Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: LW Bogdanka po trzech kwartałach 2012

Tytuł czata:

LW Bogdanka po trzech kwartałach 2012r.

8 listopada 2012r.

godz. 12:45

LW Bogdanka

 


Uczestnicy czata:

 

Zbigniew Stopa

Pełniący obowiązki Prezesa Zarządu, Z-ca Prezesa Zarządu ds. Technicznych

 

Zbigniew StopaAbsolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Wydziału Górniczego, Kierunku Górnictwa i Geologii, specjalność - Technika Eksploatacji Złóż. W roku 1997 r. ukończył podyplomowe studia w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach w zakresie Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy. Od początku pracy zawodowej związany jest z Lubelskim Węglem „Bogdanka” S.A. Przeszedł wszystkie szczeble kariery, od stażysty pod ziemią do Kierownika Działu Robót Górniczych. Uczestniczył w wielu szkoleniach i kursach, ukończył kurs dla kandydatów na członków rad nadzorczych JSSP. Zbigniew Stopa pełni funkcję z-cy Prezesa Zarządu ds. Technicznych od 2006 roku i aktywnie uczestniczył w procesie upublicznienia spółki na GPW oraz realizacji strategicznych celów rozwojowych LW Bogdanka S.A. w ostatnich latach. Od końca września tego roku pełni także obowiązki Prezesa Zarządu Spółki.

 

Krystyna Borkowska

Z-ca Prezesa Zarządu ds. Ekonomiczno-Finansowych - Główny Księgowy

 

Krystyna Borkowska

Absolwentka Wydziału Ekonomiki Produkcji na Uniwersytecie Gdańskim (kierunek: finanse) oraz studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej na kierunku Standardy Europejskie w Rachunkowości i Finansach oraz studiów podyplomowych w zakresie Zamówień Publicznych w Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Warszawie. Posiada także uprawnienia kontrolera finansowego. Z LW BOGDANKA związana od 1998 roku, w latach 1998-1999 pełniła funkcję Kierownika Działu Księgowości w KWK Bogdanka S.A., a od 1999 roku pełni funkcję Zastępcy Prezesa ds. Ekonomiczno-Finansowych oraz Głównego Ekonomisty i Głównego Księgowego.

 

Kilka słów o Spółce:

 

Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. jest jedną  z najnowocześniejszych i największych kopalń węgla kamiennego w Polsce oraz krajowym liderem rynku producentów węgla energetycznego. W 2011 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 5,84 mln ton, a po pierwszym półroczu 2012: 4,2 mln ton.

 

Kopalnia „Bogdanka” zaopatruje przede wszystkim odbiorców przemysłowych, zlokalizowanych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Rynek odbiorców jest ustabilizowany, a sprzedaż  realizowana jest głównie w oparciu o umowy wieloletnie. Główne kierunki zbytu węgla handlowego z LW Bogdanka to energetyka zawodowa i energetyka przemysłowa.

 

Spółka wyróżnia się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych.

 


Zapis czata inwestorskiego
z Zarządem
LW Bogdanka S.A.

Moderator: Serdecznie witamy wszystkich uczestników czatu i zapraszamy do zadawania pytań. Na pytania odpowiadać będą Zbigniew Stopa - pełniący obowiązki Prezesa Zarządu, Z-ca Prezesa Zarządu ds. Technicznych oraz Krystyna Borkowska - Z-ca Prezesa Zarządu ds. Ekonomiczno-Finansowych, Główny Księgowy.

 

 

janna: Jaki wzrost wydobycia zakładają Państwo w najbliższych 3 latach?

 

Zarząd LW BOGDANKA: W tym roku planujemy wydobycie węgla handlowego na poziomie ok. 8 mln ton, w 2013 r. ok. 9 mln ton, a od 2014 r. ok. 11 mln ton.

 

 

marko: Czy spółka podjęła już jakieś działania a tym samym koszty wobec anulowanego kontraktu na dostawy węgla do Elektrowni Ostrołęka?

 

Zarząd LW BOGDANKA: Umowa, która została rozwiązana, dotyczyła dostaw węgla począwszy od końca 2016 r., do planowanego nowego Bloku C i była umową warunkową. Spółka nie poniosła z tego tytułu żadnych skutków finansowych. Dostawy do pozostałych bloków są realizowane na podstawie odrębnej umowy na bieżąco i bez żadnych zakłóceń.

 

 

hajer: Ile nowych złóż zostanie w bliskiej przyszłości udostępnionych do wydobycia?

 

Zarząd LW BOGDANKA: Spółka posiada koncesję na wydobycie węgla w obecnym obszarze "Puchaczów V", który obejmuje cztery pokłady węgla, zawierające ok. 250 mln ton zasobów. Koncesja obowiązuje do końca 2034 roku.

 

 

marek_80: Przychody osiągnięte w pierwszym półroczu 2012r. są o 55% wyższe niż w analogicznym okresie 2011r. Proszę przedstawić główne czynniki, które miały wpływ na tak dużą dynamikę?

 

Zarząd LW BOGDANKA: Na wzrost przychodów, zarówno w I półroczu br., jak i po trzech kwartałach, wpływ miał głównie wzrost wydobycia i sprzedaży węgla, a także wzrost cen.

 

 

Wojciech: Jaką politykę dywidendową zamierza prowadzić spółką w przyszłości?

 

Zarząd LW BOGDANKA: Politykę dywidendową Spółka opublikuje wraz z założeniami "Strategii rozwoju do roku 2020", po zatwierdzeniu jej przez Radę Nadzorczą. Mamy nadzieję, że nastąpi to na przełomie roku 2012/2013.

 

 

Mołecki: Dzień dobry. Spółka wyróżnia się przede wszystkim rentownością w swojej branży. Jaki jest klucz do sukcesu pod tym względem?

 

Zarząd LW BOGDANKA: Mamy najwyższą wydajność ogólną i dołową w branży. Jest to efektem restrukturyzacji spółki, zastosowanego know-how i nowoczesnego parku maszynowego, dopasowanego do istniejących warunków geologiczno - górniczych.

 

 

momo: Czy jest jeszcze miejsce do zmniejszania kosztów w podstawowej działalności operacyjnej?

 

Zarząd LW BOGDANKA: Jest, wraz ze wzrostem wydobycia, dzięki efektowi skali, czyli obniżce jednostkowych kosztów wydobycia.

 

 

spekulant: W trzech kwartałach 2012 roku widoczny jest spadek zapotrzebowania na węgiel energetyczny. Jak Państwa zdaniem sytuacja będzie wyglądała w 2013 roku? Będziemy obserwowali kolejne spadki?

 

Zarząd LW BOGDANKA: Mamy zawarte umowy wieloletnie, które gwarantują nam dużo mniejszą podatność na wahania koniunkturalne na rynku węgla energetycznego. Choć inne kopalnie planują ograniczenie wydobycia w 2013 r., Bogdanka zwiększa produkcję pod potrzeby naszych kontrahentów.

 

 

Piotr.Tyszkiewicz: W akcjonariacie dominują Otwarte Fundusze Emerytalne. Czy ich apetyt na wysoką dywidendę wypłaconą za ostatni rok nie zaszkodził w dynamicznym rozwoju spółki?

 

Zarząd LW BOGDANKA: Zarząd musi pogodzić plany rozwoju z oczekiwaniami akcjonariuszy.

 

 

zainteresowany: Zysk operacyjny wzrósł o ponad 300%, czy możliwe jest utrzymanie takiego tempa wzrostów, czy raczej oczekują Państwo stabilizacji?

 

Zarząd LW BOGDANKA: Wzrost o ok. 300% zysku operacyjnego odnosi się do dużo gorszego roku 2011, gdy spółka ponosiła wysokie koszty i nakłady bez wzrostu wydobycia, które nastąpiło w tym roku. Aż takiej dynamiki wzrostów nie spodziewamy się w przyszłym roku.

 

 

branżowiec: Jakie są perspektywy dla branży? Łupki i atom są ostatnio bardzo popularne, czy ewentualna dywersyfikacja źródeł energii nie odbije się na niskiej cenie węgla i w efekcie na wynikach spółki?

 

Zarząd LW BOGDANKA: Węgiel w długiej perspektywie będzie w Polsce jednym z głównych surowców energetycznych (90%), a Bogdanka jest jednym z najtańszych producentów. Budowa bloków energetycznych w oparciu o gaz i atom wymaga czasu, a zatem perspektywy dla Bogdanki są jeszcze na długie lata bardzo korzystne.

 

 

Wojtas: Co ze stanem zapasów węgla handlowego? Będzie on w dalszym ciągu się zwiększał?

 

Zarząd LW BOGDANKA: Zapasy spółki są na poziomie technologicznym, przewidujemy na koniec roku spadek zapasów do około 20-30 tys. ton. Wynika to z realizacji harmonogramów dostaw do naszych kontrahentów.

 

 

Roo: Oglądam prezentacje 1-3Q . Czym są „usługi obce” zawarte w strukturze kosztów rodzajowych?

 

Zarząd LW BOGDANKA: Wzrost kosztów usług obcych głównie wzrost kosztów usług wiertniczo – górniczych i podobnych. Odnotowany wzrost wydobycia urobku oraz węgla handlowego przełożył się na większą ilość kamienia podlegającego utylizacji, stąd również wzrost wartości usług transportowych i sprzętowych z tym związanych.

 

 

Łukasz_wawa: Wzrost kursu w ostatnich 3 latach był na tyle duży, że ciężko spodziewać się dalszych zwyżek. Czy spółka planuje dodatkową emisję akcji lub obligacji korporacyjnych?

 

Zarząd LW BOGDANKA: Wzrost kursu akcji spółki wynika, naszym zdaniem, z konsekwentnie realizowanej strategii rozwoju. Jako Zarząd oceniamy, że spółka ma dalszy potencjał wzrostu. Na chwilę obecną nie planujemy emisji akcji.

 

 

górnik: Kiedy rynek pozna nowego prezesa LW Bogdanka?

 

Zarząd LW BOGDANKA: Według zapowiedzi Rady Nadzorczej, decyzja w tej sprawie powinna zapaść do końca tego roku, a być może do końca listopada.

 

 

Thomas: Skąd bierze się różnica w cenie węgla z waszej kopalni w porównaniu do śląskich kopalń? Czy wasz posiada mniejsze wartości energetyczne i to tylko wpływa na jego cenę?

 

Zarząd LW BOGDANKA: O cenie decyduje wartość opałowa, a przewaga Bogdanki polega również na rencie geograficznej, czyli kosztach transportu do naszych odbiorców.

 

 

dołowy: Jak się mają prace związane z uruchomieniem drugiej ściany strugowej w Polu Nadrybie?

 

Zarząd LW BOGDANKA: Ściana ta jest aktualnie w rozruchu. Potrzeba kilku tygodni do osiągnięcia swojej docelowej wydajności.

 

 

interesant: Czy Bogdanka planuje przejęcia kopalni na terenie kraju, konkurencja idzie właśnie tą drogą.

 

Zarząd LW BOGDANKA: Obecna strategia spółki nie przewiduje akwizycji, koncentrujemy się na rozwoju organicznym w oparciu o posiadane zasoby.

 

 

KSG: Wydobycie węgla w 2011 roku przekroczyło 5,8 mln ton. Na 2014 planujecie już 11 mln ton. Jest to praktycznie dwukrotne zwiększenie wydobycia. Na podstawie czego stawiacie takie prognozy?

 

Zarząd LW BOGDANKA: Na podstawie realizowanych inwestycji i planu wydobycia. Do tej pory już podwoiliśmy zdolność wydobywczą szybów. Aktualnie pracujemy nad podwojeniem zdolności produkcyjnej na dole (frontów eksploatacyjnych).

 

 

Zakwas: Jaki jest udział sprzedaży LW Bogdanka na rynku?

 

Zarząd LW BOGDANKA: Udział spółki w krajowym rynku sprzedaży węgla energetycznego osiągnął po trzech kwartałach tego roku blisko 15% (rok wcześniej było to 8,9%)

 

 

przodowy: Bogdanka jest doskonałym przykładem, sprywatyzowanej kopalni, która nie musi przynosić strat. Czy wszystkie kopalnie powinny iść tą drogą?

 

Zarząd LW BOGDANKA: Bogdanka dobrze sobie radziła również będąc spółką Skarbu Państwa. Myślimy, że o tym decyduje dobry model biznesowy, dobra strategia, dopasowana do posiadanych zasobów i efektywna realizacja inwestycji rozwojowych, niezbędnych do obniżki kosztów jednostkowych.

 

 

przodowy: Czyli prywatyzacja nie jest "lekarstwem" na problemy sektora wydobywczego?

 

Zarząd LW BOGDANKA: Prywatyzacja pozwala na pozyskanie kapitału na realizację niezbędnych inwestycji rozwojowych.

 

 

Zakwas: 15% jest to górna granica jaką jesteście w stanie osiągnąć? Czy mierzycie wyżej?

 

Zarząd LW BOGDANKA: 15% odnosi się do aktualnego wydobycia, a za 3 lata będziemy wydobywać o 3 mln ton węgla więcej niż obecnie. Nasz udział zależeć będzie także od sytuacji w branży.

 

 

Tymbark: Jakie są plany rozbudowy pola Stefanów?

 

Zarząd LW BOGDANKA: Inwestycje w Stefanowie są na ukończeniu. Pozostaje realizacja jednego z kluczowych zadań inwestycyjnych - rozbudowa Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla oraz sieci wyrobisk na dole.

 

 

Ada: Ile związków zawodowych funkcjonuje w spółce ? Ciekawa jestem jakie relacje ma zarząd z ich przedstawicielami ? Tyle słyszy się o sile związków, szczególnie jeśli chodzi o górnictwo.

 

Zarząd LW BOGDANKA: W spółce funkcjonują cztery związki zawodowe (ZZ Górników, NSZZ Solidarność, ZZ Kadra, ZZ Przeróbka), z którymi Zarząd stara się współpracować w kwestiach istotnych dla spółki.

 

 

investor: Jak Pan odniesie się do zarzutów wobec ustawianych przetargów w LW Bogdanka głoszonych przez byłego prezesa Mirosława Tarasa?

 

Zarząd LW BOGDANKA: Nie wiemy nic na temat ustawiania przetargów w spółce, działamy transparentnie i zgodnie z prawem zamówień publicznych.

 

 

Sebastian: Mam pytanie. Wybieracie się Państwo na konferencję „Górnictwo 2012” do Katowic?

 

Zarząd LW BOGDANKA: Tak, będę reprezentował spółkę na Konferencji.

 

 

Arek: Stosunek węgla handlowego do urobku brutto wyniosło w minionym kwartale 68 proc. Skąd wzięło się to pogorszenie wyniku? Wcześniej pamiętam, nie schodziło poniżej 70%.

 

Zarząd LW BOGDANKA: Jest to spowodowane zwiększeniem ilości metrów wykonywanych robót przygotowawczych oraz lokalnym pogorszeniem warunków geologiczno - górniczych w czynnych ścianach eksploatacyjnych.

 

 

Sławek: jakie czynniki wypłynęły na wzrost kosztów operacyjnych w III kwartale?

 

Zarząd LW BOGDANKA: Trzy główne czynniki to wzrost kosztów materiałów, płac i energii, co było wynikiem zwiększenia wykonanych przebudów oraz pobierek i przygotowaniem ściany strugowej w Nadrybiu.

 

 

Łukasz_R: Jak oceniacie Państwo perspektywy branży na najbliższe kwartały?

 

Zarząd LW BOGDANKA: Branża w najbliższej perspektywie musi się liczyć ze spowolnieniem gospodarczym w 2013 r., a w związku z tym ze zmniejszeniem zapotrzebowania na węgiel energetyczny. Staramy się zminimalizować skutki tego spowolnienia dla naszej spółki.

 

 

energetyk: Czy Bogdanka planuje dywersyfikować swoją działalność oprócz wydobycia węgla? Energia odnawialna czy bardziej ekologiczna?

 

Zarząd LW BOGDANKA: W przyszłości planujemy realizować lub współrealizować projekt energetyczny w spółce zależnej Łęczyńskiej Energetyce.

 

 

potencjalny: Spółka posiada cztery źródła przychodów. Dominującym jest sprzedaż węgla – prawie 95%. Po co spółce pozostałe kanały, które generują tylko 5%. Jaka jest ich rentowność?

 

Zarząd LW BOGDANKA: Pozostałe przychody pochodzą z działalności towarzyszącej, która jest powiązana technologicznie z podstawową produkcją.

 

 

giełdowy: Jak oceniacie decyzję o debiucie oraz swoja obecność na GPW?

 

Zarząd LW BOGDANKA: Najważniejsze dla nas jest to, jak oceniają nasz debiut nasi akcjonariusze. Kurs naszych akcji od chwili debiutu rośnie.

 

 

Moderator: Dziękujemy wszystkim za udział w czacie. Żałujemy, że czas nie pozwolił odpowiedzieć na wszystkie Państwa pytania. Zapraszamy do kontaktu z Działem Relacji Inwestorskich LW BOGDANKA S.A.


 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie