Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: Serinus Energy - podsumowanie wyników finansowych po 2014 roku

 

Tytuł czata:
Serinus Energy - podsumowanie
wyników finansowych po 2014 roku

24 marca 2015r.

(wtorek) 

godz. 11:00

SERINUS

 


Na pytania internautów odpowiadał Jakub Korczak, Wiceprezes Serinus Energy ds. Relacji Inwestorskich i Dyrektor Operacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Jakub Korczak

Jakub Korczak, Wiceprezes Serinus Energy ds. Relacji Inwestorskich i Dyrektor Operacji w Europie Środkowo-Wschodniej

- posiada ponad 17-letnie doświadczenie w bankowości inwestycyjnej, finansach i prowadzeniu relacji ze środowiskiem inwestorów,

- pełnił funkcję CFO oraz członka zarządu Banku Pocztowego S.A. (2009–2010). Wcześniej, w BRE Banku odpowiadał za koordynację strategii i zajmował stanowisko dyrektora ds. relacji inwestorskich (2005–2009), a w Unicredit CA-IB pracował jako współzarządzający analizami sektora bankowego w regionie EMEA (2000–2005),

- w 1997 roku ukończył studia z rachunkowości i zarządzania finansowego na Uniwersytecie Łódzkim, 

- w 2008 roku ukończył podyplomowe studia dla wyższej kadry kierowniczej (AMP) na IESE Business School w Barcelonie.

 

Informacje o Serinus Energy:

 

Serinus Energy jest międzynarodową spółką zajmującą się produkcją i poszukiwaniami ropy naftowej oraz gazu, posiadającą zróżnicowany portfel aktywów, w tym udziały w aktywach produkcyjnych w Tunezji i na Ukrainie oraz perspektywiczną koncesję poszukiwawczą w Rumunii.

 

Od maja 2010 roku akcje Serinus Energy (dawniej Kulczyk Oil Ventures) są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a od czerwca 2013 roku także na kanadyjskim parkiecie TSX w Toronto. Większościowym akcjonariuszem Spółki jest Kulczyk Investments S.A., posiadająca ok. 50 proc. akcji spółki.

 


 

Zapis z czatu inwestorskiego 

 


 

Moderator: Serdecznie zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Serinus Energy, na pytania inwestorów odpowiadać będzie Jakub Korczak – Wiceprezes ds. Relacji Inwestorskich i Dyrektor Operacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Czat odbędzie się we wtorek 24 marca br. o godzinie 11:00. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Jakub Korczak: Witam wszystkich uczestników naszego chatu. Cieszę się, że spotykamy się ponownie dzięki współpracy z SII. Mam nadzieję, że będę mógł odpowiedzieć na wszystkie Państwa pytania. Jeśli nie starczy nam czasu, to jak zwykle udzielimy odpowiedzi off-line w najbliższych dniach.

 

magdalena: Co wpłynęło na wzrost sprzedaży?

 

Jakub Korczak: Wzrost sprzedaży w 2014 r. wynikał przede wszystkim nieprzerwanej sprzedaży gazu na Ukrainie przez cały rok oraz wzrostu produkcji ropy w Tunezji. Na wyniki za ubiegłe 12 miesięcy po raz pierwszy w całości wpłynęła sprzedaż z nowych aktywów. W 2014 roku wydobycie osiągnęło rekordowy poziom 5.219 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie.

 

ONYX: Czy SEN pracuje obecnie nad przejęciem innej Spółki lub nad nabyciem nowej koncesji?

 

Jakub Korczak: Cały czas monitorujemy rynek pod kątem okazji do nabycia nowych koncesji i jeżeli takowe się nadarzą – weźmiemy pod uwagę skorzystanie z nich.

 

rabbit: Według informacji prasowej z Ukrainy rada Charkowa wyraziła zgodę na przyznanie nowej koncesji dla KUBGAS.Zgodę musi wyrazić jeszcze wyższa instancja ale czy może pan napisać co to jest za teren,jaki duży i gdzie dokładniej on się znajduje?

 

Jakub Korczak: Zgoda rady Charkowa, opisana w informacji z ukraińskich mediów dotyczy obszaru, który położony jest na terenie obwodu charkowskiego. Przylega on bezpośrednio do naszej koncesji Olgowskoje i Makiejewskoje. Jednak chcę podkreślić, że to dopiero pierwszy, lokalny etap pozyskiwania zgód koncesyjnych – wymagana jest jeszcze zgoda wyższych instancji. Za wcześnie jeszcze na jakiekolwiek informacje dotyczące wielkości potencjalnej nowej koncesji; gdy uzyskamy niezbędne zgody, poinformujemy o tym fakcie i naszych planach.

 

Miki81: Uzyskaliście w sumie rekordowy wzrost: 30% w produkcji i 12% w przychodach. jak to możliwe w obecnej sytuacji?

 

Jakub Korczak: To fakt, że pomimo trudności zewnętrznych, zarówno na Ukrainie jak i w związku z załamaniem cen ropy, nie było to proste. Jednak najważniejszym jest, że spółka jest fundamentalnie zdrowa i posiada atrakcyjne aktywa, zaś my prowadzimy wydobycie na Ukrainie i w Tunezji, bazując na najlepszych doświadczeniach naszych specjalistów.

 

ONYX: o ile zaniżona jest kapitalizacja SEN według władz spółki, z czego to wynika? jakie są prognozy kapitalizacji na przyszłość wg władz?

 

Jakub Korczak: Naszym zdaniem wartość akcji powinna się kształtować na znacząco wyższym poziomie, bowiem fundamentalnie spółka jest zdrowa i generuje cashflow. Niestety czynniki zewnętrzne – tylko i wyłącznie one, odpowiadają za to niedoszacowanie Spółki, w tym niepokoje na Ukrainie oraz załamanie cen ropy. Wierzymy, że unormowanie sytuacji politycznej na Ukrainie jak i powrót do wartości fundamentalnych baryłki ropy (ok 80-100 USD) pozwoli także na powrót kapitalizacji do realnych poziomów.

 

rabbit: Pytanie Lulka:co z testami NM który odkrył ropę dlaczego go nie szczelinują i nie testują?

 

Jakub Korczak: Podejmujemy i będziemy podejmować działania prowadzące do utrzymania koncesji NM. Jeśli będzie to wymagało przeprowadzenia testów odwiertu NM-3 to wykonamy to. Jednak nie jest dla nas priorytet jeśli chodzi o aspekt ekonomiczny.

 

rabbit: 1.kiedy jest możliwość rozpoczęcia produkcji w Rumunii jeżeli testy będą pozytywne i jak cena obowiązuje tam na dzisiaj. 2.Ile spółka ma na dzisiaj gotówki w USD na koncie i czy jest możliwość wymiany Hrywny na dolary i przeniesienie gotówki na konto SEN. 3.Czy SEN bierze pod uwagę możliwość połączenia z inna spółką nie będąc podmiotem dominującym w tym połączeniu? 4.Czy przy cenie ropy naftowej poniżej 40 USD Serinus będzie w stanie \"zamknąć budżet\" bez strat?

 

Jakub Korczak: Ad. 1: 75% rynku to odbiorcy przemysłowi, którzy płaca ceny rynkowe - właściwe dla rynku Unii Europejskiej. Rozpoczęcie produkcji to minimum 12 miesięcy w przypadku pozytywnych testów. Ad. 2 Według raportu finansowego rocznego, środki pieniężne i inne aktywa pieniężne na koniec okresu to ponad 11 milionów USD. Na dzisiaj zgodnie z regulacjami Narodowego Banku Ukrainy nie ma możliwości wymiany na dolary. Gotówka jest na koncie Serinusa na Ukrainie. Ad. 3: Zawsze bierzemy pod uwagę różne scenariusze, dzisiaj nie prowadzimy w tym zakresie żadnych rozmów. Ad. 4: Spółka na bieżąco, elastycznie reaguje na zmieniające się ceny ropy - redukując lub zwiększając swoje koszty produkcji. Nie jest to sytuacja komfortowa, jednak nie widzimy zagrożenia dla działania spółki.

 

ONYX: Czy SEN planuje podjąć działania podnoszące wartość kapitalizacji spółki?

 

Jakub Korczak: Zwiększanie wartości Spółki to naturalna droga rozwoju – wszystkie nasze działania mają właśnie taki cel. Po chwilowych wahaniach związanych z wydarzeniami na Ukrainie i niskich poziomach kursu ropy, mamy nadzieję na stabilizację sytuacji zewnętrznej. W 2015 r. na nowe inwestycje przeznaczymy 17 mln USD. Nasze plany obejmują: uzbrojenie, testowanie i podłączenie odwiertu M-22, instalację sprężarek na polu Olgowskoje; wiercenie, uzbrojenie i podłączenie odwiertu WIN-13 oraz instalację urządzenia coiled tubing w odwiercie ECS-1 w Tunezji, a także uzbrojenie i testowanie odwiertów Moftinu-1001 i Moftinu-1002bis w Rumunii. Wszystkie te działania będą miały miejsce najprawdopodobniej w ciągu najbliższych miesięcy. O ile w przyszłości nie natrafimy na przeszkody polityczne i ekonomiczne, to wartość Spółki powinna wrócić do wyceny zbliżonej do fundamentalnej wartości, bazującej m.in. na potwierdzonych zasobach.

 

ONYX: Czy SEN ma świadomość, że akcjonariusze indywidualni ponieśli jak dotąd niebotyczną stratę na kupnie akcji, jakie działnia zamierza SEN podjąć w tej materii?

 

Jakub Korczak: Patrząc na wyniki finansowe i operacyjne na przestrzeni ostatnich 5 lat, to widać, jak dużego skoku w krótkim czasie dokonała Spółka. Skupiamy się na rozwoju aktywów oraz podnoszeniu poziomu produkcji i sprzedaży, a wskaźniki te pokazują, że osiągnęliśmy sukces i idziemy w dobrym kierunku. Polityka Serinus wyklucza ingerowanie w rynek papierów wartościowych – zamierzamy się jej trzymać.

 

ksiegowi: Jaki jest plan inwestycyjny na bieżący rok?

 

Jakub Korczak: Jak już wspomniałem w jednej z poprzednich odpowiedzi, nasze plany inwestycyjne to 17 mln dolarów. Na Ukrainie to dozbrajanie, testowanie i podłączenie do produkcji M-22 oraz instalacja nowych sprężarek umożliwiających wykorzystanie pełnego potencjału produkcyjnego na polu Olgowskoje. W Tunezji to wykonanie, testowanie i podłączenie do produkcji odwiertu WIN-13 oraz wykonanie „coiled tubing” w ECS-1. Zaś w Rumunii planujemy dozbrajanie i testowanie odwiertów Moftinu-1001 i 1002bis.

 

Maksym: Jakie jest cel w zakresie wyników finansowych na obecny rok?

 

Jakub Korczak: Zgodnie z polityką informacyjną spółki, nigdy nie publikujemy prognoz.

 

Marian: Czy spadek cen ropy i gazu zmusza spółkę do dokonywania odpisów aktywów?

 

Jakub Korczak: Tak, właśnie dokonaliśmy takiej aktualizacji. Każda firma, zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, musi dokonać aktualizacji wartości swoich aktywów raz do roku.

 

alek: Czy to prawda, że Ukraina znacznie zwiększyła obciążenia podatkowe dla firm?

 

Jakub Korczak: Tak, obciążenie podatkowe to wzrost opodatkowania „royalty” za wydobycie gazu z 28% do 55% od 1.08.2014.

 

Mateusz: Czy w związku z podwyższonymi stawkami royalties na Ukrainie i bardzo niestabilną sytuacją polityczno - ekonomiczną spółka rozważa np. wycofywanie się - częściowe lub całościowe z rynku ukraińskiego?

 

Jakub Korczak: Nie mamy takich planów.

 

Mateusz: Czy w Rumunii jest możliwe powtórzenie sukcesu z Ukrainy jeżeli chodzi o wydobycie i osiągane przepływy operacyjne? Jeżeli tak, to kiedy inwestycje w Rumunii będą zdolne do samofinansowania?

 

Jakub Korczak: Tak, wierzymy w powtórzenie sukcesu z Ukrainy w naszych koncesjach w Rumunii.

 

acinron777: Planujecie skup akcji w celu ich umorzenia ? cena jest chyba zachęcająca ?

 

Jakub Korczak: Spółka nie ma takich planów.

 

emeryt: Jaki jest średni koszt wydobycia baryłki ropy przez Serinus?

 

Jakub Korczak: Koszt produkcji ekwiwalentu jednej baryłki ropy naftowej (BOE) w Tunezji wynosi ok. 26,5 USD

 

pablo: Czy prowadzą Państwo jakieś działania w kwestii obciążeń podatkowych na Ukrainie?

 

Jakub Korczak: Obciążenia podatkowe na Ukrainie nie zależą od nas. Jednak działamy aktywnie w Stowarzyszeniu Prywatnych Producentów Ropy i Gazu, którego celem jest uświadomienie rządowi jak ważne jest wspieranie lokalnej produkcji surowców energetycznych.

 

packman: Dlaczego istotnie spadły posiadane przez spółkę rezerwy surowców?

 

Jakub Korczak: Na spadek szacunków rezerw miały wpływ dwa czynniki: spadek światowych cen ropy (w ciągu roku o ok. 60%) oraz spowolnienie prac poszukiwawczych na Ukrainie przy jednocześnie rekordowo wysokiej produkcji.

 

Bozenna: W których krajach jest największe wydobycie spółki?

 

Jakub Korczak: 73% naszej produkcji pochodzi z Ukrainy, a pozostała cześć z Tunezji.

 

reni: I pytanie jak wypada wydobycie na Ukrainie w 2014 roku?

 

Jakub Korczak: W 2014 roku średnie wydobycie na Ukrainie to 3904 BOE dziennie.

 

Anna: Czy spółka ma zapewnione obecnie finansowanie na inwestycje? Na jak długo?

 

Jakub Korczak: Spółka planuje na inwestycje w 2015 roku 17 mln USD. I ma na to zabezpieczone środki.

 

acinron777: Witam, czy planujecie w tym roku jakieś przejęcia albo kupno udziałów w spółkach z branży poszukiwawczo-wydobywczej ? Czy myślicie o inwestycjach na terenie Polski ?

 

Jakub Korczak: Nie mamy aktualnie planów inwestycyjnych na terenie Polski. Ale zawsze bierzemy pod uwagę różne scenariusze dotyczące kupna-przejęcia. Dzisiaj nie prowadzimy w tym zakresie żadnych rozmów.

 

Beata: Spółka dowierciła się do złóż w Rumunii. Kiedy może rozpocząć się tam produkcja?

 

Jakub Korczak: Rzeczywiście, dokonaliśmy pozytywnych odwiertów w Rumunii. Jednak aby rozpocząć produkcję musimy przeprowadzić niezbędne testy. Szacuję, że rozpoczęcie produkcji to minimum 12 miesięcy w przypadku pozytywnego zakończenia testów.

 

Kuba: Gdzie ulokowane są na Ukrainie aktywa produkcyjne? Jakie są to odległości od rejonu walk?

 

Jakub Korczak: Nasze aktywa produkcyjne - koncesje Olgowskoje i Makiejewskoje gdzie prowadzimy 100% naszej produkcji na Ukrainie, są oddalone od Ługańska o ok. 200 km.

 

Jakub Korczak: Bardzo dziękuję wszystkim za uczestnictwo w naszej rozmowie. Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć na większość Państwa pytań. Na te, na które nie starczyło nam czasu, odpowiem w najbliższych dniach.

 

Moderator: Serdecznie Państwu dziękujemy za przesłane pytania. Tym samym kończymy nasz chat. Wszystkie pytania i odpowiedzi tradycyjnie umieścimy na stronie SII.

 


Pozostałe pytania - odpowiedź udzielona po czacie:

 

boggi: Jakie przychody generuje działalność w Tunezji? Czy docelowa skala działalności w tym kraju ma być zbliżona do Ukrainy?

 

Jakub Korczak: Jak podaliśmy w raporcie rocznym, przychody ze sprzedaży w Tunezji wyniosły w 2014 r. 45 mln USD. Nie zakładamy „docelowej” skali działalności w Tunezji – chcemy osiągać najwyższe możliwe poziomy produkcji na naszych aktywach, jednak przy uwzględnieniu  aktualnego poziomu cen ropy naftowej.

 

deni: Czy oprócz Ukrainy, Tunezji i Rumunii myślicie o rozpoczęciu poszukiwań w innym kraju?

 

Jakub Korczak: Taki scenariusz jest brany pod uwagę. Monitorujemy rynek pod kątem możliwości nabycia nowych, obiecujących koncesji.

 

salwi: Podobno na Ukrainie trwają prace aby czasowo znieść podwyższony podatek od wydobycia. Czy Pana zdaniem dojdzie do tego? Kiedy można się spodziewać podjęcia takiej decyzji?

 

Jakub Korczak: Zdaniem branży byłby to krok w dobrą stronę, wszyscy prywatni inwestorzy odetchnęliby z ulgą. Trudno przewidywać, czy rząd zdecyduje się na taki ruch. Nasza spółka zależna, KUB-Gas aktywnie angażuje się w prace stowarzyszenia prywatnych producentów ropy i gazu (AIGPUA), zmierzające do przekonania ukraińskich władz o krótkowzroczności wysokiego opodatkowania krajowego wydobycia.

 

proenergia: Gdzie obecnie przeprowadzane są odwierty?

 

Jakub Korczak: W 2015 r. prace wiertnicze przeprowadzane będą na Ukrainie (dozbrajanie, testowanie i podłączenie do produkcji M-22), w Tunezji (wykonanie, testowanie i podłączenie do produkcji odwiertu WIN-13 oraz wykonanie „coiled tubing” w ECS-1) oraz w Rumunii (dozbrajanie i testowanie odwiertów Moftinu-1001 i 1002bis).

 

garmin: Czy spółka sprzedała część udziałów w koncesjach w Tunezji? Z tego co pamiętam było to rozważane.

 

Jakub Korczak: Nie, nasz udział w tunezyjskich aktywach nie zmienił się.

 

grim: W czym Pana zdaniem można upatrywać wzrostu kursu akcji?

 

Jakub Korczak: Myślę, że wraz z uspokojeniem sytuacji politycznej na Ukrainie, wzrostem cen ropy naftowej oraz dalszymi sukcesami operacyjnymi Spółki, kurs akcji również wzrośnie.

 

Mateusz: Jakie jest prawdopodobieństwo na bazie doświadczeń związanych z udanym programem wierceń na Ukrainie i w Tunezji na to, że w Rumunii uda się osiągnąć porównywalny sukces?

 

Jakub Korczak: Wierzymy, że w Rumunii uda się powtórzyć sukces ukraiński, a wstępne wyniki odwiertów zdają się to potwierdzać. Dotychczasowe sukcesy na Ukrainie i w Tunezji potwierdzają nasz profesjonalizm i potencjał posiadanego know-how w zakresie poszukiwania i eksploatacji węglowodorów. Trzeba jednak pamiętać, że od chwili zakupu aktywów ukraińskich do momentu pojawienia się wymiernych efektów naszej pracy minęło trochę czasu. Aktywa w Rumunii są w stadium wcześniejszym, a więc poszukiwawczym. Co za tym idzie, uwolnienie pełnego potencjału może zająć nam więcej czasu, ale jednocześnie jego skala może równie dobrze znacznie przewyższyć potencjał złóż ukraińskich.

 

Mateusz: Jeżeli chodzi o produkcję w Rumunii, to ile docelowo SEN planuje osiągać przychodów z aktywów rumuńskich w całości aktywów w perspektywie 2016 r. ?

 

Jakub Korczak: Jest za wcześnie, aby prognozować poziom produkcji i przychodów w Rumunii. Pierwsze dwa odwierty są obecnie w fazie testów, które mają określić czy mamy do czynienia z odkryciem komercyjnym. Wtedy powstanie plan zagospodarowania tych złóż i dalszych prac w obrębie koncesji.

 

rin: Jakie inwestycje zamierza podjąć spółka w 2015 roku?

 

Jakub Korczak: W 2015 r. na nowe inwestycje przeznaczymy 17 mln USD. Nasze obecne plany obejmują: uzbrojenie, testowanie i podłączenie odwiertu M-22, instalację sprężarek na polu Olgowskoje; wiercenie, uzbrojenie i podłączenie odwiertu WIN-13 oraz instalację urządzenia coiled tubing w odwiercie ECS-1 w Tunezji, a także uzbrojenie i testowanie odwiertów Moftinu-1001 i Moftinu-1002bis w Rumunii. Należy podkreślić, że to jest obecnie planowany poziom inwestycji. Zależnie od sytuacji na rynku ropy, sytuacji fiskalnej na Ukrainie oraz postępu prac w Rumunii, wielkość inwestycji może ulec zmianie.

 

pablo: Jaka jest teraz cena gazu uzyskiwana przez KUBGAS na Ukrainie?

 

Jakub Korczak: Średnia cena gazu ziemnego na Ukrainie w 2014 r. wynosiła 9,69 USD za tysiąc stóp sześciennych. Zazwyczaj należy od tej kwoty odliczyć ok. 5-10 proc. w związku z marżą hurtowników.

 

Kubus: Jak ocenia Pan 2014 rok dla spółki?

 

Jakub Korczak: Uważam, że 2014 rok był dla nas udany pod względem przede wszystkim organizacyjnym i produkcyjnym. Osiągnęliśmy kolejne wzrosty produkcji, pomimo przeciwności politycznych i gospodarczych. Dokonaliśmy znaczącego odkrycia ropy w Tunezji. Na Ukrainie kontynuowaliśmy zyskowną działalność pomimo trwających na wschodzie kraju niepokojów oraz zwiększenia obciążeń fiskalnych. W Rumunii przeprowadziliśmy dwa odwierty poszukiwawcze, które najprawdopodobniej odkryły nowe złoża gazu.

 

pablo: Czy w tym roku mamy się spodziewać odpisów aktualizujących na Ukrainie? Cena gazu spadnie, inwestycji mało, a produkcja wysoka, więc pewnie rezerwy na Ukrainie mocno spadną?

 

Jakub Korczak: Odpowiedzi na takie pytania poznamy dopiero w ciągu roku.

 

fenek: Co złożyło się na wzrost przychodów spółki? Przecież ropa jest coraz tańsza…

 

Jakub Korczak: Zgadza się, ale ropa stanowi mniej niż 30 proc. naszej produkcji. Większość wydobywanych przez nas surowców to gaz ziemny, więc niskie ceny ropy są amortyzowane i nie odczuwamy ich w tak mocny sposób. Co więcej, znacząco wzrósł całkowity dzienny wolumen produkcji spółki – w Tunezji o blisko 40% – to efekt pierwszego, bardzo udanego odwiertu na polu Sabria.  

 

nico: Jak wygląda sytuacja Bloku L w Brunei?

 

Jakub Korczak: Szukamy partnera do dalszych prac poszukiwawczych, prowadzone są w tej sprawie rozmowy.

 

hugo: W jakiej wysokości na wyniki spółki w 2014 roku wpłynęło przejęcie Winstar?

 

Jakub Korczak: Wzrost produkcji to w znacznej części właśnie nowe aktywa! Tunezja zapewniła nam nowe źródło przychodów, dzięki czemu sytuacja na Ukrainie nie odbiła się w tak dużym stopniu na wynikach rocznych. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego ruchu.

 

hugo: Na którym kraju skupia się aktualnie działalność spółki?

 

Jakub Korczak: Nasza działalność skupia się obecnie na Ukrainie, Tunezji i Rumunii.

 

misza: Dlaczego w 2014 roku łączne zasoby możliwe do wydobycia zmniejszyły się?

 

Jakub Korczak: W Tunezji odnotowaliśmy wzrosty, spadek zasobów dotyczył jedynie aktywów ukraińskich. Głównym czynnikiem był wysoki poziom produkcji w roku 2014, przy jednoczesnym wstrzymaniu zaplanowanych prac wiertniczych z powodu niestabilnej sytuacji na wschodzie kraju.

 

taksiestalo: skad wziela sie nazwa SERINUS?

 

Jakub Korczak: Po przejęciu Winstar Resources i wejściu na rynek w Toronto, zwiększyła się nasza eskpozycja w branży oil & gas. Działamy na rynkach międzynarodowych, więc nowa nazwa jest łatwiejsza w piśmie i wymowie dla obcokrajowców. Oznacza ona po łacinie jeden z gatunków ptaków – większość akcjonariuszy zapewne domyśla się, który.

 

pit: Co złożyło się na rekordowy poziom wydobycia w 2014 roku?

 

Jakub Korczak: Na końcowy poziom wydobycia złożyła się produkcja z Ukrainy: 3 904 boe/d, oraz Tunezji: 1 315 boe/d.

 

rabbit: Czy do końca roku jest jeszcze opcja odwiertów w Rumunii?Oczywiście po pozytywnych testach Moftinu.

 

Jakub Korczak: Nasz plan inwestycyjny na 2015 rok nie zakłada wykonania nowych odwiertów w Rumunii. Musimy dokończyć prace przy właśnie wykonanych odwiertach, przeprowadzić testy etc. Wtedy podejmiemy decyzje co do dalszych kroków – w oparciu o analizę wyników wykonanych odwiertów.

 

pit: Czy spółka ma jakieś przewidywania co do kształtowania się ceny ropy? Spodziewacie się odbicia?

 

Jakub Korczak: Cena ropy na rynkach światowych podlega wahaniom w stosunkowo regularnych cyklach. Zatem jesteśmy przekonani, że nastąpi odbicie, które już częściowo powoduje stałe wahanie cen.

 

benek: Czy spółka będzie przeprowadzała odwierty w poszukiwaniu nowych złóż na Ukrainie?

 

Jakub Korczak: Na 2015 r. zaplanowaliśmy uzbrojenie, testowanie i podłączenie odwiertu M-22. Nowe odwierty poszukiwawcze są naturalną drogą rozwoju, szczególnie jeśli otoczenie gospodarcze i polityczne na Ukrainie pozwoli na stabilniejsze planowanie.

 

benek: Jak na działalność spółki wpływa zakaz przeprowadzania transakcji na walutach wydany przez Narodowy Bank Ukrainy?

 

Jakub Korczak: Traktujemy ten zakaz jako tymczasowe utrudnienie. Pozyskujemyinne źródła finansowania działalności, np. poprzez współpracę z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, jak w przypadku odwiertów w Rumunii.

 

benek: Jakie przychody są generowane z działalności na Ukrainie?

 

Jakub Korczak: Przychody ze sprzedaży na Ukrainie za 2014 r. wyniosły 119,3 mln USD.

 

river: Jakie zasoby spółka posiada na Ukrainie? Jaki to procent łącznych zasobów?

 

Jakub Korczak: Poziom rezerw typu 3P wynosi na naszych ukraińskich aktywach 12 981 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, czyli ok. 30 proc. łącznych zasobów Spółki.

 

ksiegowi: Czy na wynikach Ukrainy odbiły się wyższe opłaty koncesyjne? O ile wzrosły?

 

Jakub Korczak: Podatek „royalty” za wydobycie gazu wzrósł z 28% do 55%. Pomimo tej mniej korzystnej wartości, nasza działalność nadal generuje zyski.

 

wb: czy zarząd spółki robi cokolwiek albo ma zamiar zrobić żeby poprawić płynność na TSX  ?

 

Jakub Korczak: Serinus nie ingeruje w rynki papierów wartościowych.

 

wb: witam...notowania Sen na TSX zupełnie zanikły, a to wręcz \"szkodzi\" notowaniom spółki w Warszawie.

 

Jakub Korczak: odpowiedź jak wyżej.

 

tonny: Gdzie obecnie ubiegacie się o nowe koncesje?

 

Jakub Korczak: Monitorujemy rynek pod kątem okazji do nabycia nowych koncesji i jeżeli takowe się nadarzą – weźmiemy pod uwagę skorzystanie z nich. Na chwilę obecną nie prowadzimy rozmów na temat zakupu nowych koncesji, pracujemy zaś nad poszerzeniem koncesji na Ukrainie, jednak jest za wcześnie aby mówić o konkretach.

 

pablo: Czy spółka podejmuje jeszcze jakieś działania w Brunei?

 

Jakub Korczak: Szukamy partnera do dalszych prac poszukiwawczych, prowadzone są w tej sprawie rozmowy.

 

ella: Jak ocenia Pan perspektywy dla spółki?

 

Jakub Korczak: Moim zdaniem możemy utrzymać dotychczasowe, wysokie tempo rozwoju dzięki perspektywicznym aktywom, a przy sprzyjających warunkach gospodarczych nawet je zwiększyć. Mamy gotowe scenariusze działań w przypadku natrafienia na najróżniejsze przeszkody, więc jesteśmy spokojni o przyszłość Serinus Energy.

 

taksiestalo: Jak wygladaja u Panstwa procesy ulepszania jakosci wydobycia w porownaniu do konkurencji? Jaka firma jest u Was dostawca czesci mechanicznych?

 

Jakub Korczak: Wykorzystujemy w pracy najnowocześniejsze technologie i dostosowujemy je do danych warunków geologicznych. W różnych krajach, przy różnych inwestycjach korzystamy z usług różnych dostawców wiertni – najczęściej dostarczamy takie dane w informacjach prasowych lub raportach giełdowych. Np. w październiku informowaliśmy, że dostawcą sprzętu wykorzystanego w naszych operacjach w Rumunii jest niemiecka spółka Tacrom Drilling SRL, zaś przy badaniach sejsmicznych współpracowaliśmy z polską Geofizyką Toruń.

 

saldo: Co w największym stopniu wpłynęło na wyniki ostatniego roku?

 

Jakub Korczak: Na wzrost produkcji oraz sprzedaży najbardziej wpłynęło przejęcie Winstar Resources w czerwcu 2013 r. W ciągu 2014 r. po raz pierwszy nowe aktywa miały wpływ na wskaźniki przez pełne 12 miesięcy. Poza tym, przez cały rok trwała produkcja na Ukrainie.

 

fibs92: Spółka notuje dalej stratę netto. Kiedy zobaczymy pierwsze zyski?

 

Jakub Korczak: Strata netto wynika z odpisów aktualizacyjnych, które nie mają wpływu na sprzedaż i netback. Działalność bieżąca Spółki generuje zyski, pomimo nowych warunków podatkowych na Ukrainie.

 

tonny: Jaka jest strategia spółki na najbliższe lata?

 

Jakub Korczak: Planujemy systematycznie podnosić poziom produkcji i sprzedaży, wykorzystywać do maksimum możliwości, jakie dają nam nowoczesne technologie oraz perspektywiczne aktywa. Przy nadarzających się okazjach poszerzać portfel aktywów w taki sposób, aby nadal był on zdywersyfikowany i zapewniał Spółce stabilny wzrost.

 

Anna: Jak na działalność spółki wpływa sytuacja na Ukrainie? O ile dobrze pamiętam produkcja tam została na pewien okres zatrzymana.

 

Jakub Korczak: Produkcja na najważniejszych polach trwała nieprzerwanie przez cały rok. Przez krótki okres, ze względów bezpieczeństwa, wstrzymane były prace wiertnicze, ale nie wydobycie.

 

rafał: Witam. Jak zarząd zapatruje się na obecną wycenę spółki bo nie ma z Waszej strony żadnego komentarza.

 

Jakub Korczak: Naszym zdaniem fundamentalnie spółka jest zdrowa i generuje cashflow. Niestety czynniki zewnętrzne odpowiadają w przeważającej mierze za niedoszacowanie Spółki – w tym niepokoje na Ukrainie oraz załamanie cen ropy. Wierzymy, że unormowanie sytuacji politycznej na Ukrainie jak i powrót do wartości fundamentalnych cen ropy pozwoli także na powrót kursu do realnych poziomów.

 

rabbit: RF co do koncesji NM czy wg spółki jest ona bezwartościowa, że nie podejmiecie działań zmierzających do jej utrzymania, czy decyzja o rezygnacji z niej podyktowana jest wyłącznie sytuacją polityczną i gospodarczą na Ukrainie? Co z koncesją w obwodzie charkowskim czy spółka stara się o jakąś w tym obszarze, jeśli tak to na jakim etapie negocjacji jest spółka? Pisze Pan w jednym z wywiadów, że wg Was ropa jest fundamentalnie niedowartościowana. Proszę to wyjaśnić na tle dużej jej nadpodaży i rekordowej produkcji. Jaka wg spółki powinna być cena ropy,?

 

Jakub Korczak: Nie rezygnujemy z koncesji Północne Makiejewskoje. Podejmujemy i będziemy podejmować działania prowadzące do utrzymania koncesji NM. Jednak nie jest to dla nas priorytet jeśli chodzi o aspekt ekonomiczny. Co do koncesji w obwodzie charkowskim, to rozmowy znajdują się dopiero na najwcześniejszych etapach pozyskiwania zgód koncesyjnych. Omawiany obszar przylega bezpośrednio do naszej koncesji Olgowskoje i Makiejewskoje. Za wcześnie jeszcze na jakiekolwiek informacje dotyczące wielkości potencjalnej nowej koncesji; gdy uzyskamy niezbędne zgody, poinformujemy o tym fakcie i naszych planach.

 

Jeżeli chodzi o ceny ropy, to gdy osiągniemy wreszcie próg najwyższego stanu zapasów w USA, przy jednoczesnym powrocie przez największych producentów do regulowania poziomów wydobycia, tak jak czynili to wcześniej, i ustabilizuje się sytuacja na wschodzie Europy, ropa powinna wrócić na wyższe poziomy cenowe. Tym bardziej, że w kolejnym okresie podaż surowca będzie znacząco niższa, ze względu na ograniczane dziś prace poszukiwawcze. 

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie