Chat with us, powered by LiveChat

Oponeo.pl zwiększyło przychody w 2015 roku o 29%

Skomentuj artykuł
Źródło: media.oponeo.pl

W raporcie dotyczącym grudniowej sprzedaży Oponeo.pl podało, że sprzedaż jednostkowa spółki w 2015 roku zwiększyła się o 29% rok do roku, a przychody netto ze sprzedaży wyniosły 413 mln zł. Powodem jest wzrost zamówień odnotowany na wszystkich rynkach.

 

W samym grudniu spółka odnotowała 34 mln zł przychodów, co dało wzrost o 6% rdr, przy czym w komunikacie zwrócono uwagę na brak typowych, zimowych warunków pogodowych w ostatnim miesiącu roku. Najlepszym miesiącem okazał się z kolei październik, w którym jednostkowa sprzedaż wzrosła o 39% rdr i wyniosła 66,9 mln zł.

 

Pod względem geograficznym w 2015 odnotowano 25% wzrost zamówień w Polsce w porównaniu do 2014 roku, z kolei na rynkach zagranicznych dynamika ta wyniosła 30%. Należy przy tym pamiętać, że wartości te nie obejmują rynku brytyjskiego, niemieckiego, tureckiego i USA, gdzie sprzedaż jest prowadzona przez spółki zależne. Jak podano w komunikacie zamówienia z tych rynków stanowiły w 2015 roku 43% wszystkich zamówień zagranicznych. Skonsolidowane wyniki Oponeo.pl mają zostać podane  24 lutego 2016 roku.

 

Przypomnijmy, że we wrześniu 2015 roku Oponeo.pl uruchomiło kolejny zagraniczny internetowy serwis z oponami, dostępny dla klientów ze stanu Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. W dalszej kolejności spółka planuje uruchomienie sprzedaży w stanie Nevada i Oregon. Z kolei w grudniu ubiegłego roku spółka podpisała list intencyjny z partnerem, który ma pozwolić na rozwój kolejnej, perspektywistycznej branży e-commerce.

 

Po trzech kwartałach 2015 roku skonsolidowane przychody spółki wyniosły 255,7 mln zł (+30,9% rdr), z czego 162,4 mln zł pochodziły ze sprzedaży w Polsce, a 93,3 mln zł ze sprzedaży zagranicą. Zysk operacyjny wyniósł 3,6 mln zł wobec straty 0,4 mln zł rok wcześniej, a zysk netto 3,5 mln zł wobec 36 tys. zł. Największa ilość zamówień zagranicznych została zrealizowana na rynku brytyjskim – 34%. W 2014 roku spółka osiągnęła przychody na poziomie 323,6 mln zł, zysk operacyjny 4,1 mln zł i zysk netto 3,7 mln zł

 

Po wybiciu górą z formacji trójkąta na początku lipca ubiegłego roku, kurs akcji Oponeo.pl wywindował na nowe historyczne maksima. Cena akcji w okresie ostatniego półrocza wzrosła z okolic 12 zł do 27,40 zł w szczytowym momencie. Wczorajsza przecena, to jest w dniu 11 stycznia 2016 roku, przyczyniła się do gwałtownego spadku kursu spółki z okolic 27 zł do 21,50 zł. Kurs akcji znajduje się jednak wciąż w trendzie wzrostowym, a najbliższe, silne wsparcie rysuje się przy cenie 20 zł. Skuteczne przebicie tego poziomu będzie pierwszym sygnałem świadczącym o słabnącej sile byków.

 

Oponeo.pl - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Oponeo.pl

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie