Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Mija 9 lat od szczytu hossy z 2007 roku

Dokładnie 9 lat temu, 6 lipca 2007 roku, indeks WIG zanotował swój historyczny szczyt na poziomie 67 568 pkt. (na zamknięciu, intraday 9 lipca indeks był jeszcze kilka punktów wyżej). To w tym miejscu zakończyła się hossa z lat 2004-2007 nazwana później hossą deweloperską.

 

Wszyscy wiemy co się zdarzyło później. Kryzys sub-prime w USA, który rozlał się na wszystkie finansowe rynki świata i spowodował załamanie w 2008 roku, zapoczątkowane symbolicznie upadkiem banku Lehman-Brothers. Potem była hossa w latach 2009-2011, zakończona załamaniem w 2011 roku jako skutek kryzysu w Grecji i pozostałych krajach PIGS (Portugalia, Włochy, Grecja i Hiszpania). Co przeszkodziło kolejnej hossie? Tym razem już czynniki krajowe. W 2013 roku mieliśmy pierwszy demontaż OFE (faktycznie zrealizowany na początku 2014). Najnowszą historię wszyscy pamiętamy. Zmiana władzy w Polsce i kryzys spółek energetycznych zmuszonych do ratowania sektora górniczego, zapowiedź podatku bankowego, podatku od sieci wielkopowierzchniowych, na ostatecznym rozmontowaniu OFE, ogłoszonego w tym tygodniu kończąc. W takich warunkach rynkowych naprawdę ciężko było nam ustanawiać nowe szczyty hossy.

 

 

Od tamtej pory WIG jest na poziomach niższych aż o 35%. Sytuację trochę ratuje to, że indeks WIG jest indeksem dochodowym. Oznacza to, że w jego konstrukcji są uwzględnione wypłacane dywidendy. O wiele gorzej wygląda sytuacja na indeksie WIG20, który w odróżnieniu od WIG-u jest indeksem cenowym i tych dywidend nie uwzględnia. Dodatkowo to właśnie w indeksie WIG20 jest większość spółek energetycznych i banków dotkniętych tak mocną przeceną w ostatnich latach. Indeks WIG20 zanotował swój szczyt nieco później niż indeks WIG. Było to dokładnie 29 października 2007 roku (3934 pkt.). Dzisiaj WIG20 jest na poziomach niższych aż o 57%.

 

 

Dla porównania, spróbujmy wyobrazić sobie co mogłoby się wydarzyć na polskiej giełdzie, gdyby nie wewnętrzne czynniki polityczne, Od 2007 roku indeks giełdy amerykańskiej S&P500 bił rekordy wielokrotnie i aktualnie cały czas jest na poziomach około 35% wyższych niż na szczycie hossy z 2007 roku i cały czas jest także pod kolejnymi szczytami wszech czasów.

 

 

Oczywiście nie ma żadnej gwarancji, że gdyby polscy politycy nie majstrowali przy OFE i nie dokonali masakry na spółkach energetycznych i bankach, to nasz scenariusz wyglądałby podobnie. Przykłady zachodnie pokazują jednak, że taka szansa była.

 

Zobacz również:

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

Tylko do piątku, 15 czerwca 2018 r. trwać będą zapisy na szkolenie on-line Amibroker Praktycznie, autorstwa Pawła Szczepanika.

Zobacz więcej

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

W czasie niespełna 6 miesięcy tego roku na rynku głównym warszawskiej giełdy zadebiutowały tylko cztery spółki.

Zobacz więcej

Mija 9 lat od szczytu hossy z 2007 roku
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie