Chat with us, powered by LiveChat

Walne zgromadzenie GF PREMIUM będzie obradowało nad przyznaniem odprawy dla Przewodniczącego Rady Nadzorczej

Skomentuj artykuł

W porządku obrad najbliższego walnego zgromadzenia GF Premium, oprócz zmian w radzie nadzorczej, znalazł się punkt o przyznaniu odprawy Przewodniczącemu Rady Nadzorczej. Przewodniczący został wybrany w drodze głosowania odrębnymi grupami w 2007 r. i został oddelegowany do stałego indywidualnego nadzoru. Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych, to samo walne zgromadzenie mogło i przyznało Przewodniczącemu osobne wynagrodzenie. Ponadto Przewodniczącemu, obok stałego wysokiego, jak na spółki publiczne  wynagrodzenia, przysługiwało  prawo do korzystania z samochodu osobowego, telefonu komórkowego oraz komputera stanowiących własność spółki.


Zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia GF PREMIUM ma związek z dojściem do skutku wezwania na sprzedaż akcji spółki ogłoszonego przez PRAGMA INKASO, które z kolei wynikało z zawartej umowy inwestycyjnej pomiędzy PRAGMA INKASO a znaczącymi akcjonariuszami GF PREMIUM. W wyniku realizacji wezwania PRAGMA INKASO osiągnęła 58,23% kapitału zakładowego i 63,75% ogólnej liczby głosów. Naturalną konsekwencją tej zmiany będą zmiany w składzie rady nadzorczej GF PREMIUM.


Wyjątkowość walnego zwołanego na 15-go lutego polega na tym, że w porządku obrad znalazło się  podjęcie uchwały w sprawie w sprawie przyznania odprawy pieniężnej Przewodniczącemu Rady Nadzorczej, który był oddelegowany do stałego indywidualnego wykonywania czynności nadzorczych. Jak wspomniano powyżej, Przewodniczący pobierał osobne wynagrodzenie przyznane przez wcześniejsze walne na podstawie art. 390 par. 3 ksh. Stowarzyszeniu nie jest znany przypadek wypłaty odprawy dla członka rady nadzorczej w spółkach publicznych.


Wyrażając wątpliwości co do możliwości i zasadności przyznania odprawy członkowi rady nadzorczej Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zwróciło się w trybie art. 428 ust. 6 do Zarządu GF PREMIUM z pytaniami, na których odpowiedzi powinny pomóc akcjonariuszom w ocenie sprawy i głosowaniu na walnym zgromadzeniu. Poniżej podsumowanie pytań:

 

  1. Na czyj wniosek w porządku obrad  NWZ zwołanego na dzień 15-go lutego 2011 r. znalazł się punkt w sprawie przyznania Przewodniczącemu Rady Nadzorczej odprawy pieniężnej?
  2.  Czy Przewodniczący Rady Nadzorczej  pełnił w spółce inne funkcje niż wynikające z funkcji Przewodniczącego Rady Nadzorczej, oddelegowanego do stałego indywidualnego wykonywania czynności nadzorczych? Czy Przewodniczący spełniał funkcje nadzorcze, czy też brał udział w zarządzaniu spółką?
  3.  Jaka była łączna wysokość wynagrodzeń uzyskana przez Przewodniczącego w poszczególnych latach, poczynając od dnia oddelegowania go do stałego indywidualnego nadzoru?
  4.  Jaka była łączna wysokość poniesionych nakładów przez spółkę na rzecz sfinansowania użytkowanego nieodpłatnie przez Przewodniczącego sprzętu (wyposażenie biurowe, komputer, samochód itp.) w poszczególnych latach, poczynając od dnia oddelegowania do stałego indywidualnego nadzoru?
  5.  Czy uchwała (uchwały) Walnego Zgromadzenia określająca wynagrodzenie Przewodniczącego w związku z oddelegowaniem do stałego indywidualnego nadzoru przewidywała możliwość bądź konieczność wypłaty odprawy?
  6. Czy istnieje jakiekolwiek zobowiązanie spółki bądź akcjonariuszy, znane Zarządowi, z którego wynika konieczność wypłaty przez Spółkę odprawy Przewodniczącemu? Jeśli nie, to prosimy wyjaśnić, jakie inne przesłanki stały za zaproponowaną treścią uchwały, która dotyczy odprawy.


Oczekujemy, że Zarząd przedstawi odpowiedzi jeszcze przed dniem walnego zgromadzenia, tj. do 14 lutego 2011 r.


Poniżej znajduje się link do relacji z poprzedniego walnego zgromadzenia spółki, jakie miało miejsce w dniu 14-go października 2011r.

 

Relacja z NWZ GF PREMIUM z 14 paziernika 20010r.

 

Mariusz Kanicki

specjalista ds. interwencji i analiz
e-mail: mkanicki@sii.org.pl
tel: 071 332 95 66

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie