Chat with us, powered by LiveChat

Apator SA - SII złożyło pozew do Sądu Polubownego

Skomentuj artykuł

Szanowni Państwo,

 

niniejszym informujemy, iż w ramach realizacji zadań statutowych Stowarzyszenia oraz na mocy pełnomocnictwa udzielonego przez członka Organizacji oraz akcjonariusza Spółki Apator S.A. w dniu 10 listopada 2009 r. przesłaliśmy do Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego pozew przeciwko Spółce Apator S.A. o zapłatę z tytułu nienależnie pomniejszonej dywidendy.

 

Dokumenty zawierają także wniosek do Sekretarza Sądu Polubownego o zapytanie Spółki Apator S.A., czy wyrazi ona zgodę na wszczęcie postępowania. Zgoda taka jest w Sądzie Polubownym niezbędna.

 

Pozew oparty został o stanowisko doktryny, zgodnie z którym od 2003 r. włącznie spółka zależna Apator Mining Sp. z o.o., będąca w posiadaniu znacznego pakietu akcji Apator S.A., pobiera nienależną jej dywidendę, przez co zysk przeznaczona do podziału pomiędzy pozostałych akcjonariuszy został wielokrotnie pomniejszony. Akcje te zakupione zostały jeszcze pod rządami Kodeksu handlowego, w którym brak było jednoznacznego stwierdzenia, iż zakaz nabywania i wykonywania praw udziałowych z akcji własnych dotyczy również spółki zależnej.

 

Podkreślamy, iż jesteśmy świadomi istniejącego odrębnego stanowiska doktryny oraz przepisu chroniącego prawa nabyte pod rządami Kodeksu handlowego. Niemniej jednak uważamy, że w związku z toczącą się w doktrynie dyskusją temat wymaga dalszego pogłębienia, w szczególności przez osoby blisko związane z zagadnieniami prawa rynku kapitałowego. Nie budzi bowiem naszej wątpliwości, że obecny stan, w którym 1/5 dywidendy wypłacana jest na rzecz spółki zależnej, jest niepożądany, czemu wyraz dał również ustawodawca poprzez przyjęcie regulacji Kodeksu spółek handlowych.

 

Zwracamy uwagę, że zgodnie z § 32 Regulaminu Sądu Polubownego od wyroku nie przysługuje apelacja, a sam wyrok, po zatwierdzeniu przez właściwy miejscowo i rzeczowo Sąd Powszechny wskazany przez przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, ma moc prawną na równi z wyrokiem Sądu Powszechnego. Oba wymienione czynniki powodują, że po zakończeniu postępowania wszelkie wątpliwości co do istoty problemu zostaną rozwiane, a wyrok zostanie w pełni uznany przez uczestników rynku kapitałowego, w tym Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Jednocześnie postępowanie przed Sądem Polubownym zakończy się w nadzwyczaj krótkim czasie i bez narażania stron na dodatkowe koszty związane z długotrwałym postępowaniem przed Sądem Powszechnym.

 

W związku z powyższym, mając na uwadze rozwój rynku kapitałowego i poszanowanie praw akcjonariuszy mniejszościowych, Stowarzyszenie zwróciło się do Prezesa Zarządu Spółki Apator S.A. z prośbą o wyrażenia zgody na udział w postępowaniu przed Sądem Polubownym.

 

Czekamy na Państwa komentarze i opinie.

 

Paweł Wielgus
Specjalista ds. Interwencji i Analiz
e-mail: pwielgus@sii.org.pl
tel: (071) 332-95-66

 

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie