Chat with us, powered by LiveChat

Relacja z NWZ F.H. Jago S.A.

Skomentuj artykuł

Szanowni Państwo,

 

W dniu 28 grudnia 2009 r. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, działając przez pełnomocnika uczestniczyło w Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Firmy Handlowej Jago SA. Powyższe NWZ zwołane zostało na żądanie akcjonariusza reprezentującego powyżej 5% kapitału zakładowego, tj. Pani Elżbiety Sjoblom, która jednocześnie zażądała umieszczenia w porządku obrad punktu dotyczącego podjęcia uchwały w przedmiocie wyrażenia przez Walne Zgromadzenie zgody na nabywanie przez Spółkę F.H. Jago SA akcji spółki Elektrim SA w ilości do 4.200.000. Komunikat Spółki, informujący o wpłynięciu żądania, nie zawierał informacji o cenie po jakiej miały być nabywane akcje Elektrim SA. Z uwagi na status spółki Elektrim SA oraz ograniczone informacje na temat charakteru potencjalnej inwestycji Stowarzyszenie zdecydowało się na udział w NWZ.

 

Podczas obrad walnego zgromadzenia akcjonariusze ( w tym SII) próbowali uzyskać od Zarządu Spółki informacje na temat m.in. zgodności ewentualnej inwestycji ze strategią Zarządu, charakteru inwestycji (długo czy krótkoterminowa), źródeł finansowania, czy stanowiska Zarządu odnośnie inwestycji. W odpowiedziach Zarząd nie chciał się wypowiadać na temat szczegółów transakcji uznając, że będzie je rozważał dopiero w sytuacji gdyby walne zgromadzenie głosowało za podjęciem uchwały upoważniającej do nabywania akcji Elektrim SA. Zaznaczył jednak, iż inwestycja taka nie byłaby w pełni zgodna ze strategią Zarządu, a także, iż nie rekomenduje głosowania za podjęciem uchwały.

Jeżeli chodzi o cenę, po której nabywane miały być akcje Elektrim SA to pełnomocnik akcjonariusza żądającego zwołania walnego zgromadzenia zaproponował aby była to cena 5,44 zł za akcję. Nie była ona jednak poparta wyceną dokonaną przez np. biegłego rewidenta, lecz była ustalona arbitralnie przez akcjonariusza. Powodem takiego sposobu ustalenia ceny była, zdaniem pełnomocnika akcjonariusza żądającego zwołania walnego zgromadzenia, bardzo utrudniona możliwość dokonania wiarygodnej wyceny.

 

Poza Zarządem na pytania akcjonariuszy odpowiadał również pełnomocnik akcjonariusza żądającego zwołania walnego zgromadzenia. Pełnomocnik zgodził się, że inwestycja w akcje Elektrim SA obarczona jest znacznym ryzykiem inwestycyjnym i ma świadomość, iż jest ona w pewnym stopniu kontrowersyjna. Wyjaśnił również, iż konstrukcja transakcji powodowałaby, iż byłaby to transakcja bezgotówkowa. Po stronie Jago SA powstałby dług, który w późniejszym okresie miał być zamieniony na akcje Jago SA, po przeprowadzeniu emisji, która byłaby przedmiotem obrad na jednym z kolejnych walnych zgromadzeń. Docelowo transakcja miała być przeprowadzona do końca 2009 r., a rekomendowany przez akcjonariusza horyzont inwestycyjny miał wynieść do 1 roku. Ewentualne środki pozyskane ze sprzedaży akcji Elektrim SA przez F.H. Jago SA posłużyłyby na sfinanoswania szybiego rozwoju Spółki. Niestety nie uzyskaliśmy odpowiedzi na pytanie czy łatwiejszym i bardziej przejrzystym spobem nie byłoby przeprowadzenie emisji akcji bez anagżowania ryzykownych aktywów w postaci akcji Elektrim SA. Pełnomocnik Pani Sjoblom zgodził się również z tezą, iż inwestycja w akcje Elektrim SA mogłaby wiązać się z koniecznością zawiązania rezerw w wysokości równej kwocie inwestycji w akcje Elektrim SA, co mogłoby mieć potencjalny niekorzystny wpływ na wyniki finansowe F.H. Jago SA oraz giełdowy kurs akcji Spółki. Pełnomocnik Pani Sjoblom zaznaczył również, że mając świadomość tego, iż inwestycja w akcje Elektrim SA jest propozycją, która może być odebrana przez pozostałych akcjonariuszy jako propozycja kontrowersyjna, zarówno on jak i jego mocodawca zdecydowali wstrzymać się od głosu podczas głosowania nad uchwałą, pozostawiając decyzję pozostałym akcjonariuszom.

 

Ostatecznie za podjęciem uchwały oddano 115.009 głosów (0,87% obecnych na zgromadzeniu, 0,26% ogólnej liczby głosów). Przeciw uchwale oddano 8.563.337 głosów (65,9% obecnych na zgromadzeniu, 19,6% ogólnej liczby głosów). Stowrzyszenie głosowało przeciwko uchwale.

 

W walnym zgromadzeniu uczestniczyli akcjonariusze reprezentujący łącznie 13.207.935 akcji, dających 29,7% w ogólnej liczbie głosów.

 

Osoba kontaktowa:

 

Piotr Pochmara

Specjalista ds. Interwencji i Analiz

e-mail: ppochmara@sii.org.pl

tel. (071) 332 95 60

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie