Chat with us, powered by LiveChat

Dauenhauer (Pelion): Rynek farmaceutyczny jest cały czas rynkiem wzrostowym

Skomentuj artykuł
© Minerva Studio - Fotolia.com

„Rynek farmaceutyczny rozwija się praktycznie od samego początku. W Polsce jedynym rokiem, w którym rynek zmniejszył się, był rok 2012, kiedy weszły w życie nowe regulacje prawne w zakresie refundacji leków” – mówił w wywiadzie dla kanału Inwestorzy.tv Wiceprezes Zarządu Pelion S.A., Jacek Dauenhauer.

 

Inwestorzy.tv

 

Przychody spółki w ponad 50% procentach pochodzą z hurtowego zaopatrzania aptek. Zaopatrzanie szpitali generuje około 17%, a sprzedaż detaliczna to blisko 30%.Warto zaznaczyć, że spółka działa w branży charakteryzującej się niskimi marżami, a osiągana rentowność zysku netto nie przekracza 1%. Dlatego ważna jest odpowiednia skala działalności. Wyższe marże osiągane są w segmencie detalicznym, niższe w segmencie hurtowym. Aktualnie część detaliczna nie przynosi zysków, celem jest odzyskanie rentowności. Spółka jest skoncentrowana na zbudowaniu dobrej oferty dla pacjentów.

 

W segmencie detalicznym rozwój spółki oparty jest na trzech filarach: (1) dostępność leków, (2) atrakcyjna cena, (3) wysoka jakość obsługi. Pelion posiada sieć aptek Dbam o Zdrowie, działające pod brendem DOZ Apteka, które są największą siecią aptek w Polsce. W listopadzie 2014 roku przejęto Polbitę, która zarządzała siecią drogerii Natura. Spółka będzie poszukiwać możliwości połączenia koncepcji prowadzenia drogerii obok aptek jako dwa oddzielne podmioty. Zdaniem zarządu może to stworzyć koncept, który będzie bardzo atrakcyjny dla pacjentów. W kilku punktach taki koncept już funkcjonuje. 

 

W udzielonym wywiadzie przedstawiciel spółki odniósł się również do historii spółki, prowadzonej działalności, otoczeniu rynkowym i strategii na najbliższe lata.

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie