Chat with us, powered by LiveChat

Stanowisko SII w sprawie raportu bieżącego spółki FON S.A. nr 59/2009

Skomentuj artykuł

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wyraża głębokie zaniepokojenie treścią raportu bieżącego spółki FON S.A. nr 59/2009 z dnia 2 grudnia 2009 r. Działanie spółki FON S.A. jest zachowaniem bezprecedensowym w praktyce rynków kapitałowych. Za  niespotykaną należy uznać sytuację, gdy spółka giełdowa podejmuje wobec części akcjonariuszy czynności mające na celu swoiste napiętnowanie ich za  wykonywanie podstawowych praw korporacyjnych, a także zagwarantowanych w obowiązujących przepisach uprawnień i środków prawnych, jakim niewątpliwie są między innymi prawo akcjonariuszy do podejmowania określonych działań prawnych względem władz spółki, czy też zaskarżanie uchwał walnych zgromadzeń, jeżeli w ocenie akcjonariusza mają one na celu jego pokrzywdzenie oraz są sprzeczne z dobrymi obyczajami.

Dodatkowo, wykorzystanie w tym przypadku formy raportu bieżącego (jako podstawę przekazania informacji w raporcie bieżącym nr 59/2009 spółka wskazała bowiem art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie – informacje bieżące i okresowe) – co należy podkreślić – nieznajdujące podstawy w przepisach Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz. U. Nr .33 poz. 259 z późn. zm.), należy uznać wyłącznie jako bezpodstawną inicjatywę ze sfery źle pojętego „marketingu” spółki FON S.A. Zainicjowanie przez FON S.A. takich jak wskazane w ww. raporcie bieżącym działań obliczonych na zniechęcenie akcjonariuszy do przeciwdziałania naruszaniu ich prawnie chronionych interesów, stanowi ewenement w relacjach spółka publiczna – akcjonariusz. Działania spółki FON S.A. Stowarzyszenie odbiera wyłącznie w kategorii próby odwrócenia uwagi od meritum problemu, którym jest strata akcjonariuszy mniejszościowych FON S.A.

Przypominamy, że w wyniku niezatwierdzenia przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego prospektu emisyjnego spółki FON S.A., na rachunki akcjonariuszy spółki nigdy nie trafiły prawa poboru, odłączone od ówczesnego kursu akcji spółki. Akcjonariusze spółki, którzy zwrócili się do Stowarzyszenia, mają uzasadnione podejrzenie, że winnymi niezatwierdzenia prospektu mogą być wskazywani przez Stowarzyszenie członkowie zarządu FON S.A. oraz doradca finansowy odpowiedzialny za zawartość prospektu. W tym miejscu warto przypomnieć, że podczas posiedzenia Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 26 października 2007 r. Komisja jednogłośnie odmówiła zatwierdzenia prospektu emisyjnego spółki FON S.A. Przesłanką do odmowy był fakt, iż prospekt nie zawierał wszystkich informacji wymaganych przepisami prawa, jak również zawierał nieprawdziwe informacje dotyczące umowy z jednym z kontrahentów emitenta, której realizacja miała być jednym z priorytetów rozwoju firmy. Tymczasem zgodnie z art. 22 ustawy o ofercie publicznej prospekt emisyjny powinien zawierać prawdziwe, rzetelne i kompletne informacje istotne dla oceny sytuacji gospodarczej, finansowej i majątkowej oraz perspektyw rozwoju emitenta. Warto też dodać, że zgodnie z tym, co w korespondencji ze Stowarzyszeniem twierdzi Komisja „władze spółki FON S.A. przez bardzo długi okres nie potrafiły przygotować prospektu, który Komisja mogłaby zatwierdzić”.

Należy w tym miejscu również podkreślić, że działalność Stowarzyszenia od zawsze pozostaje w zgodzie z prawem i w pierwszej kolejności ma na celu ochronę praw i interesów akcjonariuszy mniejszościowych. W sytuacji, kiedy istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, Stowarzyszenie, z racji swoich statutowych celów, zobowiązane jest do podjęcia określonych działań w interesie i na rzecz poszkodowanych inwestorów.

Jednym z głównych celów Statutowych Stowarzyszenia jest reprezentowanie Inwestorów Indywidualnych w postępowaniach administracyjnych i sądowych związanych z rynkiem kapitałowym, jak również działanie na rzecz przestrzegania reguł uczciwego obrotu i konkurencji na rynku kapitałowym oraz na rzecz zapewnienia powszechnego dostępu do rzetelnych informacji. Interes społeczny uzasadniający działania Stowarzyszenia wyraża się w konieczności ochrony interesów inwestorów (w tym Inwestorów Indywidualnych zrzeszonych w Stowarzyszeniu) poprzez podejmowanie działań w celu zapewnienia powszechnego dostępu do rzetelnych informacji na rynku kapitałowym, w tym także ujawnianie i przeciwdziałanie  przypadkom naruszania  reguł obowiązujących w tym zakresie spółki publiczne

Powyżej wskazywane kroki podejmowane przez spółkę FON S.A. godzą więc w interes nie tylko samego Stowarzyszenia, ale przede wszystkim w jego członków oraz wszystkich inwestorów indywidualnych. Działania spółki FON S.A. godzą tym samym w ocenie Stowarzyszenia w interes rynku kapitałowego.

Stowarzyszenie odbiera treść raportu bieżącego spółki FON S.A., jako co najmniej naruszenie podstawowych standardów kultury korporacyjnej oraz interpretuje działania FON S.A. jako próbę zdyskredytowania postawy akcjonariuszy, którzy decydując się na legalne działania prawne starają się świadomie, przy wsparciu Stowarzyszenia, domagać się ochrony swoich prawnie chronionych interesów, jako akcjonariuszy mniejszościowych tej spółki.  Treść komunikatu spółki FON S.A., w którym czytamy o „raczej bezpodstawnych”, czy też „względnie wielce wątpliwych prawnie roszczeniach” wskazuje na jedyny racjonalny motyw działań podejmowanych przez Spółkę FON S.A., jakim może być zniechęcanie akcjonariuszy, którzy zdecydowali się wystąpić na drogę prawną.

Stowarzyszenie niniejszym żąda również od Spółki sprostowania nieprawdziwych informacji zawartych w komunikacie bieżącym nr 59/2009. Po pierwsze należy podkreślić, że wbrew treści raportu bieżącego spółki FON S.A., Stowarzyszenie nie namawiało inwestorów do podejmowania działań prawnych. Działania prawne podejmowane przez Stowarzyszenie są zarówno inicjatywą własną Stowarzyszenia, wynikającą z powinności realizacji celów statutowych, a przede wszystkim są efektem wyjścia naprzeciw oczekiwaniom ponad 100 poszkodowanych akcjonariuszy spółki FON S.A., którzy zwrócili się do Stowarzyszenia z prośbą o wsparcie.

Stowarzyszenie stanowczo dementuje również, jakoby inwestorzy prywatni mieli wnosić opłatę sądową bądź opłatę z tytułu zastępstwa procesowego na rzecz Stowarzyszenia. Tego typu opłat dokonuje się bowiem na rzecz sądu oraz strony, na korzyść której zapada wyrok. Nieprawdziwa jest również informacja, jakoby „od jakiegoś czasu SII nakłaniało poprzez swoją stronę akcjonariuszy Spółki do składania pozwów odszkodowawczych”. Decyzja o złożeniu odpowiednich wniosków do sądu leży w gestii samych akcjonariuszy. Z kolei Stowarzyszenie, jako organizacja społeczna mająca na celu wsparcie inwestorów indywidualnych, podejmuje wszelkie możliwe działania, które mogą im w tym pomóc.

Bezpodstawne są również w ocenie Stowarzyszenia twierdzenia spółki FON S.A., jakoby Stowarzyszenie "rażąco i uporczywie" naruszało prawo, albowiem jak wyżej wspomniano Stowarzyszenie zawsze działało i działa w zgodzie z prawem, a ponadto nigdy nie zapadł jakikolwiek wyrok stwierdzający, że Stowarzyszenie naruszyło prawo. Tego typu stwierdzenie spółki FON S.A. może stanowić dla Stowarzyszenia podstawę do złożenia pozwu przeciwko spółce z tytułu naruszenia dóbr osobistych. Należy dodatkowo podkreślić, iż zawarte w wyżej wspomnianym raporcie bieżącym sformułowanie odnoszące się do „delegalizacji Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych” użyte zostało w sposób zupełnie nieuprawniony i wprowadza odbiorców w błąd co do faktycznie złożonych przez spółkę FON S.A. wniosków.

Zwracamy także uwagę, że zawiadomienie złożone do prokuratury przez Stowarzyszenie dotyczące członków zarządu spółki FON S.A. oraz doradcy finansowego Spółki zostało oparte wyłącznie na okolicznościach faktycznych i prawnych, znajdujących swoje potwierdzenie w raportach bieżących spółki, regulaminie Giełdy Papierów Wartościowych, korespondencji z KNF, komunikacie z posiedzenia KNF oraz przepisach prawa. Stowarzyszenie ma przy tym świadomość mechanizmu rynkowego przewidującego tzw. odłączenie praw poboru i zdaje sobie sprawę, że odłączenie dokonywane jest przez GPW. Stowarzyszenie nie zgadza się natomiast z tezą, że zarząd Spółki nie ponosi odpowiedzialności za niedojście emisji do skutku, albowiem odłączenie praw poboru odbywa się na wniosek zarządu. Tymczasem zarząd Spółki nie przygotował w sposób odpowiedni prospektu, informując następnie rynek, że trwają prace nad ukończeniem emisji.

Ponadto Stowarzyszenie zwraca uwagę, że o ile zgodnie z tym, co w swoim komunikacie pisze FON S.A. - rolą Komisji Nadzoru Finansowego jest działalność nadzorcza, o tyle jednak prawo do tego, aby w uzasadnionych przypadkach występować na drogę sądową przeciw spółkom giełdowym oraz członkom ich organów, posiada zarówno Stowarzyszenie, jak i każdy poszkodowany akcjonariusz mniejszościowy spółki publicznej.

Stowarzyszenie przypomina również, że choć spółka FON S.A. opublikowała kompletny raport bieżący w odpowiedzi na ogłoszony wyrok (w sprawie uchylenia uchwał), to nie wywiązała się jednak z obowiązku publikacji raportu po powzięciu informacji o złożeniu powództwa. Pozew o uchylenie uchwał podlegał obowiązkom informacyjnym zgodnie z wówczas obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych. Spółka FON S.A. nie przekazała również informacji o postanowieniu sądu pierwszej instancji w sprawie zabezpieczenia roszczeń Stowarzyszenia w postaci wstrzymania wykonalności zaskarżonych uchwał. Wybiórczość informacyjna spółki jest więc całkowicie niezrozumiała i kolejny raz daje dowód „rzetelności i jakości” prowadzonej przez spółkę polityki informacyjnej.


Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie