Chat with us, powered by LiveChat

PKP PLK zamierza wydać nawet 14 mld zł. Które spółki mogą na tym skorzystać?

Skomentuj artykuł
© Givaga - Fotolia.com

Prezes PKP PLK, Andrzej Wojciechowski, poinformował podczas Europejskiego Kongresu Logistycznego, że liczy na uruchomienie w tym roku przetargów na remonty sieci kolejowej o wartości nawet 14 mld zł. Wstępne plany zakładały przetargi na 11 mld zł, o to jednak spółka jest spokojna.

 

PKP PLK przeprowadza największy w historii program inwestycyjny na kolei pod nazwą Krajowego Programu Kolejowego. W celu jego realizacji spółka ruszyła w tym roku z Wielką Ofensywą Inwestycji Kolejowych (WOIK). Zgodnie z nią do 2023 roku na inwestycje w dalszy rozwój transportu kolejowego  ma zostać przeznaczone 67 mld zł. Kontrakty mają być finansowane ze środków nowej perspektywy UE. Prezes PKP PLK dodał, że dodatkowe przetargi nie powinny być problemem dla wykonawców, a ich potencjał wykonawczy jest wystarczający.

 

Potencjalnymi beneficjentami dodatkowych przetargów mogą być między innymi spółki notowane na giełdzie, z których należy wymienić Torpol, Trakcje i ZUE. Wszystkie te spółki optymistycznie patrzyły na perspektywy przed rynkiem, informując o tym po wynikach za I półrocze 2015 roku. Przypomnijmy pokrótce co mówili wtedy przedstawiciele tych spółek.

 

„Nowe przetargi na modernizację infrastruktury są już coraz bliżej i są to coraz większe projekty, po które będą mogły sięgnąć jedynie firmy dysponujące największym potencjałem wykonawczym i finansowym. Co ważne, pierwsze projekty powinny zostać zrealizowane w trybie „Buduj”, co pozwoli szybko przystąpić do realizacji prac. Naszą pozycję w wyścigu po te kontrakty poprawia pozyskane niedawno finansowanie, które ułatwi udział w największych przetargach” – mówił Tomasz Sweklej, prezes zarządu Torpol S.A.

 

„Systematycznie podnosimy poziom marż przy porównywalnych przychodach i generujemy wyższe zyski. W okresie od stycznia do sierpnia 2015 roku podpisaliśmy umowy o wartości ponad 836 mln zł. Polityka ofertowania wprowadzona przez nowy zarząd przynosi wymierne efekty, w rezultacie czego oczekujemy na kontraktację przetargów wartych ponad 1 mld zł” - mówił Jarosław Tomaszewski prezes Trakcji PRKiI S.A. 

 

„Konsekwentnie budujemy portfel zamówień, co pozwala nam spokojnie patrzeć na perspektywy funkcjonowania Grupy w najbliższych latach.(…) Ponadto kolejne specjalistyczne maszyny kolejowe, w które zainwestowaliśmy w I półroczu br. 3,8 mln zł, pozwolą na efektywne i skuteczne realizowanie pozyskanych kontraktów oraz na rywalizowanie w kolejnych przetargach” - powiedział Wiesław Nowak, Prezes Zarządu ZUE S.A.

 

Wartość portfela zamówień Torpolu na koniec I półrocza bieżąceg roku wyniosła 1,2 mld zł, Trakcji 1 mld zł, a ZUE około 950 mln zł.

 

Wykresy wymienionych spółek znajdują w konsolidacji, a na wykresie Torpolu można wyznaczyć spadkowy kanał trendowy. Impulsem do wzrostów mogą stać się informacje o pozyskaniu nowych, dużych kontraktów przez te spółki. 

 

Torpol - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Trakcja - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

ZUE - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Torpol S.A., Trakcja PRKiL S.A., ZUE S.A., PAP

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie