Chat with us, powered by LiveChat

MSP zachowa kontrolę nad Grupą Azoty. Sama spółka szykuje się do licznych przejęć

Skomentuj artykuł
© Shawn Hempel - Fotolia.com

Wiceszef resortu Skarbu Państwa Rafał Baniak poinformował, że SP pozostanie istotnym akcjonariuszem Grupy Azoty. Skarb Państwa posiada 33% udziałów w Grupie Azoty. Zdaniem Rafała Baniaka jest to wystarczająca ilość, aby Skarb Państwa mógł blokować strategiczne przedsięwzięcia w sprawie spółki. Jest to istotne w przypadku Grupy Azoty ze względu na drugiego największego akcjonariusza, który stopniowo zwiększa swoje zaangażowanie w spółce. Mowa tu o rosyjskim koncernie nawozowym Acron. Poprzez Norica Holding posiada on już 20% udziałów Grupie Azoty. Jeszcze w pierwszym półroczu bieżącego roku rosyjski koncern przeznaczył 4,22 mld rubli na zakup akcji Azotów, zwiększając swój udział w polskiej spółce o prawie 3%.

 

Wiceszef resortu Państwa poinformował, że w październiku bieżącego roku powołany został specjalny zespół, który ma zaproponować gotowe rozwiązania prawne w zakresie zabezpieczenia polskich spółek strategicznych przez przejęciami przez zagraniczne podmioty. Projekt ustawy ma być gotowy jeszcze w tym roku.

 

W skład Grupy Azoty wchodzą m.in. cztery największe polskie zakłady chemiczne – z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla. Na realizację projektu inwestycyjnego spółka zamierza pozyskać ponad 2 mld zł kredytów. Do 2020 roku nakłady inwestycyjne mają wynieść 7 mld zł. W samym Tarnowie, gdzie mieści się główna siedziba Grupy, nakłady inwestycje w najbliższych czterech latach mają wynieść 900 mln zł. Dodatkowo Grupa zainteresowana jest przejęciami spółek z rynku europejskiego. Obecnie przygląda się 10 podmiotom. Przejęcie trzech spółek z tej grupy równałoby się z realizacją postawionych celów.

 

„Grupa jest w bardzo dobrej kondycji finansowej. Rozpoczęliśmy działania na rynku finansowym w celu pozyskania finansowania na najbliższe lata na planowane inwestycje. Częściowo będziemy je finansować ze środków własnych, częściowo z kredytów bankowych. Wystąpiliśmy o ponad 2 mld zł, trwają rozmowy z bankami. Jesteśmy optymistami. Jest wielkie zainteresowanie finansowaniem tematów rozwojowych grupy” – poinformował prezes spółki, Paweł Jarczewski.

 

W ciągu najbliższych dwóch lat Grupa Azoty ma w planach oddanie do użytku wytwórni poliamidów, wartą 320 mln zł, a także instalację granulacji nawozów sztucznych za kwotę 140 mln zł. Pozostałe planowane inwestycje to m.in. modernizacja instalacji do produkcji c-nonu z fenolu, rozbudowa instalacji przetwórstwa poliamidów oraz wprowadzenie na rynek nowej generacji katalizatora żelazowo-chromowego.

 

Źródło: Grupa Azoty S.A., PAP

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie