Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: Rekordowe wyniki Vantage Development SA

 

Tytuł czata:

 Rekordowe wyniki Vantage Development SA

18 marca 2015r. 

godz. 11:00 

 


Na pytania internautów odpowiadał Edward Laufer, Prezes Zarządu Vantage Development SA

 

Edward Laufer - Prezes Zarządu

Absolwent Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Ukończył także studia podyplomowe z zarządzania wartością firmy w SGH w Warszawie oraz na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, na kierunku finanse i bankowość. Od 1 lipca 2007 r. pełni funkcję prezesa zarządu Vantage Development SA. Od 1999 roku związany z Grupą Impel, zajmował kolejno stanowiska: Dyrektora Biura Zarządu, Dyrektora Nadzoru Właścicielskiego, Dyrektora Ekonomicznego, Dyrektora Ekonomiczno-Administracyjnego oraz od 2000 roku do 2007 roku pełnił funkcję Członka Zarządu. Ostatnio był wiceprezesem zarządu Impel, gdzie nadzorował strategię finansową Grupy. W latach 90. był m.in. dyrektorem Agencji Przekształceń Własnościowych w Wałbrzychu oraz dyrektorem jednego z oddziałów Invest Banku S.A.

 

O firmie

Vantage Development SA to spółka deweloperska obejmująca zasięgiem cały kraj. Firma swoje działania w dużej mierze koncentruje na jednym z najszybciej rozwijających się rynków budowlanych jakim jest Wrocław. Tutaj też realizuje szereg dużych projektów takich jak:

 

Projekty mieszkaniowe:

Osiedle Centauris, Promenady Wrocławskie, Patio House

Biurowce:

Zita, Delta, Epsilon 

Parki handlowe:

Galaktyka

 

Inwestycje zlokalizowane są w atrakcyjnych dzielnicach Wrocławia. Dzięki swojej architekturze i dostosowanej infrastrukturze rozwijają i kształtują przestrzeń publiczną. Tworzą unikatowe, wygodne miejsca do życia i pracy, a tym samym budują przyszłe społeczności miasta. Największa inwestycja mieszkaniowa Vantage Development to projekt Promenad Wrocławskich, realizowany na terenie o pow. ponad 15 ha. Promenady Wrocławskie są nową, wielofunkcyjną dzielnicą miasta, odpowiadającą w pełni na wszelkie oczekiwania i potrzeby codziennego życia jej mieszkańców.

 

Vantage systematycznie rozszerza działalność w innych polskich miastach, jak np. w Zielonej Górze, gdzie zrealizował inwestycję Grona Park (park handlowy). 

 

Vantage Development S.A. jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Od 2012 roku spółka jest notowana na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W ramach społecznej odpowiedzialność biznesu spółka Vantage Development wspiera zarówno przedsięwzięcia kulturalne, jak i społeczne. Od kilku lat intensywnie współpracuje z Filharmonią Wrocławską oraz wspiera Fundację „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”.

 


 

Zapis z czatu inwestorskiego

 


 

Moderator: Serdecznie zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Vantage Development SA, na pytania inwestorów odpowie Edward Laufer, Prezes Zarządu Vantage Development SA. Czat odbędzie się w środę 18 marca br. o godzinie 11:00. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Moderator: Dzień dobry, Wita Państwa Edward Laufer Prezes Zarządu Vantage Development SA, zapraszamy Państwa do zadawania pytań.

 

zibi: -Kiedy spółka zacznie płacić dywidendę?

 

Edward Laufer: Spółka za 2014 rok nie przewiduje wypłaty dywidendy gdyż taka była polityka za ostatnie lata, aby wszystkie środki przeznaczać na rozwój. Widzimy jednak, że coraz więcej inwestorów jest tym zainteresowanych, dlatego zarząd nie wyklucza wypłaty dywidendy w przyszłych latach.

 

zibi: Jaki jest poziom najmu powierzchni biurowych w inwestycji Promenady Zita? Czy są jakieś umowy pre-let na fazę C?

 

Edward Laufer: Zita C obecnie toczą się rozmowy z kilkoma interesującymi najemcami, którzy są zainteresowani dużymi powierzchniami w ZITA C spodziewam się, że finalizacja niektórych z nich nastąpi w najbliższym czasie.

 

tytus: Mam pytanie o bank ziemi. Gdzie spółka posiada już działki pod przyszłe budowy?

 

Edward Laufer: We Wrocławiu, w centrum miasta: Promenady Wrocławskie, które pozwolą nam realizować projekty mieszkaniowe i biurowe przez około 5 lat. Centauris to inwestycja, która będzie trwała jeszcze przez około dwa lata. Nasz nowy projekt w Warszawie przy ul. Konstruktorskiej  zajmie nam jakieś  2-3 lata.

 

rysiek: Jakie są przewagi konkurencyjne Vantage?

 

Edward Laufer: Vantage posiada dobry bank ziemi pod projekty mieszkaniowe i biurowe zlokalizowane w centrum Wrocławia, posiada bardzo dobry i doświadczony zespół do realizacji projektów, mamy niewielki poziom zadłużenia i bardzo dobre relacje z bankami.

 

mati: Ile wyniosła średnia rentowność w działalności deweloperskiej w 2014 roku?

 

Edward Laufer: średnia rentowność na projektach mieszkaniowych to kilkanaście procent

 

rysiek: Jaka jest strategia spółki na najbliższa przyszłość?

 

Edward Laufer: Vantage w zakresie sprzedaży mieszkań chce być obecny w kluczowych miastach Polski - oprócz Wrocławia - takich jak Warszawa, Kraków, Poznań a także realizować we Wrocławiu projekty biurowe.

 

tytus: Ile lokali firma sprzedała w 2014 roku a jaki jest plan na 2015 rok?

 

Edward Laufer: w 2014 roku sprzedaliśmy 255 mieszkań w roku 2015 chcielibyśmy sprzedać ponad 450 mieszkań. Opieramy to na wprowadzonych w roku ubiegłym projektach oraz planowanych do wprowadzenia w tym roku.

 

radiator: Ile wyniosły wpływy z najmu lokali komercyjnych i ile m2 powierzchni komercyjnej spółka wynajmuje?

 

Edward Laufer: Przychody z najmu w r. 2014 wyniosły 8,2 mln pln. Spółka wynajmuje ok 20 tys. m kw. powierzchni biurowej i handlowej

 

lutek: W których kwartałach tego roku będzie najwięcej przekazań lokali?

 

Edward Laufer: ponieważ kończymy niektóre projekty w drugiej połowie roku, najwięcej przekazań będzie w 4Q. Niemniej z bieżącej sprzedaży zakończonych projektów przekazania będą też w każdym kwartale.

 

krystek: Wrocław jest dla spółki już za małym rynkiem i dlatego spółka buduje w Warszawie?

 

Edward Laufer: Od początku planowaliśmy działanie na wielu rynkach, wynika to z naszej strategii stąd wyjście poza Wrocław.

 

Zbyszek: Na co wykorzystuje się w firmie leasing finansowy?

 

Edward Laufer: na przejściowe uwolnienie środków z obiektów komercyjnych, co pozwala zwiększyć możliwości inwestycyjne.

 

MalinowskiAdam: Ile wynosi średnie oprocentowanie kapitału obcego dłużnego?

 

Edward Laufer: w ostatnim okresie spadło i wynosi od 5 do 8 proc.

 

shareholder: Na jaką datę zapadają największe kredyty?

 

Edward Laufer: w 2016 r. ale są to kredyty związane z mieszkaniami i w związku z tym środki ze sprzedaży zabezpieczają ich spłatę.

 

shareholder: Gdzie spółka może szukać miejsc do obniżek kosztów?

 

Edward Laufer: w lepszej organizacji procesu inwestycyjnego, skracaniu czasu od zakupu gruntu do sprzedaży ostatniego mieszkania, optymalizacji kosztów budowy przy dopilnowaniu dobrego standardu i jakości.

 

JackStrong: Czy wynik netto w obecnym roku może być wyższy wobec 2014 r.?

 

Edward Laufer: rok 2014 był pod względem wyniku netto rekordowy w dotychczasowej historii i pracujemy nad tym, aby w następnych latach go poprawiać. Nie publikujemy prognoz.

 

JackStrong: Jakie są największe w Pana opinii czynniki ryzyka dla spółki?

 

Edward Laufer: podlegamy takim samym ryzykom jak cała branża nieruchomości.

 

czlonekSII: Jak ocenia Pan Prezes obecną wycenę spółki?

 

Edward Laufer: zdaniem zarządu spółka jest mocno niedoszacowana, czego wyrazem jest różnica między wartością księgową a ceną akcji na GPW na potwierdzenie tego można przytoczyć ostatnią wycene DI Investors na 3,61 zł za akcje

 

henryk: Czy w ostatnich latach spadły ceny gruntów?

 

Edward Laufer: ostatni rok pokazał, ze zainteresowanie gruntami zaczęło wzrastać i ich ceny zaczęły rosnąć.

 

Ralf: Co się dzieje z projektami handlowymi Galaktyka i Gronie? Czy udało się Państwu pozyskać jakichkolwiek innych najemców niż Piotr i Paweł?

 

Edward Laufer: Projekty te są na końcowym etapie realizacji mamy podpisane umowy z dalszymi najemcami takimi jak  apteki i biura. Finalizujemy dalsze umowy.

 

Daniel: Jakie są perspektywy dla branży developerskiej na ten rok?

 

Edward Laufer: oceniam, że tak jak i 2014 rok tak i 2015 rok będzie dla deweloperów dobrym rokiem. Na potwierdzenie tego przytoczyłbym prognozy firmy REAS, które wskazują, ze rok 2015 i 2016 będą stabilizacją na wysokich poziomach sprzedaży.

 

Ewa_74: W jaki sposób pozyskują Państwo kapitał dłużny na prowadzone inwestycje mieszkaniowe?

 

Edward Laufer: każdy projekt mieszkaniowy uruchamiamy w oparciu o zamknięte finansowanie tj. udział własny i kredyt bankowy. Korzystamy także ze środków z emisji obligacji.

 

Ralf: Jakie są realne szanse na sprzedaż projektów biurowych w Promenadach (Epsilon, Zita)? Czy cezurą czasową może być skończenie całego projektu Zita?

 

Edward Laufer: Odczuwamy coraz większe zainteresowanie Funduszy projektami we Wrocławiu. Na pewno projekt ZITA będzie ciekawą ofertą dla nich w kontekście wielkości i posiadanego precertyfikatu Platinum.

 

Beata: Czy mają Państwo jakieś preferencje przy wyborze podwykonawców?

 

Edward Laufer: Korzystamy ze sprawdzonych na rynku generalnych wykonawców. Najistotniejsze dla nas są jakość i terminowość prac. Ważna jest także ich kondycja finansowa.

 

kros: Jakie inwestycje w tej chwili są w toku i kiedy nastąpi ich oddanie?

 

Edward Laufer: Mieszkaniowe: na ukończeniu jest III etap Promenad Wrocławskich, który zakończymy w IIIQ, realizujemy projekt Patio House na Pilczycach, który chcemy oddać na przełomie 2014/2015 oraz III etap Centaurisa, który chcemy zakończyć jeszcze w tym roku. Komercyjne: to parki handlowe Galaktyka i Grona Park, które obecnie kończymy oraz ZITA C, którą skończymy jesienią.

 

tata: Jak na sprzedaż wpływa dofinansowanie z Państwa w ramach programu mieszkania dla młodych?

 

Edward Laufer: niestety nie posiadamy w swojej ofercie mieszkań spełniających kryteria MdM, ale sądzę, że zainteresowanie z biegiem czasu może rosnąć. We Wrocławiu limit ceny za metr kw. jest bardzo niski i pozwala młodym sięgać po ofertę tylko na obrzeżach miasta.

 

zenon: W 4Q podwoili Państwo liczbę sprzedanych lokali w porównaniu do analogicznego okresu w 2013 roku, czy podobnych dynamik należy spodziewać się w 2015 r.?

 

Edward Laufer: rzeczywiście 4Q był dla nas bardzo dobry i trudno spodziewać się ciągle takich dynamik niemniej chcemy sprzedawać coraz więcej, co nie wyklucza podobnych wzrostów.

 

Ralf: Korzystacie z zewnętrznych sieci sprzedaży projektów mieszkaniowych czy tylko z własnej?

 

Edward Laufer: Nie korzystamy. Mamy bardzo dobry zespół sprzedażowy i ciągle go rozwijamy.

 

Bartosz: A jakie miasta są obiektem zainteresowania pod względem inwestycyjnym?

 

Edward Laufer: Tak jak wcześniej pisałem, Wrocław, jako bardzo dynamicznie rozwijające się miasto, naturalnie Warszawa oraz Kraków i Poznań.

 

inwestor: W jaki sposób są finansowane zakupy mieszkań? Jaki jest udział klientów gotówkowych w zakupie lokali?

 

Edward Laufer: Ilość klientów, którzy kupują za gotówkę jest coraz większa i jak zauważamy - zależy od rodzaju inwestycji np. w inwestycji Centauris, która jest zlokalizowana w prestiżowej dzielnicy Krzyki/ Borek we Wrocławiu - sięga prawie 80 proc., natomiast w inwestycji Promenady Wrocławskie zdecydowania większość naszych klientów kupuje mieszkania na kredyt.

 

tata: Jak ocenia Zarząd politykę kredytową banków, czy w tej chwili niskie stopy procentowe wspierają akcje kredytowe?

 

Edward Laufer: Polityka banków, moim zdaniem idzie w kierunku zwieszenia oferty. Banki przy niskich stopach bazowych starają się uatrakcyjniać ofertę kredytową dla kupujących mieszkania a także zdolności kredytowe są coraz większe, co może przełożyć się na większą sprzedaż.

 

Moderator: Dziękuję Państwu za rozmowę. Zapraszam do kolejnych kontaktów i spotkań.

 


 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie