Chat with us, powered by LiveChat

INI 04.07: Odreagowanie po przecenie - przewaga byków się utrzymuje

Skomentuj artykuł

Przyszła wyczekiwana reakcja byków i obrona ważnych poziomów wsparcia. Przecena indeksów została nie tylko zatrzymana, ale doszło do dosyć znaczącej kontrakcji w wykonaniu strony popytowej. Posiadaczom akcji na zagranicznych parkietach pomogły łagodzące wypowiedzi przedstawicieli Fed i EBC (powolne wychodzenie z QE3 i utrzymanie niskich stóp przez dłuższy czas), dające nadzieję na zakończenie korekty. Natomiast na rodzimym rynku do głosu ponownie wróciła Rada Polityki Pieniężnej, kontynuująca cykl obniżek stóp procentowych. Ósma obniżka stóp procentowych, o łącznie 225 pb, sprowadziła koszt pieniądza do rekordowo niskiego poziomu – 2,5%. Tym samym RPP dała kolejne argumenty ku zbliżającemu się ożywieniu gospodarczemu w polskiej gospodarce, które powinno być widoczne w nadchodzących kwartałach. Na poprawę wskazują m.in. wskaźniki PMI dla polskiego przemysłu. Dodatkowo byki mają chwilę wytchnienia, jeśli chodzi o zmiany w OFE, które mają zapaść do końca sierpnia br. Obecnie toczy się debata ekonomiczno-polityczna mająca przyczynić się do wyboru najlepszego z trzech proponowanych wariantów. Sprawa jak już zaznaczaliśmy jest bardzo poważna, OFE odpowiadają bowiem za 20% obrotów na GPW i jej kapitalizacji. Ponadto nacjonalizacja OFE na Węgrzech spowodowała spadek indeksu BUX o blisko 40% zaledwie w kilka miesięcy, po czym indeks ugrzązł w dwuletnim trendzie bocznym. Podobny scenariusz nam raczej nie grozi, a w mediach pojawiają się raczej spekulacje, jednak ryzyko nieprzewidywalnej reakcji rynku występuje (z drugiej strony taki czynnik niepewności może służyć kontynuacji hossy). W konsekwencji możemy mieć do czynienia z dłuższą konsolidacją na GPW.

 

 

 

 

W minionym tygodniu nastroje utrzymały się na niemal niezmienionym poziomie. Nadal przeważają byki z udziałem 45,8%, a ich przewaga wzrosła o 1,9 pkt. proc. w porównaniu z poprzednimi wynikami INI. Pomimo tak dużego odsetka optymistów, trudno wyciągnąć jednoznaczne wnioski nt. nastrojów inwestorów, głównie ze względu na duży odsetek niedźwiedzi. Niższych poziomów indeksów do końca roku spodziewa się jeden na trzech inwestorów. Najmniej liczną grupę stanowią inwestorzy niezdecydowani co do kierunku kształtowania tendencji na rynku – 20,2%.

 

Trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:

 

Na Wall Street zaczynają dominować byki, choć główne indeksy nadal znajdują się pod poziomami wsparcia wyznaczonymi przez roczne średnie ruchome. Zgodnie z kontrariańskim charakterem wskaźników sentymentu może to wskazywać na kontynuację korekty za oceanem.

 

 

Przewaga byków nad niedźwiedziami wynosi 11,8 pkt. proc., co oznacza poziom wyższy niż przed tygodniem. Czy to było dno? Trudno powiedzieć, ze względu na to, że nawet na chwilę pałeczka nie przeszła w ręce niedźwiedzi. Taka sytuacja miała natomiast miejsce na przełomie kwietnia i maja br., po czym mieliśmy do czynienia ze zwyżkami na GPW. Na plus dla byków zaczynają działać pojawiające się pozytywne sygnały techniczne po wyprzedaniu.

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie