Chat with us, powered by LiveChat

OFE kupowały polskie akcje w październiku?

Skomentuj artykuł
© mizar_21984 - Fotolia.com

 W październiku OFE kupiły akcje o wartości 470 mln zł netto według szacunków BESI. Co ciekawe, eksperci Espirito Santo podają, że OFE sprzedały akcje spółek zagranicznych o łącznej wartości 286 mln zł i zakupiły papiery polskich spółek za 756 mln zł netto. Pomimo tego zaangażowanie funduszy w akcje na koniec miesiąca spadło do 82,6%. Największymi kupującymi w październiku były ING, MetLife oraz Nordea.

 

Październik jest pierwszym okresem od dwóch miesięcy, kiedy fundusze dokonały zakupu akcji. Przypomnijmy, że jeszcze we wrześniu OFE sprzedały akcje o wartości 1,3 mld zł według ekspertów BESI. Potencjalną przyczyną sprzedaży był efekt „suwaka bezpieczeństwa”. Polega on na tym, że oszczędności z OFE są stopniowo przenoszone do ZUS-u na 10 lat przed przejściem ubezpieczonego na emeryturę. Mechanizm ten ma chronić przyszłych emerytów przed zawirowaniami na giełdzie. Według wstępnych prognoz OFE mają przekazać do ZUS-u 4,7 mld zł w 2014 roku w ramach tego mechanizmu.

 

W ostatnią środę, tj. 12.11.2014, OFE przelały pierwsze środki do ZUS-u w ramach suwaka. Według wstępnych wyliczeń fundusze przekazały aktywa o wartości 3,3 mld zł – powiedział PAP Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS. Wstępnie zakładano, że do ZUS-u trafi 4,3 mld zł. Dokładne dane mają być podane jeszcze w tym tygodniu.

 

Źródło: PAP

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie