Chat with us, powered by LiveChat

Karty kredytowe – za i przeciw

Skomentuj artykuł
© bernie_moto - Fotolia.com

Karta kredytowa - zło czy zbawienie? Oczywiście, to zależy. Głównie od nas. Wykorzystywane racjonalnie mają bardzo wiele zalet. Jednak łatwa dostępność dodatkowych pieniędzy dla nieroztropnych osób może zakończyć się problemami z zadłużeniem. Jakie są plusy i minusy kart kredytowych i jak mądrze z nich korzystać?

 

Oszczędzaj na emeryturęKarty kredytowe są przydatne w wielu sytuacjach. Przede wszystkim jako ratunek w awaryjnej sytuacji życiowej, na wypadek której nie mieliśmy zaoszczędzonych pieniędzy. Poza tym są często wymagane przy robieniu rezerwacji lotniczych, noclegowych czy wielu innych formach zakupów online. Wiele banków w zamian za dokonywanie płatności kartą oferuje usługę cash-back czy atrakcyjne rabaty. Ponadto transakcje kartą kredytową są bezpieczniejsze niż gotówką bądź przelewem, ewentualne oszustwa łatwiejsze do wykrycia, a pieniądze do odzyskania. Natomiast co chyba najważniejsze, a często pomijane, to fakt, że daje nam ona możliwość zbudowania pozytywnej historii kredytowej w BIK. Korzystając z karty i spłacając zadłużenie regularnie, banki oceniają nas lepiej dzięki informacji, że w przeszłości sprawnie radziliśmy sobie z zadłużeniem.

 

Jednakże, jeśli karta kredytowa używana jest nieodpowiedzialnie, a w historii kredytowej zawidniejemy jako dłużnicy może nam to bardziej zaszkodzić niż pomóc, gdyż taką historię ciężko wymazać. Wpłynie to bezpośrednio na niższy scoring nadany nam przez bank, a w konsekwencji niższą zdolność kredytową, wyższe oprocentowanie, wyższe stawki ubezpieczenia, etc. Nie mówiąc o spirali zadłużenia w jaką się wpędzamy i stresie z tym związanym. Nie traktuj karty kredytowej jako kredytu. Jest on najdroższym z możliwych na rynku, dlatego staraj się nigdy nie przedłużać zadłużenia na kolejny miesiąc, szczególnie jeśli dotyczy wysokiej kwoty. Jeśli zauważysz pierwsze problemy ze spłacaniem karty najlepiej przestań jej używać, spłać całość jak najszybciej i zerwij umowę z bankiem. Czasami tylko drastyczne metody dają efekt. Za jakiś czas postaraj się podchodzić do jej używania rozważniej.

 

Decydując się na kartę kredytową pamiętaj aby:

 

 • wybierać taki limit jaki faktycznie może być Ci potrzebny np. do płatności online - nie przesadzaj,
 • spłacać kartę w terminie,
 • spłacać całość zadłużenia,
 • regularnie sprawdzać stan limitu na karcie - w erze płatności online i zbliżeniowych łatwo stracić rachubę,
 • sprawdzaj rachunek pod kątem ewentualnych błędów bądź fraudów.

 

Zdecydowanie unikaj:

 

 • opóźnień w spłacaniu karty,
 • płacenia tylko stawki minimalnej,
 • przekroczeń limitu,
 • posiadania zbyt wielu kart kredytowych,
 • używania kart kredytowych, kiedy nie stać Cię na ich bieżące spłacanie,
 • wypłacania  pieniędzy z bankomatu, robienia przelewów (obarczone są wysokimi kosztami, których nie chcesz ponosić),
 • dołączanych do karty płatnych ubezpieczeń – zazwyczaj są drogie i tak naprawdę potrzebne bankowi bardziej niż Tobie.
Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie