Chat with us, powered by LiveChat

Marża rafineryjna w Orlenie najwyżej od 2 lat, kurs rośnie

Skomentuj artykuł
© Sergey Nivens - Fotolia.com

W listopadzie bieżącego roku osiągnięta przez Orlen marża rafineryjna wyniosła 6,3 USD. Była to najwyższa wartość od października 2012 (wtedy marża wyniosła 7,6 USD, a miesiąc wcześniej 10,5 USD). Modelowa marża rafineryjna to różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży produktów (benzyny, diesla i ciężkiego oleju napędowego) a kosztami (koszty wsadu ropy oraz pozostałych surowców). Całość wsadu jest przeliczana według notowań ropy Brent.

 

Orlen podaje również co miesiąc średnią cenę ropy Brent. Od początku roku spadła ona ze 108 USD do 78,9 USD w listopadzie. Dyferencjał brent/ural (różnica w cenie pomiędzy tymi gatunkami ropy) wyniósł 1,3 USD w listopadzie bieżącego roku, nieco więcej niż przed rokiem, kiedy było to 1,2 USD. Dla Orlenu korzystną sytuacją jest jak największa wartość dyferencjału. Rafinerie spółki są przystosowane głównie do przerobu rosyjskiej ropy, która jest nieco tańsza. Z kolei to od cen ropy Brent uzależnione są ceny paliw w Polsce. W 2014 roku dyferencjał przyjmuje większe wartości niż w 2013. Średnia wartość dyferencjału dla każdego kolejnego kwartału bieżącego roku to 1,4, 2,2 i 1,8, kiedy rok wcześniej było to odpowiednio 1,7, 0,7 i 0,2.

 

Wysokie wartości przyjmuje również marża petrochemiczna osiągana przez Orlen. W listopadzie bieżącego roku wyniosła ona 830 USD. W ciągu ostatnich 7 lat wyższą wartość tej marży zanotowano w październiku 2008 - 895 USD. Modelowa marża petrochemiczna to różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży produktów (HDPE, LDPE, PP Homo i PP Copo) a kosztami (koszty wsadu nafty i LS VGO).

 

Marża rafineryjna i petrochemiczna w PKN Orlen w latach 2012-2014

Źródło: PKN Orlen S.A.

 

Podane dane makroekonomiczne były pozytywnie odebrane przez rynek. Na wczorajszej sesji, 02.12.2014, kurs akcji zyskał 3,4%. Ponadto, w listopadzie cena akcji Orlenu urosła o 8,61%, tym samym spółka uplasowała się na trzecim miejscu w naszym listopadowym rankinku rosnących i zniżkujących spółek. Pełne zestawienie wraz z potencjalnymi przyczynami zmiany kursu w osobnym artykule.

 

 

Źródło: PKN Orlen S.A.

 

Więcej:

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie