Chat with us, powered by LiveChat

20-letnia historia indeksu WIG20

Skomentuj artykuł
© gena96 - Fotolia.com

WIG20 zadebiutował 16 kwietnia 1994 roku. Przez 20 lat funkcjonowania przez indeks największych i najpłynniejszych spółek GPW przewinęło się aż 88 emitentów. Sprawdzamy jakie to były spółki i czy któraś z nich funkcjonuje w jego składzie od samego początku.

Od nich wszystko się zaczęło

Dwadzieścia spółek, które jako pierwsze tworzyły indeks WIG20 to (kolejność według udziału w indeksie): ING Bank Śląski, Elektrim, WBK, Wedel, BRE Bank, Żywiec, Polifarb Cieszyn, Millennium (BIG), Vistula, Mostostal Export, Universal, Okocim, Exbud, Próchnik, Wólczanka, Kable, Swarzędz, Irena, Sokołów oraz Krosno. Zdecydowana większość tych instytucji była spółkami Skarbu Państwa. Ich wejście na giełdę było sposobem na prywatyzację. Jedynie 3 spółki charakteryzowały się własnością prywatną. Były to: Sokołów, BIG oraz Kable.

Rekordzistą jest BRE. Z krótką przerwą latach 1998-1999 jest notowany w indeksie WIG20 od początku aż do dzisiaj.

Fenomenem jest BRE Bank, który z przerwą w latach 1998-1999 był notowany od pierwszej sesji do końca 2013 roku. Jest to spółka, która najdłużej wchodziła w skład indeksu WIG20 – prawie 19 lat. Obecnie bank, który działał w ramach kilku marek, połączył je w jedną pod nazwą mBank, który również jest notowany w WIG20.

 

Z wyjściowego składu indeksu można zobaczyć dzisiaj także WBK pod postacią BZ WBK. Wielkopolski Bank Kredytowy był notowany w indeksie przez 4 lata, do połowy 1998 roku. Do indeksu wrócił w 2001 roku po połączeniu z Bankiem Zachodnim, pod zmienioną nazwą BZ WBK. Z dwuletnią przerwą w okresie 2011-2013 bank jest notowany w portfelu WIG20 do dnia dzisiejszego. mBank i BZ WBK to zatem jedyne pozostałości z początków indeksu blue chipów.

Dzisiaj to one są największe

Obecnie notowane spółki w indeksie WIG20 to (kolejność według udziału w indeksie): PKO BP, PZU, PEKAO, KGHM, PGE, PKN Orlen, BZ WBK, PGNiG, LPP, mBank, Orange Polska, Tauron Polska Energia, Bogdanka, Alior, Asseco Poland, Eurocash, JSW, Lotos, Synthos, Kernel. Cztery spółki posiadają w swoim akcjonariacie Skarb Państwa z udziałem przekraczającym 50%. Są to: JSW, PGE, PGNiG oraz Lotos. Kolejne pięć ma Skarb Państwa za istotnego akcjonariusza (27%-35%) i są to: PZU, PKN Orlen, KGHM, PKO BP oraz Tauron PE. Pozostałe 11 spółek nie posiadają Skarbu Państwa w akcjonariacie.

 

Analizując spółki pod kątem branżowym, w indeksie blue chipów od początku dominują banki. Do pierwszego składu portfela wchodziły 4 banki, a obecnie notowana jest maksymalna liczba emitentów z jednego sektora, a więc 5 banków. W pierwszym składzie notowane były spółki z takich branż jak: hutnicza – 2 huty szkła, piwna – 2 browary, czy meblowa – Swarzędz. Dzisiaj nie zobaczymy już tych branż w głównym indeksie. Zastąpiły je m.in.: przemysł paliwowy – 3 spółki, energetyka – 2 spółki, pojawiła się branża informatyczna – Asseco Poland, czy telekomunikacyjna – Orange Polska (wcześniej TP SA).

One były notowane najdłużej

Z pierwszego składu portfela WIG20 najdłużej nieprzerwanie notowaną spółką był Elektrim – prawie 9 lat. Z obecnego składu, i zarazem najdłużej notowaną spółką bez przerwy, jest KGHM – prawie 17 lat. Miedziowy gigant zadebiutował w indeksie na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 1997 roku i od tej pory jest nieprzerwanie notowany w warszawskim indeksie blue chipów. Równie długo notowane są PEKAO – prawie 16 lat, Orange Polska (wcześniej TPSA) – prawie 15 lat, PKN Orlen – ponad 14 lat. Najkrócej notowaną spółką z pierwszego składu był Próchnik, który został zastąpiony przez Rafako pół roku po rozpoczęciu notowań indeksu WIG20.

 

Najwięcej zmian w indeksie nastąpiło niedługo po starcie WIG20. Z początkiem 1995 roku skład portfela zmienił się o 5 spółek. Indeks opuściły: Vistula, Wólczanka, Kable, Swarzędz oraz Krosno, a ich miejsce zajęły: Polifarb Wrocław, Stalexport, Jelfa, Kredyt Bank oraz Dębica. Duże zmiany nastąpiły także w 3 kwartale 1998 roku, kiedy skład portfela zmienił się o 4 spółki. Najbardziej stabilnym okresem były lata 2008-2009. W tych latach skład portfela zmienił się tylko o dwie spółki, Cyfrowy Polsat zastąpił Polnord w 2008, a PGE zastąpił Agorę w 2009. Średnio co kwartał skład portfela zmieniał się o jedną spółkę, podczas gdy w okresie dwóch pierwszych lat funkcjonowania indeksu średnia wynosiła dwie spółki.

 

Wiele spółek wchodzących kiedyś w skład indeksu WIG20 dzisiaj już nie istnieje. Są to np. Irena, Krosno, Swarzędz oraz Universal.

Wiele spółek opuszczało WIG20 podczas kwartalnych rewizji, aby niedługo później znowu wrócić do indeksu blue chipów. Kwartalne przerwy odnotowały m.in. Animex, Mostostal Export, Netia czy Okocim. Niektóre spółki przewijały się przez indeks wielokrotnie. Sześć spółek wchodziło do WIG20 trzykrotnie. Były to: Exbud, Okocim, Polifarb Cieszyn, Cersanit, Stalexport oraz BIG. Połowa z nich stanowiła skład pierwszego portfela indeksu.

 

Nie zawsze wykluczenia z indeksu trwały krótko. Bank Handlowy czekał aż 10 lat na ponowne wejście w skład WIG20. Bank zadebiutował w indeksie w trzecim kwartale 1997 roku, po czym został zastąpiony w pierwszym kwartale 2001 roku. Do portfela WIG20 wrócił dopiero w pierwszym kwartale 2011 roku. Inne spółki, które również długo czekały, aby ponownie zająć miejsce wśród największych to: Boryszew – 5 lat i trzy miesiące, Kęty – 4 lata i pół roku, Stalexport – 4 lata, Kable BFK – 3 lata i pół roku, Budimex – 2 lata i pół roku, czy BZ WBK oraz Cersanit – 2 lata. Łącznie 22 spółki wróciły z powrotem do indeksu po wcześniejszym usunięciu.

Co się z nimi stało?

Spośród 88 spółek, które tworzyły WIG20, 28 z nich wypadło z indeksu, ale dalej są notowane na polskiej giełdzie. Są to m.in. Dębica, Amica, Cyfrowy Polsat, Polnord, TVN, Getin czy Żywiec. Z różnych powodów 24 spółki opuściły giełdę, m.in. Agros, Animex, Górażdże, Exbud, Kredyt Bank czy Stomil, który został częścią koncernu Michelin. 11 spółek notowanych jest pod inną nazwą. Popularny dzisiaj CD Projekt to wcześniejszy Optimus. Prokom oraz Softbank zostały włączone do Asseco Poland. Wólczanka połączyła się z Vistula, a BA CA notowana jest jako UniCredit. 4 spółki, które były notowane w indeksie blue chipów, zbankrutowało - Irena, Krosno, Swarzędz oraz Universal, a PBG jest w upadłości układowej. Wszystkie spółki, które zbankrutowały tworzyły pierwszy skład portfela WIG20.

 

Jak pokazuje historia WIG20, nie wystarczy tylko kupić akcje spółki, która została zakwalifikowana do indeksu największych i najpłynniejszych spółek, i trzymać je do emerytury, zapominając o inwestycji. Spółki, które rządziły indeksem na początku, dzisiaj nawet nie tyle co nie wchodzą w jego skład, ale nie są w ogóle notowane na giełdzie bądź zbankrutowały. To samo może się zdarzyć z obecnie największymi spółkami za 5, 10, 15, czy 20 lat. Dodatkowo warto zauważyć, że obecnie kurs WIG20 jest w okolicach 2 400 pkt. Podobną wartość indeks przyjmował w latach: 2000, 2005, 2008, 2010, czy 2012. Dlatego rozważny inwestor powinien stale kontrolować skład swojego portfela inwestycyjnego.

1. WIG 20 1994-2014

WIG 20 1944-2014

 

Indeks WIG20 przez 20 lat swojego istnienia odzwierciedlał wielkość i zróżnicowanie polskiego rynku kapitałowego. Portfel indeksu był dostosowywany co kwartał tak, aby były w nim notowane największe oraz najbardziej płynne spółki na polskiej giełdzie. Wraz z dynamicznym rozwojem giełdy kwartalne rewizje indeksu stały się niewystarczające, a zarząd giełdy podjął decyzję o utworzeniu nowego indeksu, który stanie się barometrem polskiej koniunktury – WIG30. Stanowi on 71% kapitalizacji GPW i będzie lepiej prezentował zmieniającą się polską gospodarkę dzięki szerszej reprezentacji branż. Już za półtora roku pożegnamy się z indeksem WIG20 i przejdziemy na stałe na indeks WIG30. Umarł król, niech żyje król! 

 


Ten artykuł pochodzi z Akcjonariusza 3/2014

 

Czytaj Akcjonariusza również w wersji na iPada:

 

Akcjonariusz 3/2014

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie