Chat with us, powered by LiveChat

Dramat na franku. Momentami CHFPLN powyżej 5 zł!

Skomentuj artykuł
© microstock77 - Fotolia.com

Bank Szwajcarski poinformował, że rezygnuje z „pilnowania” kursu euro do franka. Poziom ten był ustalony na poziomi 1,20. Ruchy na rynku walutowym są ogromne, wręcz historyczne. Dochodzi do zawieszeń systemów notowań walut. Niektóre notowania pokazują kurs franka do złotego (około godz. 10:45) 4,66, a niektóre nawet 5,12. Jeszcze rano za jednego franka trzeba było zapłacić 3,55 zł. Taka skala ruchu franka nie wydarzyła się na rynku światowym od lat 70-tych, kiedy to rynek działał jeszcze w zupełnie innych warunkach i był dużo mniej płynny od obecnego.

 

 

Bank Szwajcarii poinformował też, że obniża stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Oznaczać to w praktyce będzie ujemne rynkowe stopy procentowe w Szwajcarii.

 

Frank odbija swoje piętno na akcjach banków.

Niektóre spadają o kilkanaście procent 

 

O godz. 13:15 odbędzie się konferencja przedstawiciel Banku Szwajcarii. Dowiemy się jakie przesłanki stoją za podjętą decyzją.

 

Tak wyglądał kurs CHFPLN o 10:45:

 

 źródło: stooq.pl

 

 

Update godz. 11:15:

 

Stabilizuje się kurs euro/franka na poziomie około 1,05. Kurs frank/złoty dostosowuje się do tej pary i obecnie wynosi 4,10.

 

Update godz. 11:30:

 

Pytanie brzmi jak ruchy na frank/złoty przełoży się w pierwszej kolejności na akcje banków i kondycję polskich kredytobiorców we franku. Oprócz wzrostu raty kredytowej bardzo mocno wzrośnie wartość kredytu wyrażona w złotówkach. W tym wypadku zmieni się stosunek zabezpieczenia hipotecznego kredytu do wartości (wyceny) nieruchomości w złotówkach. Czy banki zwrócą się do klientów z żądaniem dodatkowego zabezpieczenia? A takiego żądania może nie spełnić część kredytobiorców. Przypomnijmy, że ilość udzielonych kredytów udzielonych we franku w Polsce wynosi około 700 tys.

 

Update godz. 12.10:

 

Specjaliści wskazują na utratę wiarygodności Banku Szwajcarii w oczach inwestorów, gdyż tak zaskakująca decyzja została wprowadzona w życie praktycznie z dnia na dzień w trybie „nagłym”. W długim terminie teoretycznie spadek wiarygodności do danej waluty powinien wpływać na jej osłabienie. Dodatkowo w średnim i długim terminie silny frank będzie negatywnie wpływał na gospodarkę Szwajcarii, co również powinno wpływać na osłabienie franka w przyszłości. W krótkim terminie należy pamiętać, że obecne umocnienie franka to „nadrobienie” zaległości wyceny franka do innych walut względem czasu, w którym był on sztywno (od dołu) powiązany z kursem euro, czyli od 6 września 2011 roku.

 

Update godz. 14:00

 

Na konferencji prezes SNB Thomas Jordan stwierdził, że w jego opinii obecny kurs franka jest przegrzany i zbyt mocno przeceniony. Na pytanie dziennikarza o potencjalne interwencje SNB na rynku walutowym odmówił komentarza. Prezes podkreślał duże znaczenie ujemnej inflacji oraz jej wpływ na gospodarkę. Uwolnienie kursu franka wobec euro ma dać SNB większe pole manewru. SNB liczył się z taką reakcją rynkową na szwajcarskiej walucie. Był też świadomy, że będzie to duże zaskoczenie dla rynków.

 

Update godz. 15:00

 

Kurs franka do złotego stabilizuje się wokół poziomu 4,20. Pary głównych walut światowych z frankiem również praktycznie stoją w miejscu, a dilerzy walutowi mówią o bardzo małej płynności i wstrzymywaniu się od handlu przez banki na poszczególnych parach walutowych z frankiem. Kurs frank/euro wynosi obecnie około 1,02 i praktycznie sie już zrównał. Bardzo duże problemy spadły nagle na szwajcarskich eksporterów, którym posypały sie wszelkie prognozy finansowe. Przypomnijmy, że bankowość i eksport to główne fundamenty szwajcarskiego PKB.

 

Update godz. 16:00

 

Kurs frank/złoty spadł w ciągu ostatniej godziny do poziomu 4,15 zł. Pogłębia się natomiast przecena banków na GPW - WIG Banki spada już blisko -5%. Szczególną uwagę zwracają akcje PKO BP spadające o 8%, a przypomnijmy, że mają one największy udział w indeksie WIG20 (15,34%) Narodowy Bank Polski wydał krótki komunikat. Poniżej prezentujemy jego treść:

 

"Polski sektor bankowy jest stabilny i odporny na szoki zewnętrzne, w tym na zmienność kursu walutowego. Narodowy Bank Polski uważnie obserwuje i analizuje sytuację na rynku walutowym. Znaczące wzmocnienie franka szwajcarskiego wobec złotego nie ma związku z sytuacją gospodarczą i fundamentami makroekonomicznymi Polski. Jest ono spowodowane decyzją Narodowego Banku Szwajcarii o uwolnieniu kursu franka w stosunku do euro. Narodowy Bank Szwajcarii zdecydował jednocześnie o obniżeniu stóp procentowych. Wzmocnienie się franka szwajcarskiego obserwowane jest wobec wszystkich głównych walut. Fluktuacje kursu złotego w stosunku do euro nie odbiegają od obserwowanych w ostatnim czasie."

 

Update godz. 16:25

 

CHF/PLN spada do poniżej 4,10. Jest to efekt osłabienia w ostatnich 30 minutach franka wobec euro czy dolara.

 

Update godz. 18:30

 

Rynek próbuje się stabilizować, ale nie może znaleźć odpowiedniego poziomu równowagi. Nie sprzyja temu też zamknięcie pracy w instytucjach finansowych w Europie. Zmienność jest wciąż wysoka. Kurs CHF/PLN powrócił do wzrostów i wynosi  4,17. Najwyższe poziomy dnia notują też EUR/PLN i USD/PLN odpowiednio 4,32 i 3,72. Jutro też czeka nas dynamiczny dzień...

 

Autor artykułu

 

Michał Masłowski Michał Masłowski

Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Doktor nauk ekonomicznych Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wykładowca akademicki na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz pracownik Katedry Badań Operacyjnych na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu w latach 2000-2008. Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki IFIRMA SA. Organizator kilkudziesięciu konferencji WallStreet i Profesjonalny Inwestor. Autor podcastów Echa Rynku (zawodowo) i MacGadka (hobbystycznie).

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie