Chat with us, powered by LiveChat

Systemy transakcyjne

Systemy transakcyjne - w niniejszym materiale edukacyjnym m.in.: początki systemów transakcyjnych, skomputeryzowana AT, rodzaje systemów transakcyjnych, nnarzędzia i wskaźniki używane w systemach komputerowych, systemy: podążające za trendem, przeciwtrendowe, oparte na formacjach świecowych i oscylatorach wraz z przykładami i analizą wyników, zalety i wady "automatów" oraz praktyczne wskazówki w konstruowaniu systemów.

Początki systemów transakcyjnych

Welles Wilder w 1978 r. opublikował książkę „New concepts in Technical Trading Systems”, która stała się przełomową i stanowi dzisiaj jeden z fundamentów analizy technicznej. Opublikował w niej oryginalne teorie, które obecnie znajdują szerokie zastosowanie w konstruowaniu systemów transakcyjnych. Najczęściej stosowane wskaźniki autorstwa Wildera to:

  • RSI (RelativeStrengthIndex)
  • ATR (AverageTrueRange)
  • ADX (AverageDirectionalIndex)
  • średnie paraboliczne (SAR)
  • wskaźniki zmienności

Skomputeryzowane AT

Automatyczny system transakcyjny można przedstawić najogólniej jako zbiór określonych reguł tworzących algorytm. Komputer zgodnie z nim decyduje o kupnie lub sprzedaży określonego instrumentu. Skomputeryzowana AT jest bardziej obiektywna od klasycznej analizy wykresów. Generuje dokładne sygnały bez możliwości nadinterpretacji, jednak emocje i tak się pojawiają! (np. zmiana parametrów po kilku stratach). Można się spierać czy formacja na wykresie to głowa i ramiona, ale nie ma argumentu, który podważyłby przebicie przez MACD poziomu zero czy przecięcie SMA15 i SMA45.

 

Konstruując system należy odpowiedzieć na następujące pytania:

Rodzaje systemów transakcyjnych

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z opłaconą składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII
Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie