Chat with us, powered by LiveChat

Famur przejmuje Famak. Zdywersyfikuje źródła przychodów poza branżę górniczą.

Skomentuj artykuł
© bibi - Fotolia.com

Famur nabył pakiet kontrolny w spółce Famak za 69,1 mln zł. Famak to renomowany producent urządzeń transportowo-dźwigowych. Spółka zapewnia kompleksową obsługę w zakresie doradztwa technicznego, projektowania i produkcji urządzeń z wykorzystaniem najnowszych, optymalnych rozwiązań inżynierskich. Spółka zrealizowała m.in. takie projekty jak największa na świecie rozładowarka statków o wysokości 70 m (zlokalizowana w porcie w Rotterdamie) czy też największa w Polsce ładowarko-zwałowarka o średnicy około 100 m (działająca w porcie w Gdańsku). Akwizycja pozwoli Farmurowi rozszerzyć skalę działalności grupy o nowe segmenty.

 

„Akwizycja FAMAK pozwoli Grupie FAMUR na zdecydowany i szybki rozwój nowych segmentów działalności związanych z energetyką i przeładunkiem. Długoletnie doświadczenia wykonawcze FAMAK, poparte licznymi referencjami i własnym biurem projektowym, pozwolą przy wsparciu FAMUR na dynamiczny rozwój tej spółki” – poinformował w komunikacie spółki prezes Famur, Mirosław Bendzera.

 

Famur podpisał również kilka dni temu umowę z rosyjską spółką SUEK na dostawę kompleksów ścianowych oraz dodatkowych urządzeń i części zamiennych. Łączna wartość umowy to 25,9 mln euro. SUEK jest jednym z pięciu największych na świecie producentów węgla, który dostarczył w 2013 r. ponad 130 mln ton tego surowca, co stanowi około 5% globalnego eksportu.

 

„Kontrakty podpisane w drugim półroczu tego roku pokazują, że Grupa FAMUR jest jednym z czołowych światowych graczy w zakresie dostaw sprzętu do mechanicznego wydobywania węgla w kopalniach głębinowych. Pomimo naszej silnej pozycji rynkowej pozyskanie kontraktu z SUEK wymagało od Grupy FAMUR dużych starań. W przetargu brały udział kluczowe firmy związane ze sprzętem dla przemysłu wydobywczego oferujące najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania z takich rynków jak Niemcy, USA, Polska czy też Chiny. Naszemu kontrahentowi szczególnie zależało, żeby dostarczany sprzęt był niezawodny i spełniał najwyższe światowe standardy dotyczące norm wydobycia” – skomentował prezes.

 

Źródło: Famur S.A.

 

Więcej:

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie