Chat with us, powered by LiveChat

Bomi SA - możliwe wykorzystanie informacji poufnej

Skomentuj artykuł

Szanowni Państwo,


w dniu 12 października SII przesłało do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego pisemną prośbę o podjęcie działań zmierzających do wyjaśnienia okoliczności transakcji przeprowadzonych na akcjach Spółki Bomi S.A. na sesji giełdowej w dniu 9 października, gdyż istnieje uzasadnione podejrzenie, że mogły one zostać zrealizowane z naruszeniem obowiązujących przepisów prawa.


Dzienna zmiana ceny akcji spółki Bomi S.A. na sesji w dniu 9 października wyniosła -8,03% przy wyraźnie zwiększonym wolumenie wynoszącym 302.872 akcje (średni wolumen za ostatnie 6 miesięcy wynosi poniżej 40.000 akcji na sesję). Zarówno warunki rynkowe, jak i napływające ze Spółki informacje w okresie bezpośrednio poprzedzającym 9 października nie dawały wystarczających, racjonalnych podstaw do tak istotnej zmiany. Dopiero w dniu 10 października spółka Bomi S.A. przekazała do publicznej wiadomości raport bieżący nr 83/2009, w którym poinformowała, że spółka Baćpol S.A. odstąpiła od zawartego z Bomi S.A. listu intencyjnego, przez co zrezygnowała z utworzenia wspólnej grupy kapitałowej. Zgodnie z treścią wskazanego raportu bieżącego informacja o odstąpieniu przez Baćpol S.A. od zawartego listu intencyjnego dotarła do spółki Bomi S.A. w dniu 9 października. Z uwagi na datę przekazania oraz treść raportu bieżącego informację o odstąpieniu należało w dniu jej otrzymania uznać za informację poufną w świetle obowiązujących przepisów prawa.


W związku z powyższym istnieje uzasadnione podejrzenie, iż część transakcji, które miały miejsce na sesji w dniu 9 października, mogła zostać przeprowadzona z wykorzystaniem informacji poufnych.


W świetle wskazanych okoliczności Komisja poproszona została o podjęcie działań zmierzających do ustalenia, czy naruszone zostało prawo obrotu papierami wartościowymi.

 

Piotr Pochmara

ppochmara@sii.org.pl

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie