Chat with us, powered by LiveChat

Czy Sołowow stworzy chemiczne imperium?

Synthos ogłosił wezwanie na 100% akcji Zakładów Azotowych Puławy. Spółka Michała Sołowowa oferuje 102,5 zł za akcję inwestorom, którzy odpowiedzą na wezwanie do 20 lipca oraz 98,77 zł po tym terminie. Wezwanie dojdzie do skutku jeżeli Synthos zbierze przynajmniej 80% akcji Puław.

Biorąc pod uwagę cenę wezwania, pakiet 100% akcji Puław wyceniany jest na blisko 2 mld zł. Cena nie odbiega od wyceny rynkowej spółki i obecnie jest minimalnie wyższa. Za walory spółki płacono wczoraj 101,7 zł chociaż przed informacją o planowanym przejęciu kosztowały 103,9 zł. Kurs Synthosu spada.

 

Analitycy oceniają ofertę Synthosu jako uczciwą i podkreślają, że decydujący głos należy do Skarbu Państwa, który jest większościowym udziałowcem spółki (50,67% akcji). Ten nie daje jednoznacznej odpowiedzi zapewniając, że wnikliwie przeanalizuje ofertę. Minister gospodarki Waldemar Pawlak pozytywnie wypowiada się o możliwym sprzedaży Puław spółce z polskim kapitałem. Kolejne 10% udziałów w spółce posiada Kompania Węglowa. Rzecznik KW przyznał, że spółka nie planowała sprzedaży udziałów, ale będzie kierowała się decyzją Skarbu Państwa. Nie wiadomo jak na ofertę zareagują inwestor Zbigniew Jakubas i ING OFE, którzy razem posiadają 10% udziałów w spółce.

 

Zakup Puław byłby kolejnym krokiem w stronę powiększenia chemicznej grupy kapitałowej. Michał Sołowow nie przypadkowo skupia swoją uwagę i większość kapitału w spółkach chemicznych. Od początku roku indeks WIG-chem wzrósł o 39,4%. Perspektywy długoterminowe branży są bardzo dobre, szczególnie dla producentów nawozów. W ocenie Synthosu przy ograniczonym miejscu upraw i rosnącej konsumpcji żywności popyt na produkty Puław będzie rósł. Oprócz ZA Puławy do wzięcia są jeszcze: Ciech oraz Azoty Tarnów, których prawdopodobnie nie zdoła przejąć Acron.

 

 

 

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie