Chat with us, powered by LiveChat

List otwarty SII do Premiera i Ministra Finansów

Skomentuj artykuł

fotolia.plW dniu 15 września 2011 r. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wysłało do Prezesa Rady Ministrów oraz do Ministra Finansów list otwarty, w którym apeluje o ponowne podjęcie prac legislacyjnych nad zmianą przepisów ustawy o ofercie publicznej dotyczących przejmowania kontroli nad spółkami publicznymi.

 

W dniu 3 sierpnia 2011 r. Ministerstwo Finansów skierowało do rozpatrzenia przez Radę Ministrów projekt założeń do projektu zmiany Ustawy o ofercie publicznej, niestety dalsze prace legislacyjne stanęły w miejscu. Proponowane w projekcie zmiany mają przede wszystkim na celu zapewnienie ochrony interesu akcjonariuszy mniejszościowych w sytuacji, gdy poprzez pośrednie nabycie akcji, następuje faktyczne przejęcie kontroli nad spółką publiczną poprzez eliminację praktyk, które naruszają ich interes.

Mając świadomość jak bardzo istotne z punktu widzenia ochrony praw inwestorów jest jak  najszybsze wprowadzenie zmian w przepisach umożliwiających pośrednie przejmowanie spółek giełdowych, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wystąpiło z apelem do Prezesa Rady Ministrów o niezwłoczne podjęcie dalszych prac legislacyjnych mających na celu nowelizację przepisów dotyczących przejmowania kontroli nad spółkami publicznymi oraz o wyjaśnienie przyczyn z powodu, których prace stanęły w miejscu.

Jednocześnie Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zwróciło się do Rady Ministrów o wyjaśnienie powyższych kwestii oraz o wskazanie kiedy prace legislacyjne zostaną wznowione i ile czasu zajmie przygotowanie Radzie Ministrów projektu nowelizacji ustawy ofercie publicznej gotowego do skierowania pod głosowanie do Sejmu.

 

Choć Stowarzyszenie ma świadomość, że zmiany w przepisach w obecnej kadencji nie zostaną już uchwalone przez Sejm, to jednak w ocenie SII nie ma przesłanek do wstrzymywania prac nad stworzeniem projektu nowelizacji ustawy.

 

W odpowiedzi na skierowany do Rady Ministrów wniosek o udzielenie informacji dotyczących prac legislacyjnych, SII otrzymało pismo z Ministerstwa Finansów, w którym Ministerstwo wyjaśniło, że prace nad nowelizacją ustawy o ofercie publicznej w zakresie dotyczącym m.in. zwiększenia ochrony akcjonariuszy spółek publicznych w przypadku pośredniego przejęcia spółki został zdjęte z porządku obrad Rady Ministrów z uwagi na brak możliwości zakończenia procesu legislacyjnego w zakresie nowelizacji wymienionej ustawy w obecnej kadencji Sejmu i obecnie nie są kontynuowane.

Jednocześnie Ministerstwo Finansów wskazało, że obecnie prowadzone są prace nad implementacją do polskiego porządku prawnego Dyrektywy  Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/73/UE, której przepisy państwa członkowskie UE zobowiązane są wprowadzić do krajowego ustawodawstwa terminie do 1 lipca 2012 r. Przy okazji wdrożenia wymienionej dyrektywy Ministerstwo planuje dokonać jednocześnie oceny możliwości uwzględnienia w projektowanych przepisach rozwiązań przewidzianych projektem założeń do projektu zmiany ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Niestety w odpowiedzi Ministerstwa brak jest jakichkolwiek konkretnych informacji co do dalszych planów z zakresie zmian przepisów dotyczących pośredniego nabywania akcji spółek publicznych ani też  jakichkolwiek wiążących deklaracji.

Mimo, że w swoim piśmie Ministerstwo Finansów zapewnia, iż jest świadome ważności zaproponowanych w projekcie wymienionych założeń zmian, dalsze prace nad zostały odłożone na bliżej nieokreśloną przyszłość. Akcjonariuszom pozostało, zaś, jedynie zapewnienie Ministerstwa Finansów, że zamierza kontynuować prace zmierzające do poprawy funkcjonowania instytucji  wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji spółek publicznych oraz zapewnienia pełniejszej ochrony akcjonariuszy spółek publicznych, które są przedmiotem przejęcia.

 

Pełne teksty obu pism zostały zamieszczone poniżej

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie