Chat with us, powered by LiveChat

Lotos – w czym upatrywać odbicia po 20% spadku? Wywiad z konferencji Wallstreet 18

Skomentuj artykuł
© Georg Lehnerer - Fotolia.com

Na konferencji Wallstreet 18 przedstawiciel spółki opowiadał uczestnikom o mocnych stronach Lotosu. W obecnej strategii spółka koncentruje się na segmencie poszukiwań i wydobycia. Jednak to ten drugi segment – downstream był do tej pory dominującym w wynikach finansowych, a jego rentowność w dużej mierze zależała od cen rynkowych końcowych produktów. Lotos posiadał w połowie 2014 r. 426 własnych stacji benzynowych, głównie w segmencie ekonomicznym. Cel strategiczny zakłada na 2015 r. osiągnięcie udziału na rynku detalicznym 10% (obecnie ma 9%).

 

Przedstawiciel spółki wytłumaczył również dokładnie, czym jest marża rafineryjna i od jakich czynników zależy jej wysokość. Przypomnijmy, że wskaźnik ten jest często używany przy analizowaniu wyników finansowych spółek z branży rafineryjnej. Używa się też przy porównaniu spółek z tej branży.

 

Lotos zapowiada kolejne akwizycje w segmencie upstream. W zeszłym roku spółka przejęła aktywa Heimdal na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Zapowiada poszukiwanie kolejnych celów akwizycyjnych. Ewentualne zakupy uzależnia od warunków, ceny i otoczenia konkurencyjnego.

 

 

 

 

Wykres

Źródło: atskaner.pl

 

Więcej:

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie