Chat with us, powered by LiveChat

Hyperion SA - obniżenie ceny w wezwaniu

Skomentuj artykuł

Szanowni Państwo,

 

w związku z kierowanymi do nas pytaniami w sprawie obniżenia ceny w wezwaniu na akcje Spółki Hyperion SA informujemy, że działania Wzywającego są zgodne z prawem. Niemniej jednak w związku z przeceną walorów Hyperiona, która miała miejsce przed publikacją komunikatu o zmianie ceny, Stowarzyszenie przesłało do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o podjęcie działań zmierzających do ustalenia, czy doszło do wykorzystania informacji poufnej.

 

Wezwanie na 66% akcji Hyperiona po cenie 7,60 zł za akcję ogłoszone zostało przez Aster Sp. z o.o. w dniu 26 lutego. Zgodnie z treścią ogłoszenia rozpoczęcie przyjmowania zapisów wyznaczone było na 19 marca. Komunikatem z dnia 16 marca Wzywający poinformował o obniżeniu ceny w wezwaniu do 6,58 zł za akcję. Wzywający poinformował również, że minimalna liczba akcji Hyperiona, po osiągnięciu której wezwanie dojdzie do skutku, została podwyższona z 50% + 1 do 66%.

 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie wzorów wezwań do zapisywania na sprzedaż lub zamianę akcji spółki publicznej, szczegółowego sposobu ich ogłaszania oraz warunków nabywania akcji w wyniku tych wezwań, podmiot nabywający akcje może w terminie przeprowadzania wezwania dokonywać zmiany ceny, po jakiej mają być nabywane akcje, nie częściej jednak niż co 5 dni roboczych. Cena w wezwaniu może być zmieniona bez zachowania pięciodniowego terminu w przypadku, gdy inny podmiot ogłosił wezwanie dotyczące tych samych akcji. W sytuacji, gdy w wyniku zmiany cena ulega obniżeniu, Wzywający jest obowiązany zapłacić wszystkim osobom, które zapisały się na sprzedaż akcji przed zmianą ceny, cenę, po której osoby te zapisały się na sprzedaż akcji. W przypadku Hyperiona przesłanka ta nie jest spełniona, gdyż data rozpoczęcia przyjmowania zapisów wyznaczona została na 19 marca, przez co żaden zapis nie został jeszcze przyjęty.

 

Zdaniem Stowarzyszenia obniżenie ceny w wezwaniu (do minimalnej ceny określonej ustawą) wraz ze zwiększeniem minimalnej liczby akcji niezbędnej do tego, aby wezwanie było skuteczne, może świadczyć o tym, iż Wzywający nie jest w chwili obecnej zainteresowany przejęciem kontroli nad Hyperionem. Należy pamiętać, że odstąpienie od wezwania jest niedopuszczalne, chyba że po jego ogłoszeniu inny podmiot ogłosił wezwanie dotyczące tych samych akcji, co nie miało jednak miejsca w przypadku Hyperiona. Naszym zdaniem istnieje duże prawdopodobieństwo, że wezwanie nie dojdzie do skutku wskutek nie osiągnięcia progu 66% ogólnej liczby głosów.

 

Przed publikacją komunikatu o zmianie ceny, od dnia 5 marca, cena rynkowa akcji Hyperiona ulegała wahaniom prowadzącym ostatecznie do jej znacznego obniżenia względem pierwotnej ceny w wezwaniu.

 

Paweł Wielgus
Dyrektor ds. Prawnych
e-mail: pwielgus@sii.org.pl
tel: 071 332 95 66

 

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie