Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: Omówienie wyników finansowych LW Bogdanka SA po IV kw. 2014 r.

 

Tytuł czata:

 Wyniki spółki LW Bogdanka po IV kwartałach 2014 roku

13 marca 2015r. 

godz. 12:00 

LW Bogdanka

 


Na pytania internautów odpowiadał  Zbigniew Stopa, Prezes Zarządu LW Bogdanka SA

 

Zbigniew Stopa

Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Wydziału Górniczego, Kierunku Górnictwa i Geologii, specjalność - Technika Eksploatacji Złóż. W roku 1997 r. ukończył podyplomowe studia w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach w zakresie Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy. Od początku pracy zawodowej związany jest z Lubelskim Węglem „BOGDANKA” S.A. Przeszedł wszystkie szczeble kariery, od stażysty pod ziemią do Kierownika Działu Robót Górniczych. Uczestniczył w wielu szkoleniach i kursach, ukończył kurs dla kandydatów na członków rad nadzorczych JSSP. Zbigniew Stopa pełnił funkcję z-cy Prezesa Zarządu ds. Technicznych od 2006 roku i aktywnie uczestniczył w procesie upublicznienia spółki na GPW oraz realizacji strategicznych celów rozwojowych LW BOGDANKA S.A. w ostatnich latach. Od końca września 2012 roku był pełniącym obowiązki Prezesa Zarządu Spółki, a od końca listopada 2012 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu.

 


 

Zapis czatu inwestorskiego

 


 

Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim ze spółką LW Bogdanka SA, który odbędzie się 13 marca (piątek), o godz. 12.00. Na pytania inwestorów odpowiadać będzie Zbigniew Stopa, Prezes Zarządu LW Bogdanka SA.

 

Zbigniew Stopa: Dzień dobry Państwu. Zapraszam do zadawania pytań.

 

IronFather: Witam, na jakim etapie jest sprawa z przyznaniem koncesji na obszarze K6-K7?

 

Zbigniew Stopa: W grudniu 2014 r. złożyliśmy skargę na decyzję Ministra Środowiska do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Obecnie czekamy na wyznaczenie terminu rozprawy.

 

PP: Jak spółka zamierza zrekompensować mniejsze zyski w 2015 roku ze względu na taniejący węgiel (jak zamierza zmniejszać koszty).

 

Zbigniew Stopa: Spółka planuje dalszą redukcję kosztów. W pierwszej kolejności możemy częściowo ograniczyć usługi outsourcingowe świadczoną na naszą rzecz przez spółki zewnętrzne. Obecnie analizujemy również capex pod kątem możliwych w tym zakresie oszczędności i dostosowania go do planowanej sprzedaży.

 

Rafael: Co teoretycznie może osiągnąć spółka przy pozytywnym rozważeniu pism do UOKiK i ewentualnie do Brukseli?

 

Zbigniew Stopa: Pozytywne rozstrzygnięcie sprawy przez UOKiK spowodowałoby zaprzestanie stosowania niekonkurencyjnych praktyk przez podmioty oczekujące pomocy publicznej.

 

felow: Na jakiej podstawie uważają Państwo, że KW sprzedaje węgiel po zaniżonych kosztach?

 

Zbigniew Stopa: Koszty produkcji w KW są znane publicznie. KW oferuje węgiel po cenach znacząco niższych.

 

inwestor: Czy Zakład Mechaniczny Przeróbki Węgla już działa jakie są dalsze inwestycje spółki?

 

Zbigniew Stopa: Zakład przeróbki został uruchomiony we wrześniu 2014 r. Wraz z dwoma strugami zakupionymi już przez Spółkę, stanowił on ostatnią inwestycję niezbędną do podwojenia zdolności produkcyjnych. Obecnie nie planujemy dalszych inwestycji rozwojowych.

 

info_biz: Czy planowana sprzedaż na poziomie 9,3 -9,5 mln ton węgla uwzględnia planowane znalezienie nowych rynków zbytu, czy prognoza odnosi się jedynie do aktualnych odbiorców?

 

Zbigniew Stopa: Planowana sprzedaż nie uwzględnia nowych potencjalnych rynków m.in. Ukrainy. Sytuacja jest jednak na tyle skomplikowana, że o nowych odbiorców jest bardzo trudno.

 

Meridus: Jak według Pana będą się kształtować ceny węgla energetycznego w horyzoncie roku i 5 lat?

 

Zbigniew Stopa: Wszystkie prognozy cenowe wskazują na odwrócenie trendu spadkowego, ale dopiero od ok. 2017 roku.

 

Dorian: Jak bardzo spółka obniżyła nakłady inwestycyjne na 2015 rok? Jakie były pierwotne założenia?

 

Zbigniew Stopa: Planowany capex na 2015 r. został ogłoszony w Sprawozdaniu i wynosi on maksymalnie 560 mln. zł. Obecnie pracujemy nad dalszą jego redukcją.

 

gregory: Jaką ilość węgla spółka będzie sprzedawała Ukrainie? Czy będzie to istotny odbiorca dla spółki?

 

Zbigniew Stopa: Ze względu na położenie geograficzne to może być istotny odbiorca Spółki. Aktualnie Ukraina dostosowuje swoje moce produkcyjne do zastosowania węgla energetycznego zamiast antracytu. Mamy nadzieję na rozwój tego rynku.

 

malgos: Czy Zakład Przeróbki funkcjonuje już na 100% możliwości?

 

Zbigniew Stopa: Tak. M.in. dzięki temu w IV kwartale wyprodukowaliśmy 2,6 mln ton węgla netto, uzyskując wydajności ok 38 000 ton na dobę. Jak widać daje to potencjał rzędu produkcji ponad 11 mln ton rocznie.

 

Saldokredyt: Dlaczego Bogdanka sprzeciwia się zmianom w KW? To może wzmocnić jej pozycję konkurencyjną?

 

Zbigniew Stopa: Bogdanka nie sprzeciwia się zmianom w KW, a jedynie nierynkowym praktykom, które firma ta stosuje w związku z dostępem do pomocy publicznej.

 

Trader: Jaka bedzie dywidenda w tym roku ?

 

Zbigniew Stopa: W ostatnich 3 latach płaciliśmy po ok. 60% zysku netto co daje w sumie ok. 505 mln zł. Ze względu na trudną sytuację rynkową obecnie w ramach aktualizacji Strategii analizujemy politykę dywidendową na kolejne lat,a w tym na rok 2015. Istotne w obecnej sytuacji jest utrzymanie dobrego poziomu płynności finansowej, żeby zapewnić stabilny i długoterminowy wzrost wartości Spółki.

 

Meridus: Jaka część sprzedaży Spółki jest rozliczana w dolarze i jak to się przekłada na wysokość zysków?

 

Zbigniew Stopa: Na razie rozliczenia w dolarze są bardzo znikome. Większość produktu, ponad 99%, lokujemy na rynku polskim.

 

megi: Jaki będzie rok 2015 dla spółki? Spółka poprawi wyniki, czy należy spodziewać się raczej zbliżonych wyników jak w 2014?

 

Zbigniew Stopa: Spółka nie publikuje prognoz, natomiast podajemy podstawowe założenia sprzedażowe na kolejny rok. Na 2015 r. planowana sprzedaż wynosi 9,3-9,5 mln ton.

 

Grzegorz Matusewicz: Jak ocenia Pan 2014 rok dla spółki?

 

Zbigniew Stopa: Rok 2014 był bardzo dobrym rokiem ze względu na wyniki operacyjne i finansowe. Zrealizowaliśmy główną inwestycję (Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla) i mimo znaczących spadków cen, wynik finansowy był na wysokim poziomie m.in. dzięki konsekwentnemu prowadzeniu polityki redukcji kosztów.

 

andrzej123: Co powoduje, że Spółka ma stosunkowo niski uzysk węgla w urobku (poniżej 70%)? Z tego co wiem, standardem w świecie jest uzysk na poziomie ok 80%.

 

Zbigniew Stopa: Tak wysoki poziom uzysku jest możliwy jedynie z kopalni odkrywkowych lub eksploatujących węgiel jedynie z grubych pokładów. Nasz poziom uzysku, biorąc pod uwagę warunki górniczo geologiczne, jest bardzo dobry i historycznie oscyluje pomiędzy 65% a 75%.

 

PP: W jednym z wywiadów powiedział Pan, że spółka zamierza wejść w nowe obszary np. chemia. Proszę o krótkie doprecyzowanie jakie są plany spółki.

 

Zbigniew Stopa: Obecnie większość wolumenu Spółka lokuje u energetyki zawodowej. Ze względu na trudną sytuację na polskim rynku, planujemy rozszerzyć naszą ofertę również do mniejszych ciepłowni, cementowni oraz przedsiębiorstw z branży chemicznej.

 

ewcia: Czy będą zwolnienia grupowe w spółce?

 

Zbigniew Stopa: Nie planujemy zwolnień grupowych, natomiast nie planujemy również zwiększać zatrudnienia w związku ze wzrostem produktywności wynikającym ze zrealizowanych inwestycji. Jeśli poziom produkcji nie będzie zwiększany, zatrudnienie może się zmniejszyć, ponieważ nie będą zastępowane osoby odchodzące np. na emeryturę.

 

kita: Ile wynosi CAPEX na 2015 rok i jakie są jego główne składniki?

 

Zbigniew Stopa: CAPEX na 2015 r, wynosi maksymalnie 560 mln. z tego największymi pozycjami są: nowe wyrobiska, centralna klimatyzacja i prace nad pozyskaniem nowych koncesji. Szczegółowe dane na ten temat znajdą Państwo w Sprawozdaniu Zarządu.

 

bit: Jak obecnie wygląda relacja ze związkami zawodowymi? Czy jest możliwy wybuch strajków?

 

Zbigniew Stopa: Relacje ze związkami zawodowymi są poprawne. Związki zawodowe, pamiętają trudne czasy naszej kopalni i prowadzone z nimi rozmowy są konstruktywne. Rozumieją jak ważna dla bezpieczeństwa zatrudnienia jest stabilna sytuacji finansowa Spółki.

 

Trader: czy planujecie skup akcji własnych, ze wzglądu na bardzo dobrą cenę na giełdzie ?

 

Zbigniew Stopa: Nie planujemy skupu akcji własnych.

 

dunin: Czy spółka straciła jakiś klientów, bądź kupili oni mniej od spółki, ze względu na niższy koszt węgla od KW?

 

Zbigniew Stopa: Spółka nie straciła dotychczasowych długoletnich klientów. Nierynkowe ceny stosowane przez KW utrudniają natomiast pozyskanie nowych.

 

PP: Czy według Pana górnictwo w Polsce czeka niebawem rewolucja, bo przecież dalej sytuacja taka jest nie do przyjęcia, a jeśli tak, to jakie Pan widzi szanse i zagrożenia dla Bogdanki.

 

Zbigniew Stopa: Właściwa restrukturyzacja w branży jest szansą dla Bogdanki i dla całego górnictwa, które musi dostosować się do konkurencji światowej. Rynkowe warunki będą sprzyjać Bogdance, ze względu na to, że mamy najniższe koszty wydobycia i największą efektywność produkcji w Polsce.

 

inwestor_2: Co Pan sadzi o kursie akcji ktory w 1,5 roku spadł ze 140 do 80z. A w rok ze 125 na 80zł.

 

Zbigniew Stopa: Wartość Bogdanki, jak w przypadku każdej spółki surowcowej, uzależniona jest od światowych i lokalnych cen surowców. Na tle branży Bogdanka radzi sobie bardzo dobrze, w związku ze znacznym wzrostem efektywności. Ostatnie wahania cenowe są silnie związane z brakiem realnego planu restrukturyzacji na Śląsku i nadpodażą węgla na rynku Polskim.

 

Zbigniew Stopa: Dziękuję za zadane pytania i zapraszam do kontaktu z działem RI.

 


 

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie