Chat with us, powered by LiveChat

Gwiazdy GPW czyli 9 spółek, których akcje w 2015 roku zyskały krocie

Skomentuj artykuł
© exopixel - Fotolia.com

W ciągu ostatnich 12 miesięcy wiele okazji inwestycyjnych pojawiło się wśród spółek zaliczanych do grona średnich. W przypadku niektórych z nich kapitalizacja wyniosła setki, a nawet miliardy złotych. Co więcej, wykazane przez akcjonariuszy stopy zwrotu udowadniają, iż pomimo pogarszającej się sytuacji na rynku, właściwa dywersyfikacja portfela zapewnia satysfakcjonujące rezultaty finansowe. Poniżej przedstawiamy spółki, które miniony rok mogą zaliczyć do zdecydowanie udanych.

 

Sfinks +116% (wzrost w ostatnich 12 miesiącach)

2015 to najprawdopodobniej ostatni trudny rok dla tej spółki, która nie tak dawno niemal ogłosiła upadłość. Zmiana prezesa zapoczątkowała jednak konsekwentnie realizowaną strategię naprawczą, która pozwoliła firmie wrócić na właściwe tory. Potwierdzeniem tego mogły być kolejne kwartalne sprawozdania finansowe, które wykazywały regularną poprawę wyników finansowych. Weryfikacja dotychczasowych umów z franczyzobiorcami, dostawcami, zmiana menu oraz wprowadzenie licznych zmian organizacyjnych to tylko niektóre z działań, które doprowadziły do poprawy wcześniejszej sytuacji. Choć dotychczasowa liczba lokali nie zwiększyła się znacznie, nowe punkty uruchomiono praktycznie w większości galerii handlowych w dużych miastach. Natomiast rok 2016 to dla Sfinksa początek nowej strategii działania, zakładającej m.in. wzrost liczby lokali z obecnych 115 do 200 w ciągu najbliższych czterech lat, przejęcie znanej marki restauracyjnej oraz zrefinansowanie dotychczasowego zadłużenia. Nowa umowa kredytowa, jak również blisko 13 mln złotych pozyskanych z niedawnej emisji akcji, mają umożliwić spółce realizację zakładanych celów.

Vistula +62%

Mijający rok to dla Vistuli przede wszystkim czas weryfikacji rentowności poszczególnych placówek, zamknięcie tych nieprzynoszących zysków i otwarcie nowych. Rozwiązany został także problem dotychczasowego zadłużenia, co spowodowało wzrost efektywności finansowej całej grupy. Kolejne kwartały przyniosły dwucyfrowy wzrost przychodów, co w zestawieniu z niewielką rozbudową sieci sklepów, pozytywnie wpłynęło na wskaźnik sprzedaży na metr kwadratowy powierzchni handlowej. Tym samym dzięki odnotowanym zyskom, dynamiczny rozwój grupy w ciągu najbliższy lat wydaje się być bardzo prawdopodobny. W 2016 możemy spodziewać się wzrostu liczby placówek, systematycznego zmniejszania wskaźnika zadłużenia oraz dalszych inwestycji w segment jubilerski.

CD Projekt +41%

CD Projekt również nie zawiódł swoich akcjonariuszy. Pomimo korekty spadkowej na walorach, z którą mieliśmy do czynienia w ciągu ostatnich tygodniu, ten rok spółka będzie mogła zaliczyć do udanych. Z całą pewnością jest to zasługa premiery trzeciej części kultowej gry „Wiedźmin”, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie. Choć na rynek trafiła w II kwartale roku, już w raporcie za pierwsze półrocze spółka wykazała niemal ćwierć miliarda złotych zysku netto. Dobra passa z całą pewnością jeszcze potrwa, gdyż w ciągu najbliższych miesięcy premierę mają mieć liczne dodatki do tego tytułu. Obecnie inwestorzy czekają jednak na nowe doniesienia dotyczące kolejnego produktu CD Projekt – gry Cyberpunk 2077, której premiera zaplanowana została na 2017 rok. Pozostaje tylko pytanie, czy tak odległa data pozwoli utrzymać zainteresowanie akcjami spółki.

Amica +58%

W odróżnieniu od wielu spółek GPW działających na rynku wschodnim, Amice kryzys nie zaszkodził. Zasługuje to na uznanie o tyle, że region ten jest jednym z trzech kluczowych dla spółki. Choć po pierwszych trzech kwartałach 2015 roku przychody wzrosły jednocyfrowo, zyski poszybowały w górę w trybie dwucyfrowym. Jak wyglądałaby sytuacja, gdyby nie kryzys na Wschodzie? Problematyczne dla spółki jest nadal zaistnienie na rozwiniętych rynkach Europy Zachodniej. Docelowo ma w tym pomóc dokonanie akwizycji brytyjskiego dystrybutora CDA oraz niewielkiego francuskiego. Ponadto przedstawiciele Amica zapowiadają kolejne inwestycje w tym kierunku. Nowa strategia pod nazwą HIT2023 zakłada osiągnięcie przychodów w okolicy 1,2 mld euro i 107 mln euro zysku EBITDA. To z kolei oznaczałoby niemal potrojenie obecnych wyników w perspektywie ośmiu lat.

Duon +93%

Duon jest przede wszystkim beneficjentem procesu uwalniania rynku sprzedaży gazu ziemnego i energii elektrycznej oraz nadal niezagospodarowanego rynku gazu LNG.

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie