Chat with us, powered by LiveChat

Makroekonomiczne podsumowanie tygodnia

 

POLSKA:

 

  • GUS: dynamika wzrostu sprzedaży detalicznej w maju wyniosła 7,7 proc.dr/r i 0,9 proc.
  • Stopa bezrobocia spadła w maju do 12,6 proc. z 12,9 proc. w kwietniu. Nowe zamówienia w przemyśle w maju wzrosły o 2,8 proc. r/r wobec 3,8 proc. wzrostu r/r miesiąc wcześniej.

 

EUROPA:

 

  • Minister finansów Hiszpanii Luis de Guindos złożył w poniedziałek w imieniu rządu swego kraju oficjalną prośbę do strefy euro o zasilenie hiszpańskich banków funduszami pomocowymi.
  • W czwartek w nocy, w trakcie szczytu Unii Europejskiej przywódcy eurogrupy uzgodnili działania na rzecz stworzenia europejskiego nadzoru nad bankami, co jest warunkiem Niemiec powstaniamożliwości bezpośredniego dokapitalizowywania banków komercyjnych z funduszy EFSF i ESM.
  • Przed szczytem kanclerz Niemiec Angela Merkel powtórzyła, że jest przeciwna euroobligacjom i innym formom wspólnej odpowiedzialności za długi państw strefy euro. Jednocześnie korzystając z funduszy EFSF i EMS, Europejski Bank Centralny będzie mógł interweniować na rynkach długu, ale tylko tych państw, które znajdować się będą na ścieżce konsolidacji swoich finansów publicznych.
  • Rzecznik MFW:  Fundusz może rozpocząć negocjacje z Grecją w sprawie zmiany parametrów pożyczki udzielonej w ramach programu pomocowego. Decyzja ma zapaść po przyszłotygodniowej wizycie delegacji w Atenach, która oceni dotychczasowe postępy Greków w reformowaniu finansów publicznych.

 

USA:

 

  • Instytut Zarządzania Podażą: indeks aktywności sektora wytwórczego w rejonie Chicago wzrósł w czerwcu 2012 roku do 52,9 pkt. z 52,7 pkt. w poprzednim miesiącu.
  • Uniwersytetu Michigan: indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich wyniósł w czerwcu 73,2 pkt., wobec 79,3 pkt. zanotowanych w maju.

 

 

  Region wskaźnik aktualna prognoza poprzednia
Wt 26.06 Polska Sprzedaż detaliczna R/R

7,7%

b/d  5,5%
Polska Stopa bezrobocia

12,6%

b/d  12,9%
USA Indeks Fed z Richmond

-3

-3,67 4,0
Śr 27.06 USA Wnioski o kredyt hipoteczny -7,1% b/d  -0,8%
Niemcy Inflacja CPI R/R  1,7% 1,7% 1,9%

Czw

28.06

Euroland Indeks zaufania konsumentów -19,8 b/d  -19,6
USA Osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych 3296 tys.  b/d 3311 tys. 
USA Nowozarejestrowani bezrobotni 386 tys. 387,5 tys. 392 tys.
Pią 29.06 Japonia Produkcja przemysłowa M/M (P) -3,1% -1,08% -0,2%
USA Indeks Chicago PMI 52,9 53,72 52,7

 

źródło: Reuters, PAP, prasa finansowa i internetowe serwisy finansowe

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie