Chat with us, powered by LiveChat

Udane debiuty WPH i Uniwheels

Skomentuj artykuł

Dwa następujące po sobie debiuty na polskiej giełdzie pozwoliły na sowite zarobki. W czwartek 7 maja bieżącego roku, w pierwszy dzień notowań akcje Wirtualnej Polski Holding zyskiwały już na otwarciu 9,4%, a debiutujący dzień później Uniwheels zyskiwał 8,9%.

 

Oferta publiczna WPH cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Stopa redukcji wśród inwestorów indywidualnych wyniosła 83,138%. Złożyli oni zapisy łącznie na 8 177 332 akcje, kiedy dedykowana dla nich transza obejmowała 1 378 857 akcji. Cena emisyjna została ustalona na 32 zł względem ceny maksymalnej emisji w kwocie 37 zł. Pierwszego dnia notowań spółki na otwarciu za akcję płacono 35,25 zł, a w trakcie sesji akcje drożały nawet do 36 zł. Z debiutu spółka pozyskała około 100 mln zł, po odliczeniu wszelkich kosztów.

 

Prezes Zarządu Wirtualnej Polski Holding, Jacek Świderski, skomentował, że spółka jest bardzo zadowolona z giełdowego debiutu. Już po debiucie uwaga spółki skupi się na dalszym rozwoju w sposób organiczny bądź poprzez akwizycje.

 inwestorzy.tv

 

Dużym zainteresowaniem cieszyła się także oferta publiczna Uniwheels, niemieckiego producenta felg aluminiowych. Stopa redukcji wśród inwestorów indywidualnych wyniosła około 82%, a inwestorom przydzielono 240 tys. akcji, czyli 5% akcji oferowanych. Cena emisyjna wyniosła 105 zł, a łączne wpływy z oferty wyniosły 125,4 mln euro, czyli 504 mln zł. Na otwarciu pierwszego dnia notowań za akcje płacono 114,40 zł, jednak jeszcze do godziny 11:30 cena spadała maksymalnie do poziomu 107,60 zł.

 

W następujący sposób zapisy na akcje skomentował Prezes Zarządu Uniwheels, Ralf Schmidt:

 

„Chciałbym bardzo podziękować wszystkim inwestorom, zarówno instytucjonalnym, jak i indywidualnym, którzy mieli okazję nas poznać, przeanalizować naszą spółkę i którzy podjeli decyzję o zainwestowaniu w akcje UNIWHEELS AG. (…) Popyt ze strony inwestorów instytucjonalnych okazał się tak duży, że zdecydowaliśmy się przydzielić im więcej akcji niż pierwotnie zakładaliśmy. Przy cenie 105 zł za akcję, popyt znacząco przewyższał liczbę oferowanych akcji. Jesteśmy również bardzo zadowoleni z dużego zainteresowania naszymi akcjami ze strony polskich inwestorów indywidualnych.

 

Środki te (z IPO) zostaną zainwestowane w budowę naszej trzeciej fabryki w Stalowej Woli. Zakład rozpocznie produkcję zgodnie z planem w połowie 2016 roku. Uzyskane w końcowym etapie inwestycji dodatkowe moce produkcyjne w wysokości ok. 1,9 mln szt. felg zwiększą łączne moce Grupy do prawie 10 mln szt. felg rocznie w nadchodzących latach.”

 

Źródło: Wirtualna Polska Holding, Uniwheels

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie