Chat with us, powered by LiveChat

Gwałtowne ruchy na szwajcarskiej walucie. Co dalej z tym frankiem?

Skomentuj artykuł
© Schlierner - Fotolia.com

Kurs pary walutowej CHF/PLN bardzo dynamicznie zniżkował po godz. 9:15 w reakcji na wypowiedzi przedstawicieli Banku Centralne Szwajcarii (SNB) na temat możliwych interwencji. 

W ciągu niespełna godziny frank potaniał w relacji do złotówki z poziomu 4,15 do 4,06. Był to jednak chwilowy ruch i kurs powrócił do poprzednich poziomów. Poniżej prezentujemy wykres godzinowy:

 

 CHF/PLN - Analiza Techniczna

Źródło: Stooq.pl 

 

Po gwałtownej reakcji widać jednak, że inwestorzy boją się możliwej interwencji i nerwowo reagują na wszelkie komentarze przedstawicieli SNB. Wiceprezes SNB Jean-Pierre Danthine w wywiadzie dla gazety powiedział:

 

"Jesteśmy fundamentalnie przygotowani na interwencję na rynku walutowym."

 

Wskazał też, że SNB zniósł minimalny kurs wymiany euro/frank z powodu uruchomienia przez Europejski Bank Centralny programu skupu obligacji. A właśnie ta decyzja spowodowała nagłe umocnienie franka na rynku walutowym. Wiceprezes dopytywany o możliwe dalsze obniżki już ujemnych stóp procentowych dla depozytów uniknął konkretnej odpowiedzi. Przypomnijmy, że obecnie obowiązująca stopa depozytowa wynosi -0,75%. Oznacza to, że trzymając franki na depozytach w bankach, klienci nie otrzymują odsetek, a wręcz przeciwnie – dopłacają. 

Komentarz Rafała Irzyńskiego, Głównego analityka SII:

 Rafał IrzyńskiMechanizm ujemnej stopy procentowej ma zniechęcić inwestorów zagranicznych do kupowania franka i traktowania tej waluty jako „bezpiecznej przystani”. Nie jest wykluczone, że z tego powodu część inwestorów zacznie wycofywać się z depozytów we frankach, by nie ponosić dodatkowych kosztów, a wówczas wzrośnie liczba inwestorów sprzedających franki. To z kolei powinno wpłynąć na osłabienie szwajcarskiej waluty. W scenariuszu utrzymującego się silnego franka bądź nawet jego dalszego umocnienia, można spodziewać się decyzji SNB o zwiększaniu ujemnej stopy procentowej. Impulsem do odważniejszych ruchów Banku Szwajcarii w zakresie osłabiania franka (w tym bezpośrednich interwencji na rynku walutowym) mogą być zbliżające się odczyty danych makro dla szwajcarskiej gospodarki. A tak nagłe umocnienie franka o około 20% z dużym prawdopodobieństwem negatywnie odbije się na gospodarce, a szczególnie na eksporterach.

 

Więcej:

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie