Chat with us, powered by LiveChat

Sonel - ZWZ zatwierdza historyczne zyski

Skomentuj artykuł
© Nomad_Soul - Fotolia.com

Akcjonariusze spółki Sonel S.A. mogą być zadowoleni z wyników spółki. Zadowolenia nie ukrywają też władze spółki. 2013 r. przyniósł spółce najlepsze w historii wyniki w zakresie sprzedaży oraz zysku netto. 13 maja 2013 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie zatwierdziło sprawozdanie finansowe za rok 2013. W obradach uczestniczył również przedstawiciel SII, który  skierował od inwestorów indywidualnych kilka pytań do Zarządu Spółki.

Aktywność międzynarodowa

2013 rok to także początek funkcjonowania grupy kapitałowej Sonel. 25 lutego 2013 r. w Indiach zarejestrowana została spółka Sonel Instruments India Private Limited. Wpływ tej spółki na wynik grupy kapitałowej w 2013 r. był minimalny, co związane było m.in. z długotrwałymi procedurami celnymi. Natomiast, jak wskazał Prezes Zarządu, na dzień dzisiejszy spółka zyskała już zdolność operacyjną, a I kwartał 2014 roku zakończyła z zyskiem.

 

Wraz z chińskim partnerem założony został również kolejny podmiot - Foxytech Sp. z o.o., w którym Sonel posiada 80% udziałów. Spółka uzyskała już zgodę UOKiK na koncentrację, a obecnie trwają prace nad uzyskaniem zdolności operacyjnej przez tę spółkę, co w głównej mierze sprowadza się do uzyskania odpowiednich  zgód od Głównego Urzędu Miar.

 

Omawiając wyniki finansowe Zarząd Sonel S.A. wskazywał na wzrost sprzedaży zarówno na rynku krajowym i zagranicznym. Wzrost sprzedaży do Chin osiągnął poziom prawie 7 mln złotych (co stanowi 10% przychodów Spółki). Na liście krajów do których trafiają produkty spółki znalazła się nawet Australia, do której w zeszłym roku sprzedano 800 mierników.

Rotacja w magazynach

SII pytało m.in. w jaki sposób spółka minimalizuje ryzyko uzależnienia od dostawców tworzyw sztucznych wykorzystywanych w produkcji. Jak w odpowiedzi wyjaśnił Prezes Zarządu spółka posiada wielu dostawców i ich odpowiednia dywersyfikacja jest podstawowym sposobem minimalizacji tego ryzyka.

 

SII pytało także o okoliczności wzrostu stanu zapasów magazynowych, w szczególności, czy ich obecny poziom niesie ze sobą jakieś ryzyka dla spółki.  Jak wyjaśnił Zarząd wyróżnić trzeba wzrost samych materiałów do produkcji oraz produkcję w toku. Wzrost zapasów magazynowych dotyczących produkcji w toku, związany jest z realizacją kontraktu do Nowej Zelandii, który się opóźnia. Ponadto jak wyjaśnił Zarząd wzrost zapasów magazynowych związany jest m.in. z cyklem produkcyjnym, który wynosi ok. 4 miesiące. Wpływ na to mają również przetargi w których spółka bierze udział,  a do realizacji których już odpowiednio wcześniej trzeba przygotować zapas komponentów. Podsumowując Zarząd podkreślił, że wzrost zapasów magazynowych nie jest obecnie dla Spółki żadnym problemem i nie niesie ze sobą żadnych istotnych ryzyk.

Dywidenda za 2013 r.

Jedną z najistotniejszych kwestii interesujących akcjonariuszy przy okazji zwyczajnych walnych zgromadzeń jest sprawa wypłaty dywidendy. W tym roku akcjonariusze uchwalili, że na dywidendę przeznacza się kwotę w wysokości 4. 000.000 PLN , tj. 30 groszy brutto na jedną akcję, zaś pozostała kwota 3.363.154,42 PLN przeznaczona została na kapitał zapasowy. Jak wyjaśniał Zarząd przed podjęciem uchwały, środki zatrzymane w Spółce przeznaczone zostaną na cele związane z rozwojem projektu FoxyTech Sp. z o.o. oraz posłużyć mają jako zabezpieczenie na okoliczność niekorzystnego rozwoju wypadków w Europie Wschodniej.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie