Chat with us, powered by LiveChat

Czy warto było inwestować w spółki Leszka Czarneckiego od początku 2015 roku?

Skomentuj artykuł
© Sergey Nivens - Fotolia.com

Zgodnie z zasadą dywersyfikacji źródeł przychodu jeden z najbogatszych ludzi w naszym kraju posiada dwadzieścia spółek z różnych branż (głównie finanse oraz deweloperka), z czego sześć notowanych jest na warszawskim parkiecie. Wyruszyliśmy w podróż mającą na celu odnalezienie odpowiedzi na pytanie, czy przedsiębiorczość polskiego multimilionera przełożyła się na zyski akcjonariuszy jego spółek.

 

W rankingu 100 najbogatszych Polaków Leszek Czarnecki w roku 2015 zajął 4 miejsce, a jego majątek oceniany jest na 5 mld zł. W tym samym zestawieniu w roku ubiegłym plasował się on na 3 miejscu, a jego spadek w rankingu spowodowany jest obniżką wyceny jego majątku o prawie 30%! Sprawdźmy zatem, czy mogła mieć na to wpływ wycena akcji spółek notowanych na GPW, w których Leszek Czarnecki jest akcjonariuszem. Poniższa tabela przedstawia zmianę kursu akcji od początku bieżącego roku.

 

Spółka (ticker)

Zmiana kursu od 02.01.2015 r.*

Udziały Leszka Czarneckiego

Getin Holding (GTN)

-32,70%

57,11%

Getin Noble Bank (GNB)

-72,70%

55,85%

LC Corp (LCC)

-3,80%

51,24%

Idea Bank (IDA)

2,00%

79,46%

Open Finance (OPF)

36,00%

5,51% oraz poprzez  GNB 42,14% i IDA 12,12%

MW Trade (MWT)

-11,00%

51,26%

*zmiana kursu od 02.01.2015 r. do godziny 11 dnia 1.12.2015 r.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych stooq.pl oraz money.pl

 

Powyższa tabela ukazuje, iż cztery na sześć spółek w roku 2015 obniżyły swój kurs. Największa obniżka jest zauważalna na wykresie Getin Noble Bank, gdyż od początku roku jest to już ponad 70%! Spójrzmy zatem na wykres banku i przeanalizujmy jego sytuację techniczną.

Getin Noble Bank

Akcje w ostatnim tygodniu wyznaczyły nowy historyczny dołek przebijając się przez ważny poziom wsparcia wyznaczony na początku 2009 roku. Jest to niekorzystna wiadomość, jednak doszukując się pozytywów na tym walorze warto zwrócić uwagę na zwiększone wolumeny w ostatnich miesiącach. Mogą one oznaczać masowe skupywanie akcji, które w dłuższym terminie może spowodować odwrócenie trendu na tym walorze.

 

Getin Holding

Drugą spółką, która najbardziej ciążyła w portfelu Leszka Czarneckiego był Getin Holding, gdyż zanotowała ona spadek kursu akcji o ponad 30% od początku bieżącego roku. Patrząc na sytuację długoterminową widać, iż na tym walorze, również doszło do wybicia ważnego wsparcia z połowy 2012 roku. Kolejny istotny poziom, to okolice 1 zł, którego wybicie zaneguje aktualny układ falowy. W tej sytuacji prawdopodobna jest przecena kursu właśnie do okolic tego wsparcia, a następnie powrót na ścieżkę wzrostów.

 

MW Trade

Następnym walorem jest spółka MW Trade. W przeciwieństwie do poprzednich spółek na tym walorze możemy dostrzec trend wzrostowy w długim terminie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż obecnie formowana jest fala 4 wyższego rzędu. W długim terminie notowania akcji powinny wybić szczyt fali 3, czyli poziom 21,30 zł. Aktualnie można poczekać na sygnał zakończenia korekty i podłączenie się do fali 5.

 

LC Corp

Kolejną spółką jest walor z branży deweloperskiej. Przegląd sytuacji technicznej największych spółek z tej branży przeprowadziliśmy dwa tygodnie temu. Poniżej prezentujemy sytuację techniczną spółki LC Corp.

 

W ujęciu długoterminowym ten walor również znajduje się w trendzie wzrostowym. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż fala 2 uległa wydłużeniu. Zwiększone wolumeny w dołku mogą świadczyć o wykańczaniu struktury korekty, jednak istenieje wysokie prawdopodobieństwo, że kurs będzie jeszcze spadał w kierunku 1,55 zł. Korekta może przedłużyć się jeszcze do stycznia, gdzie będziemy oczekiwali na wyznaczenie jej dna.

 

Idea Bank i Open Finance

Pierwszym walorem, który zyskał od początku 2015 roku, a dokładniej od kwietnia, gdyż wtedy zadebiutował na GPW jest Idea Bank. Z racji tak krótkiego okresu notowań nie będziemy analizowali sytuacji technicznej tej spółki. Przejdziemy do waloru, który zyskał od początku roki prawie 40%, a jest nim Open Finance.

 

Po wyznaczeniu dołka w końcówce ubiegłego roku kurs akcji zanotował wzrost o praktycznie 200% w przeciągu trzech miesięcy. Następnie na wykresie pojawiły się spadki, które spowodowały przecenę na tym walorze aktualnie do poziomu 3,39 zł z 6,17 zł. Patrząc na ten walor w dłuższej perspektywie nie można mieć pewności co do układu falowego. Formowany ruch może być korektą wyższego rzędu, lub wraz z początkiem bieżącego roku rozpoczęty został wzrostowy impuls. Z racji na niewyjaśnioną sytuację warto zastanowić się nad szukaniem okazji inwestycyjnych na innych walorach.

 

 

Większość spółek, w których Leszek Czarnecki jest znaczącym akcjonariuszem w bieżącym roku zanotowały spadki. Nie oznacza to jednak, iż pośród nich nie można znaleźć okazji inwestycyjnych. Codziennie śledzimy walory z GPW i publikujemy potencjalne sygnały w serwisie ATrakcyjne Spółki, dlatego w momencie gdy pojawi się takowy również na wykresie którejś z opisanych wyżej spółek, to z pewnością zamieścimy jej wykres w naszym biuletynie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie