niewidziane poziomy. Udział byków wyniósł 64,1%, a indeks INI przybrał wartość 42,6 pkt. Obydwa odczyty są najwyższe od kwietnia 2015 roku.

 

 

Od początku roku nastroje inwestorów biją rekordy z 2016 roku. Przypomnijmy, że najbardziej optymistyczne odczyty z minionego roku to udział byków na poziomie 57,8%, a wartość indeksu INI 29,8 pkt. Odpowiednio dla 2015 roku było to 64,1% (udział byków taki sam jak w minionym tygodniu) i 45,4 pkt. (indeks INI znajduje się jeszcze poniżej szczytu z kwietnia 2015 roku). Z kolei wszystkie odczyty z 2017 roku (na moment obecny pięć odczytów) wskazują na udział byków powyżej 50%. Pozostaje pytanie, jak długo ta sielanka może jeszcze trwać.

 

Silne zwyżki na giełdzie, trwające do dzisiaj, rozpoczęły się w połowie listopada ubiegłego roku. Od tego momentu WIG urósł o 17,9%, WIG20 o 19,7%, mWIG40 o 17,5%, a sWIG80 o 9,4%. Można powiedzieć, że te zwyżki odbyły się bez żadnej korekty (jedynie chwilowe zatrzymanie w styczniu). Pomimo, że ostatni tydzień stycznia również okazał się płaski, nastroje inwestorów okazały się huraoptymistyczne. Z punktu widzenia badania INI rysuje to tylko jeden scenariusz na najbliższe tygodnie – korektę.

 

INI wyniki

 

Udział byków w minionym tygodniu wzrósł aż o 10,8 pkt. proc., do 64,1%. Z kolei udział niedźwiedzi spadł o 6,2 pkt. proc, a udział inwestorów opowiadających się za trendem bocznym o 4,6 pkt. proc. W Stanach Zjednoczonych panuje niemal idealna równowaga, udziały poszczególnych grup inwestorów oscylują wokół 33%, z nieznaczną przewagą niedźwiedzi.

 

INI indeks

 

Wartość indeksu INI wywindowała ponad poziom 40 pkt. proc. Historycznie takie wartości indeksu zapowiadały rychłą korektę na giełdzie. Zważając na silne zwyżki indeksów giełdowych, taki scenariusz wydaje się bardzo prawdopodobny. Kolejnym argumentem jest fakt, że niektórzy widzą już oczyma wyobraźni przebicie przez WIG szczytów hossy z 2007 roku. Z tego względu kontrariańskie podejście jest tu jak najbardziej na miejscu , a dodatkowo jest ono potwierdzone przez huraoptymistyczne nastroje inwestorów.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

17.11.2017, Newsroom

Grupa Azoty osiągnęła w III kw. historyczny zysk EBITDA na poziomie 255 mln zł

17.11.2017, Newsroom

Grupa Azoty osiągnęła w III kw. historyczny zysk EBITDA na poziomie 255 mln zł

Spółka pochwaliła się poprawą wyników finansowych w III kw. 2017 roku. Na poziomie zysku EBITDA wszystkie segmenty działalności wykazały dodatnią kontrybucję.

Zobacz więcej

W końcu są, huraoptymistyczne nastroje! Najwyższy czas przygotować się na korektę