Chat with us, powered by LiveChat

SII wzywa DSS do usunięcia błędów i oczekuje wyjaśnień w sprawie emisji

Skomentuj artykuł


 

W związku z powziętymi poważnymi zastrzeżeniami co do prawidłowości zwołania przez spółkę Dolnośląskie Surowce Skalne (DSS) Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia na dzień 20 kwietnia 2012 r., Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) zwróciło się do Zarządu Spółki o udzielenie wyjaśnień w przedmiocie planowanego podwyższenia kapitału zakładowego, a także wezwało Spółkę do usunięcia błędów i wad prawnych powstałych przy jego zwołaniu.

 

Spółka DSS ma obecnie spore problemy finansowe, stąd też przedmiotem obrad najbliższego walnego zgromadzenie ma być m.in. podjęcie uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji nowych akcji. Niestety zarówno treść ogłoszenia, jak i samego projektu uchwały pozbawiona jest jakichkolwiek szczegółów i konkretów, w związku z czym nie wiadomo nawet czy planowana emisja akcji ma zostać przeprowadzona w drodze subskrypcji prywatnej, zamkniętej czy też otwartej, a zatem nie wiadomo również, czy ma się ona odbyć z zachowaniem czy też z wyłączeniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy.

 

Wady prawne

 

Przepisy kodeksu spółek handlowych jednoznacznie nakazują, w przypadku gdy planowana emisja ma zostać przeprowadzona z zachowaniem prawa poboru, aby ogłoszony porządek obrad wskazywał proponowany dzień prawa poboru (tj. dzień, według którego określa się akcjonariuszy, którym przysługuje prawo poboru nowych akcji). Tymczasem brakuje takiej informacji w opublikowanym ogłoszeniu o zwołaniu walnego. Również w treści projektu uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego nie ma takiej informacji, mimo że zgodnie z KSH powinna ona wskazywać taki dzień, jeżeli akcjonariusze prawa poboru nie zostali pozbawieni.

 

Mając na uwadze, że brak wskazania dnia prawa poboru może sugerować, że planowana uchwała dotyczy emisji nowych akcji z wyłączeniem prawa poboru, SII zwróciło się do Zarządu Spółki z zapytaniem: czy projekt uchwały dotyczy podwyższenia kapitału zakładowego z zachowaniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy czy też planowane jest pozbawienie ich tego prawa.

 

Jednocześnie SII zwróciło uwagę, że jeżeli spółka planuje pozbawić dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru również powinna o tym poinformować w opublikowanym porządku obrad. Zgodnie bowiem z KSH pozbawienie akcjonariuszy prawa poboru może nastąpić jedynie w przypadku, gdy zostało to zapowiedziane w porządku obrad. Ponadto w takim przypadku spółka powinna opublikować również opinię Zarządu uzasadniającą powody pozbawienia dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru. Powyższych informacji brakuje także w opublikowanym ogłoszeniu o zwołaniu NWZ.

Wątpliwości akcjonariuszy, niezbędne wyjaśnienia Zarządu

Argumentując swoje stanowisko, SII w piśmie do Spółki wskazało, iż nieprzedstawienie wymaganych prawem informacji, a "de facto" brak jakichkolwiek informacji o planowanej emisji, nawet tak kluczowych jak planowana wielkość emisji akcji, wywołuje po stronie inwestorów liczne wątpliwości odnośnie istotności przedmiotowej uchwały dla Spółki i jej akcjonariuszy. SII podkreśliło, że tak lakoniczna treść projektu uchwały uniemożliwia podjęcie racjonalnej decyzji o uczestnictwie w najbliższym NWZ i ewentualne przygotowanie się do merytorycznej dyskusji na poddany pod głosowanie temat.

Mając powyższe na uwadze, SII zwróciło się do Zarządu Spółki z wnioskiem o udzielenie następujących informacji:

  1. Jaka jest propozycja Zarządu odnośnie sumy o jaką kapitał zakładowy powinien zostać podwyższony?
  2. Czy Zarząd przewiduje możliwość przyznania w uchwale szczególnych uprawnień akcjom nowej emisji?
  3. Czy Zarząd zamierza rekomendować, aby Spółka ubiegała się o dopuszczenie akcji nowej emisji do obrotu na rynku regulowanym oraz aby akcje nowej emisji miały postać zdematerializowaną?
  4. Czy projekt uchwały dotyczy emisji z zachowaniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy, czy też dotyczy emisji z wyłączeniem prawa poboru?
  5. Jakie osoby zostały zgłoszone na kandydatów na członków Zarządu i Rady Nadzorczej  czy zostały Spółce udostępnione uzasadnienia kandydatur wraz z życiorysami zawodowymi kandydatów, a jeśli tak, czy zgodnie z Dobrymi Praktykami Spółek Notowanych na GPW zostały one zamieszczone na stronie internetowej Spółki?
  6. Czy uchwała zakłada objęcie akcji za wkłady pieniężne, czy też niepieniężne?
Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie