Chat with us, powered by LiveChat

Jaki będzie 2015 rok dla giełdy według ING i DM BOŚ? Które spółki według ekspertów dadzą zarobić?

Skomentuj artykuł
© lily - Fotolia.com

Według ING Securities WIG 30 wzrośnie w 2015 roku o 7%. Uwzględniając stopę dywidendy na poziomie 3,8%, na koniec przyszłego roku indeks powinien mieć wartość 2 723 punktów.  W komunikacie brokera możemy przeczytać:

  

"Nawet przy mniejszych krajowych napływach do akcji, Polska korzystnie wypada w porównaniu do większości krajów w regionie EMEA, biorąc pod uwagę spodziewane zwroty skorygowane o ryzyko."

 

Z kolei DM BOŚ ocenia, że 20% spadki na giełdzie sprowadziłyby wyceny giełdowych firm do atrakcyjnych poziomów i wówczas mógłby to być dobry fundament do wzrostów. Alternatywnym scenariuszem jest dłuższa konsolidacja, podczas której rosnące wyniki giełdowych firm doprowadziłyby do spadku wskaźników rynkowych. Analitycy DM BOŚ w grudniowy raporcie dodają, że:

 

"Jednakże, jak widać było podczas październikowej korekty (niedużej i krótkiej), w obecnym otoczeniu giełdy wykazują niską skłonność do korekty w dół. Czy to powinno rodzić powody do obaw? Niekoniecznie."

 

"Z drugiej jednak strony, silne wzrosty kursów akcji z obecnych poziomów (o ok. 30 proc., w ciągu około roku) doprowadziłyby, naszym zdaniem, do bańki cenowej."

 

ING Securities wśród dużych spółek notowanych na GPW jako ciekawą inwestycję wskazuje na Bogdankę, PKO, PKP Cargo, Budimex, mBank, TVN oraz PKN Orlen. Z kolei Grupę Azoty i BZ WBK określa jako „top sells”. Z kręgu średnich i mniejszych spółek zaleca sprzedaż JSW, Integera, Wawel i Polic. Dla osób akceptujących wysokie ryzyko i dłuższy horyzont inwestycyjny zaleca zakup spółek: Ciech, GPW, Stomil Sanok, Kopeks i Kernel.

 

DM BOŚ na 2015 rok podaje również listę notowanych firm, które mają pozytywnie zaskoczyć. Są to: PKN Orlen, Ciech, AB, Eurotel, Stomil Sanok, Mercator Medical, Neuca, Vistula, Medicalgorithmics, Decora, Lena Lighting, Robyg, Herkules, Budimex, Unibep, BPH i ASEE. Na liście spółek mających zachowywać się gorzej od rynku znalazły się: Synthos, Bogdanka, ING BSK i Tauron, a kursy akcji Almy, LPP i Asbisu mają się zachowywać słabo szczególnie w okresie pierwszego półrocza 2015 roku.

 

 

Źródło: Bloomberg, PAP

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie