Chat with us, powered by LiveChat

Albert „Longterm” Rokicki: Najprostsze rozwiązania są najlepsze

Skomentuj artykuł

Kolejny odcinek programu „Pytania do Longterma”. Albert Rokicki odpowiadał na pytania internautów dotyczące spółki Amica i wpływu kursu walut na jej wyniki, kluczowych wskaźników fundamentalnych przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, taniej ropie, Orlenie i Lotosie, a na koniec o energetyce i Tauronie. Poniżej materiał wideo, a pod nim skrót pytań i odpowiedzi.

 

Jeśli macie własne pytania do Alberta Rokickiego zachęcamy do zadania ich w komentarzu do tego akapitu. Odpowiedzi znajdą się w następnym odcinku „Pytań do Longterma”.

Inwestorzy.tv


Skrót pytań i odpowiedzi

 

0:30 – Jak zawirowania związane z kursami walut wpływają na zyski takiej spółki jak na przykład Amica? Z jednej strony korzystny kurs funta, euro, z drugiej tani rubel.

Albert „Longterm” Rokicki: Rosja odpowiadała jeszcze w 2013 za 25% sprzedaży spółki. Od tego czasu Amica zdywersyfikowała swoje źródła przychodów, a Rosja stanowi już mniej niż 20%. Spadek kursu rubla rekompensuje z nawiązką zwiększenie sprzedaży na rynkach Europy Zachodniej.

 

2:54 – Analizując spółki, jakie wskaźniki bierzesz pod uwagę? Które są kluczowe dla Ciebie, gdy podejmujesz decyzję o długoterminowej inwestycji?

A„L”R: Uważam, ze najprostsze rozwiązania są najlepsze. Mam 12 kluczowych kryteriów, z którymi można zapoznać się na moim blogu longterm.pl. Są nimi między innymi C/Z, C/WK, C/ZO (zysk operacyjny), niskie zadłużenie mierzone wskaźnikiem Capital Gearing, czy ROE i ROA.

 

4:50 – Skoro uważasz, że ropa zalicza właśnie swoje wieloletnie dołki, dlaczego jednocześnie zgadzasz się z rekomendacjami BOŚ dla PKN Orlen i Lotosu, przy założeniu, że ropa będzie drożeć?

A„L”R: Bazuje na obecnych cenach ropy, które przeszły krach w ciągu ostatnich dwóch lat, spadając o 70%. Oszczędności w długim terminie wynikające z zakupu tego surowca, także z nowych źródeł jak Iran, będą gigantyczne.

 

7:51 – Co sądzi Pan o spółce Tauron? Obecnie jest bardzo tania, C/WK 0,25, nie jest zbytnio zadłużona, ale od pewnego czasu jest w mocnym trendzie spadkowym.

A„L”R: Cała energetyka jest uwikłana w pomysły polityków na ratowanie kopalń. Uważam, ze można to wykorzystać jako okazję, ponieważ elektrownie nigdy nie zbankrutują, ludzie zawsze będą potrzebowali prądu. 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie