Chat with us, powered by LiveChat

SII wzywa spółki z NC do uzupełnienia braków i zawiadamia GPW

Skomentuj artykuł

 

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w związku z istotnymi brakami w dokumentacji przygotowanej przez spółki DT Partners S.A. oraz Mabion S.A. na najbliższe walne zgromadzenia, wezwało obie firmy do jak najszybszego ich uzupełnienia. Jednocześnie zawiadomiło o tym fakcie GPW.

 

W porządkach obrad walnych zgromadzeń spółek DT Partners S.A. oraz Mabion S.A. (zwołanych odpowiednio na 3 i 4 kwietnia 2012 r.) znalazł się punkt o planowanym podjęciu uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji nowych akcji z pozbawieniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy. Niestety żadna ze spółek nie zamieściła informacji uzasadniającej pozbawienie akcjonariuszy praw poboru, a także nie poinformowała ani o cenie emisyjnej, czy też o sposobie jej ustalenia.

Co mówią przepisy?

Tymczasem art. 433 § 2 KSH nakłada na spółki obowiązek przedstawienia walnemu zgromadzeniu opinii uzasadniającej powody pozbawienia dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru, a także informacji na temat ceny emisyjnej, bądź też sposobu jej ustalenia. Opinia taka powinna stanowić nieodzowny załącznik do uchwały w sprawie pozbawienia dotychczasowych akcjonariuszy praw poboru. Z kolei art. 4023 KSH nakazuje spółce publicznej zamieszczanie na stronie internetowej od dnia zwołania walnego zgromadzenia dokumentacji, która ma być przedstawiona walnemu zgromadzeniu.

 

Ponadto spółki notowane na NC mają obowiązek przestrzegać Regulaminu Alternatywnego Systemu Obrotu, a tym samym publikować m.in. załączniki do projektów uchwał. Zgodnie zaś z postanowieniami § 4 ust. 2 pkt 3) Załącznika nr 3 do Regulaminu ASO spółki, których papiery wartościowe są notowane na NewConnect zwołując walne zgromadzenie mają obowiązek opublikować w formie raportu bieżącego EBI treść projektów uchwał oraz załączników do tych projektów, które mają być przedmiotem obrad walnego zgromadzenia, istotnych dla podejmowanych uchwał, które nie zostały uprzednio przekazane do publicznej wiadomości na podstawie właściwych przepisów.

 

W opisanych powyżej przypadkach, mimo że projektowane uchwały dotyczyły bardzo istotnych dla akcjonariuszy spraw, nie zostały opublikowane załączniki do tych uchwał, uniemożliwiając tym samym akcjonariuszom merytoryczną ocenę rzeczonych uchwał oraz podjęcie racjonalnej decyzji o uczestnictwie w walnym zgromadzeniu oraz uprzedniej stosownej analizy co do sposobu głosowania nad uchwałą.

 

Opinia uzasadniająca powody pozbawienia prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy pełni niezwykle istotną funkcję z punktu widzenia treści podejmowanej uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego w drodze emisji nowych akcji z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy. Wymóg prawny przedstawienia takiej opinii ma bowiem na celu umożliwienie kontroli i oceny merytorycznych przesłanek powzięcia uchwały, a tym samym ochronę akcjonariuszy mniejszościowych przed potencjalnym niekorzystnym rozwodnieniem udziałowym i majątkowym. Akcjonariusze powinni zatem mieć możliwość zapoznania sie z tym dokumentem odpowiednio wcześniej, aby móc podjąć racjonalną decyzję o uczestnictwie w walnym zgromadzeniu i sposobie głosowania nad uchwałą – twierdzi Jarosław Dzierżanowski – Specjalista ds. interwencji i analiz

Victoria AOC też na bakier z regulacjami

Kolejną spółką która w ostatnim czasie również nie dopełniła obowiązku opublikowania niezwykle istotnego załącznika do projektu uchwały w raporcie bieżącym z ogłoszeniem o zwołaniu walnego zgromadzenia jest Victoria AOC S.A. Przedmiotem walnego zgromadzenia Spółki zwołanego na dzień 26 marca 2012 r. było m.in. podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia "Planu Restrukturyzacji Spółki". Nie kwestionując konieczności przyjęcia takiego planu należy jednak podkreślić, że również w tym przypadku akcjonariusze powinni mieć możliwość zapoznania się z nim odpowiednio wcześniej, aby móc dokonać jego rzeczowej analizy zanim zagłosują za lub przeciw uchwale. W tym przypadku dokument ten w istocie stanowił kwintesencję podjętej uchwały, Spółka powinna była zatem przekazać go przed walnym zgromadzeniem do publicznej wiadomości.

 

W związku ze wszystkimi z wyżej wymienionymi zaniedbaniami, Stowarzyszenie zawiadomiło GPW.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie