Chat with us, powered by LiveChat

Najbardziej rosnące i spadające spółki stycznia 2015 roku z WIGu

Skomentuj artykuł
© denisismagilov - Fotolia.com

Przedstawiamy po 3 spółki, które w styczniu 2015 r. najbardziej wzrosły i spadły spośród firm wchodzących w skład szerokiego indeksu WIG.

 

 Największe wzrosty w WIG

 

Źródło: atskaner.pl

 

1. Bipromet +98%

 

Akcje Biprometu zyskały najwięcej w styczniu 2015 roku ze spółek wchodzących w indeks WIG. Spółka ta reprezentuje segment budowlany na GPW. Oferuje kompleksowe usługi budowlane w zakresie budownictwa przemysłowego i ogólnego. Bezpośrednim powodem tak dynamicznego wzrostu kapitalizacji giełdowej spółki było ogłoszenie wezwania na akcje przez KGHM. Miedziowy gigant 29 stycznia po sesji zaoferował 6,29 zł za walor, a tymczasem w trakcie stycznia kurs akcji Biprometu wahał się w przedziale 3,5 - 4 zł. W następnym dniu sesyjnym, gdy już inwestorzy mogli zareagować na tą informację, kurs otworzył się z gigantyczną luką wzrostową i oscyluje wokół ceny z wezwania. Zapisy w wezwaniu potrwają od 19 lutego do 20 marca 2015 r. i dotyczą 34% wszystkich pozostałych w obrocie akcji, gdyż obecnie KGHM posiada 64%. Po zakończonym z sukcesem wezwaniu, Bipromet według zapowiedzi ma zostać wycofany z giełdy.

 

2. Asbis +86%

 

Akcjonariusze Asbisu w końcu doczekali się korekty wzrostowej. Po trwających rok czasu spadkach od poziomu 7 zł, kurs akcji znalazł w końcu mocniejsze wsparcie na poziomie około 1 zł. W tym miejscu nastąpił znaczący wzrost wolumenu i to był „ten” sygnał do rozpoczęcia szarży byków. W samym styczniu inwestorzy widzieli wycenę akcji zarówno na poziomie 1 zł jak i 2 zł. Notowania w pierwszym dniu lutego wskazują wartości wokół 1,90 zł. Mimo wzrostu w ciągu czterech tygodni o 100%, akcjonariusze trzymający akcje Asbisu od kilkunastu miesięcy wciąż liczą duże straty. Z pewnością wszyscy zainteresowani losami spółki czekają na raport za IV kwartał 2014 roku. Okaże się w nim, czy spółka z powodzeniem wychodzi z problemów, które przysporzył konflikt na Wschodzie (przede wszystkim spadek wartości rubla i hrywny oraz załamanie popytu). Przypomnijmy, że rynek rosyjski i ukraiński dużo ważył w strukturze przychodów ze sprzedaży.

 

3. Próchnik +55%

 

Dynamiczny ruch wzrostowy akcji Próchnika to pochodna skutecznego ataku popytu na roczną linię trendu spadkowego. Jej przebicie na poziomie około 1 zł poparte zwiększonym obrotem dało sygnał dla dalszych wzrostów. Jak dotąd zatrzymały się one w okolicy 1,50 zł. Wspomniane większe obroty na wybiciu to dzienne wartości w skali kilkuset tysięcy złotych. Poziom „normalnych” obrotów w przypadku akcji Próchnika to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Akcje Próchnika mogły również skorzystać na dobrym w ostatnim czasie sentymencie do branży odzieżowej. Dla przykładu około 40% wzrost zanotowały w styczniu 2015 r. walory Monnari, a kilkunasto procentowy akcje Vistuli.

 

 

Największe spadki z WIG

 Źródło: atskaner.pl

 

 1. Termo-rex -49%

 

Spółka specjalizuje się w obróbce cieplnej elementów stalowych. Ciężko doszukiwać się fundamentalnych przyczyn tak dużego spadku wyceny akcji firm. W styczniu nie napłynęły ze spółki ważne informacje fundamentalne. Trzeba zwrócić uwagę na bardzo małą płynność akcji Termo-rexu. Zazwyczaj osiągają one wartość kilku tysięcy złotych w trakcie jednej sesji, a czasami nie przekraczają nawet bariery jednego tysiąca. Free float stanowi 16% kapitału zakładowego. Akcje spółki zostały przeniesione z Newconnectu na rynek główny GPW 2 września zeszłego roku.

 

2. NFI Empik -44%

 

Akcji Grupa Empik Media & Fashion pozostają w trendzie spadkowym od końca 2013 r. Przypomnijmy, że spółka posiada m.in. sieć sklepów Empik, Smyk czy szkoły językowe. Sieć sprzedaży oprócz Polski obejmuje Niemcy, Czechy, Słowację, Rosję, Ukrainę, Rumunię i Turcję. W raporcie finansowym za pierwsze półrocze 2014 r. można już było przeczytać o problemach z kondycją finansową, które mogą spowodować "zagrożenia co do zdolności kontynuowania działalności przez grupę". Chodziło o zdolność do wykupu lub zrolowania w listopadzie 2014 r. obligacji o wartości blisko 250 mln zł. Ostatecznie firmie udało się zrefinansować zadłużenie. W pierwszym tygodniu stycznia doszło jednak do przebicia w dół istotnego wsparcia dla kursu na poziomie około 6,30 zł, co wygenerowało uaktywnienie podaży i spadku do poniżej 4 zł.

 

3. Presco -35%

 

Styczeń 2015 r. nie był też łaskawy dla przedstawiciela sektora obrotu wierzytelnościami. W tym przypadku również ciężko doszukiwać się fundamentalnych przyczyn takiego zachowania kursu akcji. Potencjalnym powodem może być niska wartość dziennych obrotów, które rzadko przekraczają 10 tys. zł. Free float stanowi jedynie 13% wszystkich akcji. Od marca 2013 r. trwa wyraźny trend spadkowy na akcjach Presco, a ze strony technicznej styczniowy atak podaży został rozpoczęty przez naruszenie wsparcia na poziomie 3,50 zł. Ostatnie 4 sesje to długie czarne świece na wykresie, co technicznie nie wróży dobrze na kolejne dni.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie