Chat with us, powered by LiveChat

Porozumienie Akcjonariuszy Jupiter S.A. przeciwne emisji akcji

Skomentuj artykuł

Komunikat Porozumienia nr 3: Porozumienie Akcjonariuszy Jupiter przeciwne emisji akcji serii D

 

Jupiter NFI zwołał na dzień 28 czerwca Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy (WZA). W porządku obrad przewiduje się między innymi podjęcie uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Funduszu w drodze emisji akcji serii D, z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy. Z załączonych do zwołania WZA dokumentów wynika, że nowa emisja ma być skierowana do KCI Park Technologiczny Krowodrza, spółki kontrolowanej przez Pana Grzegorza Hajdarowicza, w zamian za aport w postaci pozostałych udziałów w spółce KCI Krowodrza. Cena emisyjna ma wynosić 1,40 PLN.  Po emisji akcji serii D liczba akcji Jupiter NFI niemal się podwoi. Przy tym wartość aktywów netto Jupitera wzrośnie tylko o 35,2%. Udział spółek kontrolowanych przez Pana Hajdarowicza w kapitale akcyjnym Jupiter NFI wzrośnie z 33% do niecałych 66%. Zaś wartość księgowa przypadająca na jedną akcję spada z 3,97 zł do 2,69 zł.

 

Akcjonariusze zrzeszeni  w Porozumieniu Akcjonariuszy Jupiter NFI uważają, że emisja nie jest konieczna i nie jest w interesie spółki w sytuacji, w której Jupiter NFI oraz jego spółki zależne mają należności wobec spółek kontrolowanych przez Pana Hajdarowicza przekraczające wartość udziałów w spółce KCI Krowodrza, które mają być przedmiotem aportu. W sytuacji, kiedy kurs akcji Jupitera jest tylko ułamkiem wartości księgowej przypadającej na jedną akcję, emisja akcji po cenach rynkowych jest w ocenie Porozumienia działaniem sprzecznym z dobrymi obyczajami oraz krzywdzącym dla pozostałych akcjonariuszy. Wobec faktu, że wycena rynkowa Jupitera stanowi pośrednio również wycenę KCI Krowodrza nie można też akceptować, że liczba akcji przewidywana dla KCI Park Technologiczny Krowodrza jest ustalona na podstawie wyceny rynkowej, zaś wycena udziałów KCI Krowodrza będących przedmiotem aportu metodą likwidacyjną.

 

Porozumienie Akcjonariuszy Jupiter NFI będzie głosować przeciw emisji i apeluje do wszystkich akcjonariuszy, aby zarejestrowali swoje akcje na WZA i wzięli osobiście lub przez pełnomocnika udział w głosowaniu. W tym celu należy najpóźniej w dniu 13 czerwca zwrócić się do biura maklerskiego prowadzącego rachunek papierów wartościowych z żądaniem wystawienia imiennego zaświadczenia o prawie uczestnictwa w walnym zgromadzeniu. W zależności od zasad działania biura maklerskiego żądanie to można zgłosić telefonicznie, faksem lub osobiście w punkcie obsługi klienta. Akcjonariusze, którzy nie mogą uczestniczyć w WZA osobiście, niezależnie od sposobu w jaki planują glosować mogą udzielić pełnomocnictwa Porozumieniu Akcjonariuszy Jupiter NFI lub Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych (SII). W takiej sytuacji prosimy również o przekazanie instrukcji do glosowania. Głosy przeciw emisji akcji serii D  zwiększają szansę zablokowania tej emisji. Tylko akcjonariusz, który głosował przeciw emisji oraz zgłosił sprzeciw do protokołu może później zaskarżyć uchwałę w sądzie.

 

Jeżeli macie Państwo pytania do powyższego lub jeżeli chcecie Państwo udzielić pełnomocnictwa do głosowania na WZA prosimy o kontakt mailowy na adres sthiele@poczta.sii.org.pl . Aby móc wcześniej ocenić układ sił na WZA Porozumienie Akcjonariuszy Jupiter prosi również o informację, jeżeli będziecie Państwa osobiście brać udział w Walnym Zgromadzeniu.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Komunikat Porozumienia nr 2 (Informacja o działaniach Porozumienia Akcjonariuszy Jupiter NFI)

 

Szanowni Państwo,

 

W dniu 10 grudnia 2010 pojawiła się w dziale bieżące interwencje informacja o powstającym Porozumieniu Akcjonariuszy Jupiter NFI oraz jego celach. Niniejszy komunikat (nr 2) przedstawia natomiast informacje o jego biżących działaniach i aktywności.

 

Jeszcze w grudniu 2010 Porozumienie zostało formalnie zawiązane. Zgodnie z ustalonym podziałem zadań   Pan Janusz Szczerban będzie zajmować  się kontaktami z Zarządem Jupiter NFI S.A. (dalej Jupiter), przygotowaniami merytorycznymi do WZA, a także reprezentacją Porozumienia przed organami Administracji Państwowej i Samorządowej. Pan Stefan Thiele, oprócz prowadzenia  rejestru członków Porozumienia, będzie się zajmować informowaniem członków Porozumienia o podjętych działaniach, komunikacją z osobami zainteresowanymi przystąpieniem do Porozumienia, a także rozpropagowaniem jego celów na forach internetowych oraz wśród członków SII. Działania Porozumienia będą wspierane przez Stowarzyszenie.

 

W dniu 5 stycznia doszło do spotkania przedstawicieli Porozumienia z Wiceprezesem Zarządu Arturem Rawskim oraz jego współpracownikami. Krótka notatka o tym spotkaniu pojawiła się na stronach Jupitera:

 

http://www.jupiter-nfi.pl/files/spotkanie_akcjonariusze.pdf

 

W ocenie członków Porozumienia, obustronny odbiór spotkania  był pozytywny. Planowana jest kontynuacja rozmów.

 

W dniu 19 styczna odbyło się spotkanie przedstawiciela Porozumienia z Prezesem Zarządu Krakowskiej Grupy Multimedialnej Jarosławem Knapem  (KGM odpowiada   za kontakty z akcjonariuszami,  z mediami, oraz PR   Jupitera ).

 

W wyniku przeprowadzonych rozmów, uzyskano zapewnienie w zakresie poprawy polityki informacyjnej spółki, w szczególności efektywnego odpowiadania na pytania akcjonariuszy. Wydaje się, że jest to pierwszy mały sukces Porozumienia.

Porozumienie spodziewa się, że w wyniku tego spotkania wdrażana będzie sprawna procedura odpowiadania na merytoryczne pytania akcjonariuszy przysłane drogą mailową z podaniem imienia i nazwiska pytającego. Pytania i odpowiedzi będą jak dotychczas publikowane na stronach internetowych Jupitera.

 

http://www.jupiter-nfi.pl/pytania.php

 

Akcjonariuszy Jupitera namawiam do korzystania z tej możliwości, mówi Stefan Thiele, jeden z inicjatorów Porozumienia. Zachęcam akcjonariuszy Jupitera także do przystąpienia do Porozumienia. Im więcej nas będzie, tym silniejsza będzie nasza pozycja negocjacyjna – dodaje.

 

Dane kontaktowe:  Stefan Thiele      e-mail: sthiele@poczta.sii.org.pl

 

------------------------------------------------------------------------------

 

Komunikat Porozumienia nr 1:

 

Szanowni Państwo,

 

Chcieliśmy poinformować, że Członkowie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych postanowili wyjść z inicjatywą zawiązania Porozumienia akcjonariuszy mniejszościowych spółki Jupiter NFI S.A. Inicjatywa jest konsekwencją zarówno obaw o skuteczną realizację strategii dalszego rozwoju spółki, jak i jej sytuacji bieżącej. Poniżej zamieszczamy list członków SII, a zarazem inicjatorów tego przedsięwzięcia, który zawiera m.in. cele dla których tworzone jest niniejsze Porozumienie:

 

 

Cele zawarcia Porozumienia Akcjonariuszy spółki Jupiter NFI S.A.

 

Jesteśmy grupą akcjonariuszy spółki Jupiter NFI S.A. (dalej zwaną  „Jupiter”) notowanej na GPW. Jupiter jest w naszej opinii perspektywiczną spółką, posiadającą atrakcyjne aktywa. Wycena giełdowa spółki wskazuje jednak, że rynek obecnie nie docenia tych aktywów, czego dowodem jest wskaźnik cena / wartość księgowa określający relację ceny akcji do wartości kapitału własnego przypadającego na każdą akcję, wahający się wokół poziomu 0,45.  Celem nadrzędnym tworzącego się Porozumienia jest podjęcie konstruktywnych działań na rzecz zmiany obecnej sytuacji, zmiany wizerunku spółki wśród jej akcjonariuszy i inwestorów, w tym również wzrostu wartości rynkowej Jupitera.

 

Widzimy możliwości zwiększenia efektywności zarządzania Jupiterem oraz poprawy jego polityki informacyjnej, jak również zwiększenia kapitalizacji spółki. Starając się wpłynąć na realizację tych zamierzeń  pragniemy zachęcić Zarząd Jupitera do współpracy z Porozumieniem. W tym celu  Porozumienie zaproponuje  Zarządowi Jupitera dyskusję, a następnie realizację następujące tematów;

 

1)     Konsekwentna realizacja strategii spółki ogłoszonej w marcu 2009 roku, to jest w szczególności;

a)     osiągnięcie w średnim i długim terminie ponadprzeciętnej stopy zwrotu dla akcjonariuszy

b)     nabywanie udziałów lub akcji tylko tych podmiotów dla których Jupiter może uzyskać decydujący wpływ na zarządzanie

c)      aktywna realizacja projektów deweloperskich  uwzględniając aktualne uwarunkowania rynku ( mimo że od ogłoszenia strategii upłynie niedługo 2 lata nie rozpoczęto realizacji żadnego nowego projektu, a jak wiadomo realizacja tego typu projektów trwa minimum 18 miesięcy)

2)     Stosowanie przez Jupitera transparentnej i celowej polityki w transakcjach z podmiotami powiązanymi z grupy Gremi S.A. (dawniej Krakowskie Centrum Inwestycyjne S.A.) .

3)     Ekonomiczne działanie w zakresie udzielania pożyczek i zaciągania zobowiązań , to jest nie zaciąganie zobowiązań na gorszych warunkach niż udzielane pożyczki

4)     Projekt renegocjacji umowy o zarządzanie z Trinity Management sp z o.o. , tak aby wynagrodzenie firmy zarządzającej było oparte na zasadach rynkowych i uwzględniało wyniki osiągane przez Jupiter.

5)     Opracowanie systemu motywacyjnego Zarządu spółki powiązanego z wynikami i ze wzrostem kapitalizacji Jupitera.

6)     W związku ze znacznym niedowartościowaniem akcji Jupitera, wdrożenie systemu skupu akcji własnych spółki w celach:

a)     zaproponowania jako wynagrodzenie zarządu w systemie motywacyjnym

b)     dalszej odsprzedaży z zyskiem

c)      wymiany na akcje  bądź udziały w przejmowanych przez spółkę innych podmiotach

d)     umorzenia

 

Aby skutecznie zrealizować te zamierzenia powinniśmy uzyskać wsparcie większej grupy akcjonariuszy. Dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć Porozumienie Akcjonariuszy Jupitera.

 

Zachęcamy wszystkich akcjonariuszy Jupitera, aby dołączyli do nas. Osiągnięcie ponad 5% oraz docelowo ponad 20% udziału w kapitale Jupitera umożliwi nam skorzystanie z  regulacji prawnych chroniących akcjonariuszy mniejszościowych. Ze względu na niską frekwencję na Walnych Zgromadzeniach Jupitera taki pakiet głosów daje też realną możliwość wpływania na niektóre decyzje podejmowane na WZA.

 

Skontaktuj się z nami i przystąp do Porozumienia Akcjonariuszy Jupitera.

 

Stefan Thiele                          e-mail: sthiele@poczta.sii.org.pl

Janusz Szczerban                    e-mail: jszczerban@poczta.sii.org.pl 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie