Chat with us, powered by LiveChat

5 spółek, które negatywnie zaskoczyły wynikami po II kw. 2015 roku

Skomentuj artykuł
© bluebay2014 - Fotolia.com

Poniżej prezentujemy zestawienie z 5 spółkami, których wyniki nie spełniły oczekiwań, jakie pokładał w nie rynek. Z wczorajszym zestawieniem pozytywnych zaskoczeń można zapoznać się w tym miejscu. 

 

1. Echo Investment

Echo Investment wypracowało w II kw. 2015 roku 15,6 mln zł zysku netto podczas gdy publikowany przez PAP konsensus zakładał 58,4 mln zł. Z kolei przychody były na zbliżonym poziomie do oczekiwań rynkowych i wyniosły 131,1 mln zł. W całym I półroczu spółka wypracowała 273,8 mln zł przychodów (+22,5% rok do roku). Pozostałe wyniki są już nieporównywalne ze względu na dodatkowe przychody w I półroczu 2014 roku z tytułu zbycia nieruchomości w wysokości 432,2 mln zł, podczas gdy w bieżącym roku na tej pozycji spółka wykazała stratę w wysokości 40,6 mln zł. Zysk netto wyniósł 22,7 mln zł wobec 423,6 mln zł rok wcześniej. Warto także wspomnieć, że w spółce zmienił się główny akcjonariusz. Znany polski inwestor, Michał Sołowow, sprzedaż pakiet 41,55% akcji spółki. Kupującym był Echo BV, należący do funduszu Pimco, który następnie ogłosił wezwanie na akcje po 6,75 zł, zwiększając swój udział w spółce do 62,17%. Nowy akcjonariusz poinformował, że nie ma zamiaru wycofywać spółki z giełdy.

 

Z technicznego punktu widzenia na wykresie widoczna jest linia trendu wzrostowego, zapoczątkowana jeszcze w 2002 roku. Na przełomie 2008 i 2009 roku została ona dwukrotnie przełamana, jednak kurs szybko wracał z powrotem powyżej tej linii. Następnie spadki zatrzymywały się na niej w 2011 i 2012 roku. Obecnie linia trendu przebiega w okolicach 5,40 zł i pokrywa się z ostatnim dołkiem z 2014 roku, tworząc silne wsparcie dla kursu. Z kolei oporem przed wzrostami jest okrągły poziom 7 zł, a powyżej lokalny szczyt w okolicach 7,70 zł.

 

Echo Investment - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

2. Action

Dystrybutor IT zakończył II kw. 2015 roku z zyskiem 4,4 mln zł podczas gdy konsensus PAP zakładał 12,9 mln zł, a rok wcześniej spółka wypracowała 15,8 mln zł. W samym II kw. br. zmniejszyły się przychody o ponad 3% rok do roku, do poziomu 1,16 mln zł, choć w całym I półroczu na tej pozycji spółka zanotowała wzrost o 1,5% rok do roku, do 2,56 mld zł. Z kolei zysk netto Action wyniósł 16,3 mln zł i był o ponad połowę mniejszy niż w I półroczu 2014 roku. Opublikowane przez spółkę prognozy na 2015 rok zakładały 5,67 mld zł przychodów i 62 mln zł zysku netto.

 

Z technicznego punktu widzenia akcje spółki znajdują się w silnym trendzie spadkowym. W ciągu pół roku kurs akcji spadł z okolic 50 zł do okolic 26 zł obecnie. Początek spadków poprzedziła ponad półroczna walka wokół linii trendu wzrostowego, zapoczątkowanego w 2009 roku, którą ostatecznie wygrała podaż. Obecnie najbliższe wsparcie dla kursu można wyznaczyć na poziomie 25 zł.

 

Action - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

  

3. Forte

Negatywnie wynikami zaskoczył rynek również producent mebli Forte, który zamknął II kw. bieżącego roku z zyskiem netto na poziomie 12 mln zł wobec oczekiwań na poziomie 18,6 mln zł. Spółka podała, że na wyniki spółki wpływ miały między innymi takie czynniki jak nieznacznie wyższe ceny zakupu surowców, mniej korzystny kurs euro, czy też wypadek w zakładzie w Suwałkach, który spowodował czterotygodniowy przestój w fabryce. Pomimo tego spółka podtrzymała cele finansowe na 2015 rok, czyli wzrost obrotów o 10% rok do roku i wypracowanie marży EBITDA powyżej 13%.

 

Akcje spółki Forte przełamały przyspieszoną linię trendu wzrostowego jednak wciąż obowiązuje linia trendu

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu.

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie